1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2017 Yılında Kaybettiklerimiz (15)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2017 Yılında Kaybettiklerimiz (15)

A+A-

Ergün IŞILDAR!

alaattin-karaer--kose-yazisi1-027.jpg

     “Değerli sanatçılarımızdan Ergün Işıldar’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ailesine, tüm sevenlerine ve Türk Tiyatrosu’na başsağlığı dileriz.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şehir tiyatroları sayfasında böyle yazıyordu.

Çoğumuz böyle satırlarla dahi anılmayacağız, duyurulmayacağız.

Geride bir fotoğraf ve yaşanmışlıklar… Gerisi teferruat!

Sanat hayatı boyunca, yönetmen, çevirmen, sahne ve kostüm tasarımı ve oyunculuk yapan sanatçı, 1956 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi’ni bitiren sanatçı, İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu.

Sanatçının oynadığı ve yönettiği oyunlardan bazıları:

 Kısasa Kısas, Düğün ya Da Davul, Sabahat, Kendini Yazan Şarkı, Sakarca, Kurtuluş Savaşından Müzikli Belgeler, Eşeğin Gölgesi, Coriolanus, Kafatası,  Bahar Noktası, Deli Eder İnsanı Bu Dünya…

Şehir Tiyatrosuna döndükten sonra; Altı Derece Uzak, Barışa Şans Verin, Müfettiş, Metro Canavarı, Benim Küçük Yıldızım (Çocuk Oyunu), Kuyruklu Yıldız Altında, Meraki, Macbeth, Hasır Şapka, İhtiras Tramvayı, Leyla ile Mecnun, Yaşar Ne yaşar Ne Yaşamaz, (Oyunlarında oyunculuk ve yönetmen yardımcılıkları),

İlk Evlilik, Tahteravallide Üç Kişi, Belden Aşağı Vurmak, Eskici Dükkanı, Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye, Gizli Oturum tiyatro oyunlarında yönetmenlik yaptı.

Ben Çalmadım (Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu).

1980-1981 yıllarında Dostlar Tiyatrosu’nun yeniden oluşumuna katıldı. Birçok okuma oyununda ve etkinliğinde görev aldı.

İstanbul Sanat Etkinlikleri Tiyatrosu’na katılıp “Kelaynaklar1 oyununda çalıştı.

Gülriz Sururi- Engin Cezzar Tiyatrosu’nda kaldırım Serçesi oyunda oynadı.

 Egemen Bostancı Tiyatrosu’nda Şvayk Hitlere Karşı, Carmen, Arkadaşım Eşek oyunlarda oynadı.

 Çetin İpekkaya’nın yönettiği Toya Festivali açılış gösterisinde Almanca ve Türkçe oyunculuk yaptı.

 Çıplak Vatandaş, Şalvar Davası, Alman ZDF-ARD kanalı için iki dizide oyunculuk ve bir tv filminin “Sehnsucht” Türkiye yapım sorumluluğu. Profesör Bernard Lewis’in “Ortadoğunun Son 20 Yılı” konulu dramatik belgeselinin Türkiye ayağında Ali taygun’un yardımcısı olarak yapım sorumluluğu yaptı.

Liselerarası Şenliği ve İLTO Şenliği ile Turgut Özakman’ın “Ocak” isimli oyunuyla “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ve “ En İyi Dekor” ödülünü aldı.

30 Nisan 2017 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

*     *     *

Turgut OKSAYOĞLU!

alaattin-karaer--kose-yazisi2-023.jpg

 

Dünyanın önemli yorumcularından Tom Jones ve Frank Sinatra’nın sesleriyle kıyaslanabilecek kadar kusursuz, yeri doldurulamayacak, unutulmaz ses Turgut Oksayoğlu’ı belki çoğumuz tanımaz. Altın Ses Yarışmasında üçüncü, en prestij müzik yarışmalarından biri olan Altın Mikrofon’da da finalist olup, şöhrete giden yolda kendini herkese tanıtan ve sesi ile büyük dinleyici kitlesine ulaşan sanatçı 1944 yılında Adana’da doğdu. İlk-orta ve liseyi Adana’da bitirdikten sonra İstanbul Fen Fakültesi Jeoloji bölümüne kaydolmuştu. Müziğe olan düşkünlüğü nedeniyle, hem de son sınıfa kadar geldiği üniversiteyi bıraktı.

Unutulmaz bir ses olan Adanalı sanatçı, 60’lı ve 70’li yıllarda gözde eğlence mekânlarının aranan sesiydi. Türk pop müziğini Türkçe Ve İngilizce performanslarıyla zirveye taşıyanlardan biriydi.

Dönemin en ünlü müzik insanlarından birisi olan Turgut Oksay, İstanbul’da çoğunluğu Adanalı gençlerden, Ali Boz, İhsan Avşar, Metin Cengiz, Erdal Peşkircioğlu, Göktürk Alpanlı’dan oluşan “Sis Beşlisi” adlı orkestra kurdular.

Arkadaşı Tufan Tinik anlatımından kısaca;

“Bu orkestra ile dönemin en popüler yarışması olan Altın Mikrofon’a geleneksel “Çarşambayı Sel Aldı”’nın değişik düzenlemesi ve yorumuyla katılıp, finale kaldılar.

Devam eden yıllarda Turgut Oksay Türkiye’nin en büyük müzikhollerinde, gazinolarında programlar yaptı ve orkestrasıyla Beyoğlu Kulüp Reşat’ta yıllarca çalıştı.

Türkiye’nin önemli müzik adamlarından olan ve aramızdan ayrılan Ergüder Yoldaş’la uzun yıllar müzik yaptı.

Turgut’u size şöyle tanımlamak isterim; Mert, yiğit bir Adanalı delikanlısıdır. Sevdikleri için canın verecek kadar fedakardır. Yaşadığımız birçok olayda bunu kanıtlamıştır.

Turgut müzikteki son yıllarını Adana’da ve İstanbul Büyük Ada’da tamamladı. Adana’da Sürmeli Otel’de Ekrem Yılmaz ve Sedat Kınran’la uyumlu çalışmaları, unutulmaz performansları vardır…”

10 Mayıs 2017 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 889 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.