Muhtarlık oy pusulaları değişti

Muhtarlık oy pusulaları değişti
Share on Facebook1Tweet about this on Twitter0

Tüm Muhtarlar Derneği Şube Başkanı Naci Tekinay, muhtarlık oy pusulalarının değiştiğini bildirdi.

MUHTAR VE AZA AYNI LİSTEDE YER ALACAK

Şube Başkanı Naci Tekinay, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde muhtarlık oy pusulasının birleşik olacağını söyleyerek, muhtar ve azanın aynı listede yer alacağını belirtti. Oylar bu şekilde kullanılacağını dile getiren Tekinay, “Yüksek Seçim Kurulu’nun 07 Ocak 2014 tarih ve 19 sayılı kararı ile muhtar aza oy pusulalarında değişiklik yapılarak kağıt israfında son verilmiş olacak”

TEK LİSTE OLDU

Geçmiş dönemlerdeki seçimlerde muhtar ve aza ayrı ayrı listelerde seçime girdiğini hatırlatan Tekinay, “Seçimlerde muhtar ayrı listeden seçilirken azalar başka listeden seçilirdi. Bu da seçilenler muhtar aza arasında anlaşmazlıklar olurdu. Tek liste ile yapılacak olan seçimde bu tür olumsuzlukların önüne geçilmiş olacak. Aday olanlar muhtar azaları ile birlikte tek oy pusulasına isimleri yazılacak”

8 AZANIN İSMİ YAZILACAK

Mahalle muhtarlıklarında 8 üye aza adayı ismi yazılacak veya ihtiyar meclisi üyesi yazılacak. Nüfusu bine kadar olan köylerde 8 üye aza adayı nüfusu bin ile 2 bin arası olan köyler 10 üye aza adayı yazılacak, nüfusu 2 binden fazla olan köylerde 12 üye aza adayı yazılacak. Oy pusulaları muhtar adayının ismi soyadı oy pusulasının üst kısmına azaların isim soyadları oy pusulasının alt kısmına yazılacak şekilde olacak” dedi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.