1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 2014 Yılında Kaybettiklerimiz (8)
2014 Yılında Kaybettiklerimiz (8)

2014 Yılında Kaybettiklerimiz (8)

Selim SESLER!        Roman müziğinin önde gelen isimlerinden, Roman kökenli müzisyen ve klarnet virtüözü Selim Sesler’in ölümünden haberi olmayanlardanım. Müzik...

A+A-

Selim SESLER!

1

       Roman müziğinin önde gelen isimlerinden, Roman kökenli müzisyen ve klarnet virtüözü Selim Sesler’in ölümünden haberi olmayanlardanım. Müzik kulağım olmadığı söylenir ama ben yinede klarnet, cümbüş, kanun sevdiğim müzik aletlerindendir. Bunları çalmakta ayrı bir yetenek olsa gerek. Yaz aylarında gittiğimiz Erdek sahillerinde çocuk denecek yaştakiler ellerinde, klarnet, cümbüşle sahilleri canlandırmaktan geri kalmadıklarını hatırlıyorum. 1957 yılında, Edirne’nin Keşan İlçesi’nde doğdu. Dramalı (Yunanistan) profesyonel bir zurnacı ailesinden gelmektedir. 1923'te mübadele sonucu, Yunanistan’dan gelip Keşan’a yerleşmişler.   Önce zurna çalmayı öğrendi, ancak 60'larda davul-zurnacı ailelerden gelen birçok genç, ince çalgı enstrümanlarını öğrenmeye başladığı sırada, o da klarnet geçti. On dört yaşındayken köy düğünlerinde ve panayırlarda çalmaya başladı. 80'lerde, daha büyük merkezlerde çalmaya giden Roman müzisyenlerine katılarak, müzik yeteneğini geliştirmek üzere İstanbul'a gitti. İstanbul'da, restoranlarda fasıl heyetlerinde, Ferhan Şensoy tiyatrosunun müzikallerinde, Roman’ların ve Roman olmayanların düğünlerinde çaldı ve birçok kayıt yaptı. 1998'de Brenna MacCrimmon ile birlikte Kanada turnesine katılarak Türk Romanları'nı ve kendi Rumeli kökenlerini temsil etti. Zengin müzikal deneyimleri sonunda, bölgeye ait zengin bir repertuar ve çalma tarzı edinerek, canlı bir arşiv niteliği kazandı. Gerek Romanlar gerek Roman olmayanlar arasında, doğaçlamalardaki ustalığı ile hem düğün havalarının, hem de günün dans ezgilerinin baş yorumcusu olarak ünlendi. Birçok film müziğine konu olmuş, hem kendi kültürünü taşıyan hem de kültürünü taşıtan bir insan. 10 Mayıs 2014 yılında kalp yetmezliği sonucu hayatını kaybetmiştir. Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

*     *     *     *     *

Ertuğrul IŞINBARK!

2

     İlkokuldayken seyrettiği bir sihirbazdan etkilenerek bu mesleğe gönül vermiş, Ertuğrul Işınbark 1940 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra küçük yaşlarda tanıştığı illüzyon sanatını meslek olarak benimseyerek ailesinin tüm karşı çıkışlarına rağmen eğitiminin geri kalan kısmına noktayı koymuş. Büyük uğraşlardan sonra bulduğu “Fenni Eğlenceler” isimli bir kitaptan illüzyon sanatının birçok inceliklerini ve sırlarını öğrenmiş, bayram yerlerinde kurulan çadırlarda gösterilerine başlamış. 1962 yılında organizatörü ismin "Sihirbaz Mandrake"  olacak dedi ve o tarihten sonra da adı hep öyle kaldı. 1965 yılında Türkiye sihirbazlar şampiyonu seçildi. 1979 yılında bilgi ve becerisini paylaşmak ve de pek çok gencin yeteneklerini sergilemek sanat dalında yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla Türkiye´nin ilk ve tek illüzyon okulunu açtı. Türkiye’nin en meşhur sihirbazı Zati Sungur 6 Temmuz 1984 tarihinde vefat edince bir taht kavgası başlamış; Sihirbaz Mandrake “ben varisim derken” Sermet Erkin “asıl ben varisim” dese de sonra tüm illüzyonistlerin muvaffakatiyle Türkiye sihirbazlar kralı ünvanını almıştır. 1985 yılında “Ertuğrul Işınbark-Mandrake Öğretiyor” isimli bir kitap yazmıştır. 28 Mayıs 2014 tarihinde aramızdan ayrıldı. Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!  

Bu haber toplam 379 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.