1. HABERLER

  2. YAZARLAR

  3. 2016 Yılında Kaybettiklerimiz (12)
2016 Yılında Kaybettiklerimiz  (12)

2016 Yılında Kaybettiklerimiz (12)

Tahsin YÜCEL! [gallery ids="20281"] Öykü ve Roman yazarı, denemeci, eleştirmen ve çevirmen, Fransız Dili ve Edebiyatı profesörü olan, Tahsin Yücel;...

A+A-

Tahsin YÜCEL!

[gallery ids="20281"] Öykü ve Roman yazarı, denemeci, eleştirmen ve çevirmen, Fransız Dili ve Edebiyatı profesörü olan, Tahsin Yücel; 1933 yılında Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde doğdu.  Kunduracı Ahmet Yücel'le Nuriye Münevver Hanım'ın oğludur. İlköğrenimini Elbistan Gazi Paşa İlkokulu'nda tamamladıktan sonra 1945 yılında İstanbul'a gelmiştir. 1953 yılında Galatasaray Lisesi'ni, 1960 yılında İÜEF Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirmiştir. Fakülteyi bitirdikten sonra, orda kalmayı tercih etmiş ve 1969 yılında doktorluk, 1972 yılında doçentlik, 1978 yılında profesörlük unvanlarını almıştır. 2000 yılına kadar burada kaldıktan sonra emekliliğe ayrılmıştır. Çalışmalarına öykücülükle başlamıştır. Varlık, Seçilmiş Hikâyeler, Yeryüzü, Beraber ve Mavi gibi dergilerde öyküleri yayımlanmaya devam etmiştir. Bu dönemlerde; kullandığı yalın dil, kullandığı modern sözcükler, Anadolu insanına yaklaşımındaki tutarlılık ve anlatımındaki ustalık dikkat çekmiş ve Behçet Necatigil gibi isimlerden yorumlar almıştır. Tahsin Yücel aynı zamanda bir romancıdır. Romanları genel anlamda, halka karşı ironik eleştiriler barındırır. Türkiye'ye gösterge bilimi tanıttığı çalışmaları da vardır. Yurtiçi ve yurtdışında ses getiren yazınsal incelemelerinin yanı sıra, hatırı sayılır çevirileri de vardır. Öykülerinden bazıları, İsveççe ve Fransızca’'ya çevrilmiştir.  

Öyküleri; Uçan Daireler, Haney Yaşamalı, Düşlerin Ölümü, Yaşadıktan Sonra, Ben ve Öteki, Aykırı Öyküler, Komşular, Golyan Devrimi.

Romanları; Mutfak Çıkmazı, Peygamberin Son Beş Günü, Bıyık Söylencesi, Vatandaş, Yalan, Kumru ile Kumru Gökdelen, Sonuncu.

Masal; Anadolu Masalları.

Anlatı; Dönüşüm, Vatandaş.

Deneme-Eleştiri; Yazın ve Yaşam, Yazının Sınırları, Tartışmalar, Yazın, Gene Yazın, Alıntılar, Söylemlerin İçinden, Salaklık Üstüne Deneme, Yüz ve Söz, Göstergeler.

İncelemeleri; Dil Devrimi, L’Imaginaire de Bernanos, Figures et Messages dans la Comédie. Humaine, Anlatı Yerlemleri, Dil Devrimi ve Sonuçları, Yapısalcılık, Eleştirinin Abecesi, İnsanlık Güldürüsü’nde Yüzler ve Bildiriler, Eleştiri Kuramları.

Derleme;Yazı ve Yorum (R. Barthes seçkisi) (1990)

Yurtdışında yayınlanan eserleri; The Citizen (Vatandaş, 1996), Rocher, 2005 (Fransıca), The Last Five Days of the Prophet (Peygamberin Son Beş Günü,1992), Rocher, 2006, Fransızca, The Tale of the Moustache (Bıyık Söylencesi, 1995), Hakları French- Actes Sud tarafından satın alındı.

Türkçeye çevirdiği kitaplardan bazıları;

Usta İşçi (S. Zweig), Katil (G. Simenon), Tehlikeli Geçit (S. W. Maugham), Vatikan Zindanları (A. Gide) Kırmızı Zambak (A. France), Bekarlar (H. De Montherlant), Evlilik (A. Moravia), Ak Bıldırcın (J. Steinbeck), Cennet Bahçesi (H.C. Andersen), Goriot Baba (H. De Balzac), Nuhun Gemisi (M. Aymé), Yaban Düşünce (C. Lévi-Strauss), Kral Solomon'un Bunalımı (E. Ajar), Sevgili (M. Duras), Duygusal Sürgün (Colette), Hastane Günlüğü (G. Hervé), Sürgün ve Krallık (A. Camus)… Ödülleri; 1956- Sait Faik Hikaye Armağanı (Haney Yaşamalı), 1959- TDK Öykü Ödülü (Düşlerin Ölümü), 1984- Azra Erhat Çeviri Üstün Hizmet Ödülü (Yabancı Düşünce), 1993- Orhan Kemal Roman Armağanı (Peygamberlerin Son Beş Günü), 1997- Fransız Hükümeti Palmes Académiques nişanı Commandeur derecesi, 1999- Sedat Simavi vakfı Edebiyat Ödülü  (Söylemlerin İçinden), 1999- Dünya Kitap Yılın Kitabı Ödülü (Komşular), 2003- Yunus Nadi Roman Ödülü (Yalan), 2003- Ömer Asım Aksoy Ödülü (Yalan), 2007- Balkanika Ödülü (Gökdelen), 2008- Mersin Kenti Edebiyat Ödülü. 22 Ocak 2016 tarihinde aramızdan ayrıldı. Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun! Alaattin KARAER e-mail: alaattinkaraer@hotmail.com
Bu haber toplam 657 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.