Savaş Ay

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

“Daha ilkokuldayken, dedem Çamur Şevket’in manav dükkanında özenle dizdiğim elmalar ve müşteriye verdiğim fazladan para üstleri sayesinde, alnımın teriyle kazandığım aşırmacalardayken ellerim, kulağımı tabure sohbetlerinden kalına bir “çenebaz çamur”um.

    “Bunları bir kenara bırakırsak ; esasında ben yalnızca,1954 Mart’ ının bir sis çocuğuyum…Doyar mıyım ki zafere? Düşler görürüm ayaküstü… Şöyle bir estirdim mi rüzgarımı dağılır düşlerimin sisi…

Savaş Ay’a göre Savaş Ay kimdir sorusuna  böyle cevap veren;  televizyoncu, gazeteci ve muhabir  aramızdan ayrıldı.

90’lı yıllarda A Takımı programıyla hayatımıza girdi. Ülkenin nabzını tuttu. Öylesine doğru bir haber dili vardı ki 7’den 70’e herkes çok sevdi onu.  Çok kişi, Savaş Ay’ın sokakta yanan çöp varillerinin yanında sunduğu programının müptelası olmuştu.

Üstünde A Takımının ‘A’ harfinin bulunduğu kırmızı şapkasını çıkarmazdı program boyunca kafasından…

Yıl 1988!

Programını izleyen doktor “”Gırtlağınızı bir kontrol ettirin, kanser olabilirsiniz” demiş. Bu uyarının ardından hastaneye giden Savaş Ay, testlerden sonra kanser olduğu gerçeğini öğrenmiş.

15 yıldır gırtlak kanseriyle mücadele eden Savaş Ay, bir röportajında hastalığıyla olan mücadelesini “Yaşamı çok sevdiğim için ölümü de sevdim, ondan korkmadım” sözleriyle dile getirmiş.

26 Mart 1954 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Ticari Bilimler Akademisi’nde eğitimini tamamladı. Gazeteciliğe 1974 senesinde Dünya gazetesinde muhabir olarak başladı. Tercüman, Vatan, Milliyet, Sabah gazetelerinde ve Ak ajans’ta görev aldı.

Atv, TGRT, Kanal D, Kanal 6, Show TV, Flash TV, Star TV, A Haber ve Kanal 1’de A Takımı adlı tartışma programını yaptı.

2000 yılında Beyazıt Öztürk ve Kerem Alışık’ında oynadığı Dansöz adlı filmin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını yaptı.  Ayrıca bazı programlar yapıp yoksullara yardımcı olmuştur.

“Beyaz Tebeşir” kampanyası ile yine bir çok çocuğun okumalarına sebep olarak yüzlerini güldürdü. Kendi meslek dalında almış olduğu 600 ün üzerinde birçok başarı ve ödüller mevcuttur.

Yaşadığı, yaptığı tüm haber ve tecrübelerini 6 kitapta toplamıştır. Bunlar;”Ay Hikayeleri”, “Göz Tanığı”, “Ara Sokak”, “Sokak Çocuğu”, “Çamur Şevketin Torunu” ve s “Anlat Savaş Abi’ne”…

9 Kasım 2013 günü 1,5 ay tedavi gördüğü hastanede kalbinin durması sebebiyle hayatını kaybetti.

Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.