Sakarya’ya adım adım

Sakarya’ya adım adım
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Çankaya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin kent merkezinin farklı noktalarında yapımını tamamladığı ve yapımına devam eden yaya öncelikli sokaklar ve yollar çalışmalarının son örneklerinden Sakarya Caddesi Yaya Bölgesi düzenlemelerinde sona gelindi.

 

Daha önce, kent merkezinde Karanfil ve Konur Sokaklar ile Yüksel ve Selanik Caddelerinde ve Ören Sokak, Şimşek Sokak, Hacı Yolu Sokak, Binektaşı Sokak gibi kentin diğer noktalarında yayaların özgürleşmesine yönelik yaptığı düzenlemelerle takdir toplayan Çankaya Belediyesi, belediye binasının çevresinde yaptığı düzenlemenin ardından Ankaralıların en yoğun bulunduğu Sakarya Caddesinde de çalışmalarının sonuna yaklaştı.

CADDE HALKIN KULLANIMINA YÖNELİK TASARLANDI

Yapılan düzenlemenin Sakarya Caddesi’ne sosyal ve ekonomik çeşitlilik kazandıracağını belirten Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, güvenli ve kaliteli yaya çevresi oluşturulması için çaba gösterdiklerini söyledi. Toplumcu Belediyecliğin en önemli esasının insan öncelikli uygulamalar olduğunu ifade eden Tanık, yeni düzenlemenin Sakarya Caddesi’nin, Selanik Caddesi ile Bayındır ve İnkılap Sokaklar kesişim noktalarında bütünlük ve sürdürülebilirlik şeklinde olmasına özen gösterildiğini belirtti. Bülent Tanık, Sakarya Caddesi Yaya Bölgesinin herkes için yaşanabilir bir konuma sahip olacağını dile getirerek “Sakarya Caddesi, sokak sanatçılarının performanslarını sergileyebileceği, düşüncelerini özgürce paylaşabileceği bir mekana dönüşecek.” dedi. Tanık, Sakarya Caddesi’nin simgesi haline gelen Taşankara Heykeli’nin kaidesinin ve çevresinin yenilenerek yeni tasarımıyla ön plana çıkacağını sözlerine ekledi.

YENİ DÜZENLEMEYLE “YAP BOZ”A ENGEL

Sakarya Yaya Bölgesi, cadde boyunca uzanan işlev koridoru, barındırdığı performans mekanları, ifade duvarları, yönlendirmeler, kiosklar, aydınlatmalar, çöp kovaları, büfeler ve dinlenme mekanlarıyla her kullanıcıya eşit fırsatlar sunacak nitelikte tasarlandı. Alt yapının bu koridor boyunc2a çözümlenmesi ve olası müdahalelere karşı rahatlıkla yeniden uygulanabilecek doğal taş döşemesiyle sokak boyunca sirkülasyonun sağlandığı mozaik beton kaplama alanlarına herhangi bir müdahalede bulunulmayacak. Böylece yapılan yeniden yapılmayacak, tasarruf sağlanmış ve sokak estetiği korunmuş olacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.