Yeni nesil yazar kasa kullanımı

Yeni nesil yazar kasa kullanımı
Share on Facebook1Tweet about this on Twitter0

Kırıkkale Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Kürşat Gürtemel, yeni nesil yazar kasa kullanımı hakkında bilgi verdi.

ESKİ YAZAR KASALAR HURDAYA AYRILACAK

Başkan Kürşat Gürtemel, yazar kasa ile ilgili mevzuata göre ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olan mükelleflerden, faaliyetlerinde seyyar pos cihazı kullanan perakende satıcılar ile yol kenarı otopark hizmeti veren mükelleflerin 1 Temmuz 2013 tarihinden yeni nesil pos özellikli yazar kasa kullanacaktır bu kapsamda eski yazar kasalar hurdaya ayrılacağını söyledi.

Gürtemel, “Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar, pos ve yazar kasayı birleştirerek verileri Maliye Bakanlığı’na ulaştıran, bütün banka kartları ile uyumlu cihazlardır. Yeni nesil yazar kasa ile tüketici kredi kartını kullanarak herhangi bir işlem yaptığında otomatik olarak kredi kartı slipi ile birlikte yazar kasa fişi de üretecektir. Kısacası pos cihazı ve yazar kasa ayrımı kalkmaktadır”

ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZLARI

“Bu kapsamda fiş-fatura bilgileri Gelir İdaresi Başkanlığı’na iletilerek kontroller elektronik ortamda yapılacaktır. Buna göre faaliyetlerinde seyyar pos cihazı kullanan perakende satıcılara (lokanta, kapıda satış yapan işletmeler, büfeler, cafeler vs.) ve yol kenarı otopark hizmeti veren mükelleflere 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren EFT Pos özelliği olan yeni nesil ödeme kaydedici cihazları (ÖKC) kullanma mecburiyeti getirilmiştir”

YENİ NESİL YAZAR KASA KULLANMAYA BAŞLAYACAK

“Yazar kasa mali hafızaları 1 Ocak 2014 sonrasında dolan mükellefler, cihazı hurdaya ayrılacak ve yerine yeni nesil yazar kasa kullanılmaya başlayacaklardır. Hali hazırda yazar kasa kullanan mükellefler kullandıkları mevcut yazar kasaların mali hafızaları dolmadığı sürece 31 Aralık 2015 tarihine kadar bunları kullanabileceklerdir.

Yeni işe başlayan mükellefler ise 31 Aralık 2015 tarihine kadar eski tip yazar kasaları alıp kullanabileceklerdir. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren tüm ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olan mükellefler, yeni nesil yazar kasa kullanmaya başlayacaklardır” dedi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.