1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 2014 Yılında Kaybettiklerimiz (19)
2014 Yılında Kaybettiklerimiz (19)

2014 Yılında Kaybettiklerimiz (19)

Cengizhan ALTUNTAŞ!      Değerli okurlarımız! 2014 yılında kaybettiklerimizin son günü… Son yazımız bizden, Kırıkkale’mizden kaybettiğimiz...

A+A-

Cengizhan ALTUNTAŞ!

aaa

     Değerli okurlarımız! 2014 yılında kaybettiklerimizin son günü… Son yazımız bizden, Kırıkkale’mizden kaybettiğimiz bir değerle bitmiş oluyor. 2014 yılında aramızdan ayrılanlar edebiyat, sinema, tiyatro ve televizyon dünyasından ünlü isimlerdi. Spor, siyaset, iş dünyasından da aramızdan ayrılanlar oldu elbette! Ancak köşe yazılarımın konumu gereği onlara yer veremedim. Çoğu sanatçılarımız çocukluğumuzdan beri bizimle birlikte evimize konuk oldular. Radyo seslendirmelerinde, beyazperde de, televizyon ekranlarında, gazete ve dergilerde… Kimilerini fotoğraflarını görünce hatırlayacağımız ünlülerdi… Araştırmalarımızda tespit ettiklerimizi ölüm tarihlerine göre sıralayarak yazmaya başladık. Duyarlı okurlarımızla paylaşmak için söylüyorum. Bazılarını zamanında, bazılarının ölümünü sonradan öğrendiğimizi gördüm. Bazılarının ölümünden dahi haberimiz olmamış onu da gördüm. O nedenle de her yılın başladığında, geçmiş yılda kaybettiklerimizi birlikte hatırlayalım ve yakınlarına başsağlığı dileyelim demiştik. Kaçınılmaz son olmasına rağmen kabullenmek zor elbette, sevdiğini ve yakını kaybetmek! Herkese elden ayaktan düşmeden, savaşsız, sömürüsüz, kendi vatanın da özgürce ölümün hayırlısı olsun! Sağlıklı ve mutlu yaşam dileğiyle…   Rüya gibi her hatıra her yaşantı bana Ne bulduysa kaybetti gönül aşktan yana Ömür çiçek kadar narin bir gün kadar kısa Ağlama değmez hayat bu gözyaşlarına      Her damla yaş oyuk oyuk iz bırakır kalbimde      Hayat şarap gibidir keder de var neşe de      Ömür çiçek kadar narin bir gün kadar kısa      Ağlama değmez hayat bu gözyaşlarına…   2014 yılının son Cumartesi evdeyken, sala sesini duydum. Çoğu zaman verilen anonsu anlamakta güçlük çekerdim. Rüzgar alıp götürüyordu sanırım… İsim ve soyadı yabancı gelmemişti. Soyadında tereddüt ettim. Altıntaş- Altuntaş. Evden çıktım, eski kaymakamlık, şimdi valilik lojmanları tarafından geçerken gördüğüm kalabalıkta tanıdık arkadaşlarla karşılaştım. Sorduğumda, öğrendim. Cengiz Altuntaş’ın vefatını. Yıllar önce birkaç kez geriden görmüşlüğümün dışında, fazla tanımıyorum. Birazda suçluluk hissettim ve üzüldüm. Birkaç kelime ile şarkıları gündemden düşmeyenlerin isimlerini bilmeyenimiz yoktur. Biraz araştırma yapayım dedim, fakat çok bir bilgi kaynağına rastlamak mümkün olmadı. Daha da üzüldüm. Yaşarlarken değerlerini nedense bilemiyoruz. 1930 yılında Keskin’de doğmuş. Yaşamının büyük bölümünü Kırıkkale’de geçirmiş. Fotoğrafçılık mesleğiyle tanınmış daha çok. Kırıkkale Musiki Cemiyeti kurucularından, olan Altuntaş’ın yazmış olduğu şiirlerinden bir çoğu bestelenmiş bulunmaktadır. Şiirleri;  “İlk Adım”, “Arzu ve Ötesi”, “Ağlama Değmez Hayat Bu Gözyaşlarına” isimli kitaplarında yayınlanmış. Bunu dışında yayınlanmamış birçok şirininde bulunduğu bilinmektedir.

     Şiirlerinden bestelenen şarkılar;

* Gel der gibi bakıp çağırma beni * Ben çaresiz sevdalı sen gönlümün meleği * Bir sor güzelim kendine bir sor * Bakışların mehtabı kamaştıran bir ışık * Güzel yurdum Türkiyem sana feda canım var * Papatyalar söylüyorlar güzel günler gelecek * Bir ömrü onun aşkına verdim * Gönül derdin hiç bitmedi * Söndü sanma sana olan içimdeki duygular * Sular gibi şarkılarda nağme nağme akışın * Bir bütündür millet aşkı sende her var olan * Kalbim yanıyor her ne zaman ismini ansam * Yılların üstünden kaç bahar geçti * Bakma ak saçlarıma şu gönlüme sor beni * Sevgi özlemdir dedin hasretine katlandım * Rûhumda bir yangın var alev alev sönmeyen * Aşk çiçektir soldurursun umut verir güldürürsün * Ömrümün baharını senin için harcadım * Ne böyle gönül gördüm ne de senden güzel * Dert edinme a sevdiğim bir rüyâdır bu hayat * Aşk ateşinden yanmakta inan nâçiz bedenim * Ahıma hicrânıma bin teselli kâr etmez * Aşktan yana sormuştum yaşı yoktur dediler * Rüyâ gibi her hâtıra her yaşantı bana Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu haber toplam 423 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.