Büyükşehir Belediyesi yeni imar yönetmeliği hazırlıyor

Büyükşehir Belediyesi yeni imar yönetmeliği hazırlıyor
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmakta olan imar yönetmeliği ile ilgili istişare toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Aluç, Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkan Vekili H.Bekir Ünüvar, Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Ömer Faruk Erciyes, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü yetkilileri, Belediyeler Birliği temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri bürokratları katıldı.

Altınpark Belediye Evi’nde düzenlenen toplantıyla ilgili bilgi veren Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Aluç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan Tip İmar Yönetmeliği ile Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği’nin iptal olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi olarak yeni bir yönetmelik hazırlandığını ve bu yönetmelik üzerinde çalışıldığını söyledi.

Yeni hazırlanan yönetmeliğin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan Tip İmar Yönetmeliği’ne uygun olarak hazırlanmaya çalışıldığını belirten Yunus Aluç,  “İlçe belediye teknik başkan yardımcıları, imar müdürleriyle daha önce toplantı yapmıştık. En son hazırladığımız metni, ilgili kurumlara resmi yazı ve mail ortamında göndermiştik. Onlar da incelediler. Şimdi burada son rötuşları yapıyoruz. Bu düzeltmeler bittikten sonra bunu Şubat ayı Büyükşehir Belediye Meclisi’nde karara bağlayarak Bakanlığa göndereceğiz.  Zaten böyle bir yasal zorunluluğumuz var bunu yapmak mecburiyetindeyiz” dedi.

buyuksehir imar1Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan Tip İmar Yönetmeliği ile Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği arasında bazı sıkıntılar olduğuna değinen Yunus Aluç, “Bakanlığın çıkarmış olduğu yönetmelikle, bizim eski yönetmeliğimiz arasında uygulamada ve pratikte ciddi noksanlıklar var. Bunlara bir çözüm aramaya çalışıyoruz. Biz bu teknik çalışmayı en üst düzeyde tamamladık.  Ayrıca Büyükşehir Belediyesi sınırlarına katılacak 9 ilçe ve mahalle statüsü kazanan köylerin ihtiyaçlarına yönelik olarak da hükümler ilave edildi. Şimdi arkadaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Düzeltmeler tam sağlıklı olarak yapılsın diye bu istişare toplantısını yapıyoruz. Büyükşehir Belediye Meclis kararı alındıktan sonra bakanlığa resmi olarak göndereceğiz” diye konuştu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.