Etimesgut’u kazanmak için buradayım

Etimesgut’u kazanmak için buradayım
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter1

Belediyecilik çok onur verici bir görev…

2014 yılı Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin Etimesgut’taki en yoğun adreslerinden birisi hiç kuşku yok ki, AK Parti İlçe Teşkilatı. Belediye Başkan aday adaylığı başvurularından dolayı yoğun günler geçiren teşkilata, müracaat eden çok sayıda aday adayı yerel siyasetin geleceği için ümit vaat ederken, çıtayı yükselteceklerinin de sinyalini verdiler. Aday adaylarının açıklamaları ilçe gündemine damgasını vururken, Rıza Gezer de siyasi düşünceleriyle ön plana çıkan isimler arasında yerini aldı.

Etimesgut’u diğer aday adayı arkadaşları gibi çok iyi tanıdığını belirten Gezer, AK Parti’de siyaset yapmanın hem kendi ideolojisiyle örtüştüğünü, hem de ülkenin bir gerçeği olduğunu dile getirdi. AK Parti iktidar partisi olduğu için aday sayısının diğer partilere göre fazla olmasının doğal olduğuna da değinen Gezer, “Etimesgut’la ilgili çok sayıda büyük projelerimiz var. Bu projelerin birçoğu farklı Bakanlıklar tarafından desteklenecek, bir kısmı Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürütülecek projelerdir. Ama adaylık açıklanmadan Proje açıklamayı doğru bulmuyorum, çünkü takdir edersiniz ki siyasi bir rekabet var. Bunları zamanı geldiğinde kamuoyu ile paylaşacağım” dedi
 
Yerel siyasetin iyiden iyiye ısındığı Ankara’da, Belediye Başkan aday adaylarına ulaşarak, böylesine önemli bir göreve neden talip olduklarını sorduk. Sayfalarımızın beşinci konuğu Etimesgut’un Adalet ve Kalkınma Partili Belediye Başkan aday adayı Rıza Gezer oldu.

İşte röportajımız;

RIZA GEZER KİMDİR?
1970 yılında Ankara’da doğdum. İlköğrenimimi Sincan’da Orta öğrenimimi Ankara Ticaret lisesinde, yaptım. Yükseköğrenimimi, Fatih Üniversitesi Ankara Yüksekokulunda tamamladım. Halen Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde son sınıf öğrencisiyim. 20’li yaşlarda cemiyet hayatına atıldım. Dernek Başkanlığı, Vakıf Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1995 yılında İlçe Yönetim Kurulu üyesi olarak siyasete atıldım. İlçe Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. AK Parti’nin kurucu Sincan İlçe Başkanlığında yedi yıl, daha sonra, Ankara İl Başkan yardımcılığı, Siyasi Hukuk İşleri Başkanlığı Etimesgut İlçe Koordinatörü olarak iki yıl görev yaptım. 2011 Yılı Genel Seçimleri’nde Ankara 1. Bölge 13. Sıra Milletvekili adayı oldum. Evli ve üç çocuk babasıyım.

riza gezer ak parti etimesgut (1)İŞ YAŞANTINIZ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
Ailem 1960’lı yıllarda Sincan’ın Peçenek köyünden Sincan merkeze yerleşmişler. O tarihlerde inşaat malzemesi ticaretine başlayıp, 1980 yılına kadar inşaat malzemesi ticaretini sürdürmüşler. 1980 yılından itibaren Yap-Sat tarzında İnşaat Müteahhitliği faaliyetlerimiz bulunmaktadır. 1990 yılından bu yana da Etimesgut bölgesinde inşaat işlerimizi sürdürmekteyiz. Halen Bağlıca ve Eryaman bölgesinde şantiyelerimiz bulunmaktadır. Ben de bu aile şirketinde 20 yıldır faaliyet gösteriyorum.

ANKARA’YI VE ETİMESGUT’U NE KADAR TANIYORSUNUZ?
Ankaralıyım ve bu bölgenin çocuğuyum. Uzun yıllar Eryaman’da ikamet ettim, halen Elvankent Ahimesut Mahallesinde ikamet etmekteyim. Bu bölgede ticaretle uğraştığım için doğal olarak, Belediye ve resmi kurumlarla muhatap olmak durumundayım. Bu anlamda Belediyemizi de yakından tanımaktayım. Zaten Etimesgut ve Sincan iç içe bölgelerdir. Geçmişte Sincan da oturan binlerce insan, bugün Etimesgut’ta ikamet etmektedir veya Etimesgut’ta oturup da, Sincan’da çalışan binlerce insan vardır. Sincan ve Etimesgut birleşik etkileşimi çok güçlü olan iki ilçedir.  “Etimesgut’u ne kadar tanıyorsunuz?” sorunuza doğrudan şunu söyleyebilirim “İş hayatını, siyaset iklimini ve sosyal yapısını çok iyi tanıyorum”.

NEDEN AK PARTİ?
Ak Partinin kurucusuyum. Partimiz kurulduğundan bu tarafa görev yapmaktayım. Türkiye Cumhuriyeti, Başbakanımızın önderliğinde, tarihindeki en büyük siyasi organizasyona imza atmıştır. Ülkemizde, son 13 yılda yapılan, görülen büyük değişim, gelişim ve yenilikler bunun en açık ifadesidir. Kurulduğundan bu yana her seçimde oy ’unu ciddi bir şekilde artırarak gelmesi de, buna en güzel örnektir. Vatandaşımızın, liderine ve kadrosuna olan inancının tam olduğunun bir göstergesidir. Bu anlamda AK Parti’de, siyaset yapmak, hem benim ideolojimle örtüşmektedir, hem de ülkenin bir gerçeğidir.

NEDEN BELEDİYE BAŞKANLIĞI?
Siyasetle uğraşan bazı insanların ilgisini genel siyaset, bir kısmının da yerel siyaset çeker. Bu anlamda insanın doğup büyüdüğü ve çalıştığı bölgesine, doğrudan hizmet etmek siyasetin en keyif verici yönü olduğuna inanıyorum. Belediyecilik bir insanın doğumundan ölümüne kadar hayatın her safhasında yer aldığı çok onurlu bir görev. Benim de uzun yıllardır, siyasetin yerel kısmı dikkatimi çekmiştir, yerelde çok daha başarılı olacağıma inancım bu görevi istememi kuvvetlendiriyor.

NEDEN SİNCAN’DAN DEĞİL DE ETİMESGUT’TAN ADAY ADAYISINIZ?
Sincan’da uzun süre İlçe Başkanlığı görevinde bulunmuş olmamdan ötürü,  birçok vatandaş, Rıza Gezer ve Sincan isimlerini birlikte düşünebiliyor.  İlçe Başkanlığı görevinden sonra Ankara İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum, Milletvekili adayı oldum. Dün sadece Sincan ilçesinde siyasetçiyken gelinen noktada, Ankara’nın birçok ilçesinde tanınan, AK Parti’nin teşkilatları tarafından bilinen Sincan’ı aşmış bir politikacı olduğuma inanıyorum. Hatta kendimi AK Parti’nin Ankara’da yetişmiş bir elemanı olarak görüyorum. Bize nerede görev verilirse orada başarılı olacağıma da tüm kalbimle inanıyorum. Etimesgut’u tercih etme sebebim biraz da AK Parti’nin bu seçimlerde başarılı olması gerektiğine olan inancımdır. Çünkü devamında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ve bir yıl sonra yapılacak olan, 2015 genel seçimleri AK Parti’nin 13 yıllık iktidarının ve hizmetlerinin bir anlamda değerlendirileceği, sonuçları ülkemizin geleceğini ve dünya siyasetini etkileyeceğini düşünüyorum.  Bu yerel seçimde milletin reformdan yana, demokrasiden yana tavrını koymasına katkı sağlamak için bu inançla Etimesgut’u Milliyetçi Hareket Partisi’nden almaya talip oldum. Sincan zaten bizim ve tekrar kazanırız. Etimesgut’ta AK Parti’nin bize ihtiyacı olduğunu düşünüyorum ve Etimesgut’u AK Parti olarak kazanmak için buradayım.

riza gezer ak parti etimesgut (3)MEVCUT BELEDİYE BAŞKANI İLE İLGİLİ NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Kendisini tanır ve insan olarak da severim. 10 yıl Belediye Başkanlığı hizmetinde bulunmuştur. Kendisinin beğendiğim yönleri olduğu kadar, yetersiz bulup eleştirdiğim hizmetleri de vardır. Ben daha çok geçmişle ilgili konuşmak yerine, geleceğe bakmak ve “Daha iyi neler yapılabiliri konuşmak istiyorum.  Tabi bugün Etimesgut Belediyesi MHP’li bir belediye. Siz bir sorunla gittiğiniz zaman size ilk söylenen şey genelde şu olmaktadır “ Bu görev bize ait değil, bu Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanına girer, siz Ankara’ya gidin” veya “Bu falanca Bakanlığa ait bir konu, onu oradan takip edin” diye cevap alırsınız. Ama bu Belediye bize kısmet olursa “Bu şehrin tüm sorunları bizim sorunlarımızdır” diye bakarız. Büyükşehir hatta Hükümet nezdinde çözülmesi gereken sorunlar olabilir, bunların hepsi Etimesgut Belediyesi tarafından koordine edilir, biz bu sorunların takipçisi oluruz. Bu şehrin eğitiminden sağlığına, ulaşımından trafiğine, gençlerin eğitiminden hanımların sosyal faaliyetine kadar ne kadar derdi, sıkıntısı varsa biz bu sıkıntıları bizim sıkıntımız olarak görür ve daha büyük çözümler üretmeye çabalarız. Mevcut Başkanımız elinden geldiğince hizmet etmiştir, kendisine teşekkür ediyoruz. Bir atasözü vardır “Dünya gençten gence, dinç ten dince “ diye. Biz de artık sıranın bizde olduğuna inanıyoruz.

ETİMESGUT’TA İKTİDAR DENGESİ NEDEN HEP DEĞİŞİYOR?
Etimesgut’un siyasal yapısı bazı ilçelere göre biraz daha farklı. Oluşan başarısızlıklara bahane aramam ben. Başarısız olmuşuzdur ve “Daha iyisini nasıl yaparız?” onu düşünürüm. 2009 seçimlerinde Enver Demirel aslında kazanmamıştır, AK Parti kaybetmiştir. O günkü siyaset yapısı, maalesef parti içi sorunlar, propaganda teknikleri, uygun seçim stratejisi geliştirilememesi gibi nedenlerden dolayı, Etimesgut’ta seçim kaybedilmiştir. Fakat 2009 seçimlerinin ardından iki yıl sonra Milletvekili seçimlerinde % 48 oy alınmıştır. Bu şu anlama geliyor, Etimesgut halkının AK Parti ile bir sorunu yoktur. Partiyi seviyor ama bu partinin yerelde doğru aday, doğru liste ve doğru projeler ortaya koymasını istiyor. Biz bu tecrübe ile bu hatayı tekrar yapmayacağız. Ve iddia ediyoruz ki, biz diğer partilerin toplamı kadar yani %50 oy alacağız.

AK PARTİ ADAY ADAYLARI LİSTESİNDE ÇOK YENİ İSİMLER VAR. BU KONU İLE İLGİLİ NE DİYEBİLİRSİNİZ?
Aday olmak, Aday adayı olmak öncelikle demokratik bir haktır. İnsanlar kendilerinde bu yeterliliği görüp, istedikleri siyasi partiden müracaat etme hakkına sahiptir. Bu anlamda AK Parti iktidar partisi olduğu için aday sayısının diğer partilere göre, fazla olması da çok doğaldır.  CV’lerini incelediğimde gerek bürokraside, gerekse ticarette başarılı olmuş Etimesgut’a hizmet etmek isteyen pırıl pırıl insanlar var ve onlara saygı duyuyorum. Şu anda onlarla beraber yarışıyoruz. Aday olarak kim gösterilir ise, onun etrafında hep birlikte kenetlenip yola devam edeceğiz.  Bu anlamda tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Başbakanımız bu seçime çok önem veriyor. Partimiz için iki ölçüt var, biri temayül yoklaması diğeri kamuoyu yoklaması. “Teşkilat ve halk kimi istiyor?”, bunu da tespit etmek için partimizin yetkili komisyonları çalışmaktadır.

riza gezer ak parti etimesgut (2)SİZE GÖRE SİZİN FARKINIZ NEDİR?
“Benim şöyle özelliğim var… , böyle özelliğim var…” demem etik açıdan doğru olmaz. Bizde diğer arkadaşlarımızdan bir fark varsa, bunu seçici kurullar belirleyecektir. Ama siyaseten tecrübeliyim, çok seçime girdim, seçim kampanyaları yönettim. Siyasi algımın kuvvetli olduğuna ve Propaganda tekniklerini iyi bildiğime inanırım. Araziden gelen ve bölgeyi çok iyi bilen birisi olarak, bölgenin iş hayatını, siyaset iklimini ve sosyal yapısını çok iyi bilirim. Liderlikle ilgili kısma gelince, onu başkalarının takdir etmesi gerekir.

BAŞKAN OLURSANIZ BELEDİYECİLİK Mİ YAPACAKSINIZ YOKSA SİYASET Mİ?
Belediye Başkanlığı bir kamu görevidir. Mutlak bir partiden seçilirsiniz. Partinizi yok saymanız da olmaz, her şeyi partiyle değerlendirmek de olmaz. Yetkileriniz ve sorumluluklarınız kanunlarla belirlenmiştir. Neticede seçildikten sonra 500 bin insanın hepsini temsil edeceksiniz ve hepsine hizmet edeceksiniz. Bu anlamda ben toplumun her kesimiyle çok iyi diyalog kurabilen birisiyimdir. Sizler de göreceksiniz ki, seçildiğimizde Etimesgut’ta marka olmuş, farklı siyasi partilerde geçmişte görev yapmış birçok arkadaşımız bizimle birlikte yürüyecektir. Hizmet ederken partili farkı gözetmeyeceğim. AK Partinin bölgede siyasi anlamda etkin olması için de tabi ki üzerime düşen görevi yapacağım.

ETİMESGUT’A NE VAAT EDİYORSUNUZ?
Etimesgut’la ilgili çok sayıda büyük projelerimiz var. Bu projelerin birçoğu farklı Bakanlıklar tarafından desteklenecek, bir kısmı Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürütülecek projelerdir. Ama Adaylık açıklanmadan Proje açıklamayı doğru bulmuyorum, çünkü takdir edersiniz ki siyasi bir rekabet var. Bunları zamanı geldiğinde kamuoyu ile paylaşacağım. Etimesgut’un geleceğinin iyi planlanması gerekiyor ve biz bu gelecek için, çok ciddi projeler hazırladık diyebilirim. Bu projelerin uygulana bilmesi için de, Etimesgut Belediyesinin AK Parti tarafından kazanılması, hükümet ve Büyükşehir Belediyesi ile iyi bir diyalog geliştirip bölgeye yatırım yapılmasını, sağlamalıdır.

Kutlu bir seferdir başlattığımız, niyetimiz hayır sonu hayır olsun dileriz.

Aysun Karakaya

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin » 1 okuyucu yorumu

  1. 06.11.2013 tarihinde Kanal A televizyonunda saat 21.30 da yayınlanan Çerçeve Programına MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat Bey konuk oldu. Şirketinin ülkemiz genelinde şehir şehir yürütmüş olduğu yerel seçim anketlerini açıkladı. Açıklamaları esnasında Etimesguta ait seçim anketi sonuçlarına da değindi. Mehmet Bey yapılan anketler sonucunda Etimesgutta şu anda halk tarafından belediye başkanlığı için en çok ismi zikredilen adayın Ak Parti Etimesgut Belediye Başkan Aday Adayı Hilmi Özerin olduğunu açıkladı. Söz konusu program bu gece yarısından sonra saat 01.00 da tekrar yayınlanacak. İlçemize hayırlı olması dileğiyle….

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.