Ankara’nın seçkin okulu

Ankara’nın seçkin okulu
Share on Facebook3Tweet about this on Twitter0

Başkent Ankara’nın en elit okullarından biri olan Gülen Muharrem Pakoğlu Ortaokulu sadece Ankara’da değil tüm Türkiye genelinde de ilk sıralarda. Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında SBS’de 5 tam puanlı öğrenci çıkartan okulun başarı ortalaması hem ilçe hem de il ortalamalarının çok üstünde

Gülen Muharrem Pakoğlu Ortaokulu, 27 Eylül 1966 tarihinde Bahçelievler’de eğitim öğretim hayatına başlamış. İlk kurulduğunda ‘Bahçelievler Ortaokulu’ adını alan okul, 1968 yılının 25 Eylül’ünde Emek mahallesindebulunan bugünkü binasına taşınmış. 1994 yılında zorunlu eğitimin sekiz yıla çıkarılmasıyla Bahçelievler İlköğretim Okulu adını alarak eğitim-öğretime devam eden okulun adı 1994 yılında ‘Ankara İlköğretim Okulu’ olarak değiştirilmiş. 1998 yılında hayırsever Gülen ve Muharrem Pakoğlu çifti tarafından bugünkü C Blok ek binası yaptırılan okulun adı o yıldan itibaren ’Gülen-Muharrem Pakoğlu’ olarak değiştirilmiş.  2006 yılılnda Okul Müdürü olarak göreve başlayan ve halen bu göreve devam eden Bahri Yıldızbaş döneminde ise okulun iç ve dış fiziki donanımı köklü değişimler geçirmiş. 2007 tarihinde dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in talimat ve desteğiyle inşaatına başlanan kapalı spor salonu, 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında öğrencilerin hizmetine girmiş. Aynı yıl 127 bilgisayar öğrencilerin hizmetine sunulmuş, okul teknoloji ile donatılarak görerek ve yaşayarak öğrenme yollarına geçilmiş; müzik, görsel sanatlar, teknoloji tasarım derslikleri oluşturulmuş ve konferans salonu genişletilmiş. Şu an toplam 31 adet dersliğe sahip olan okulda, fen laboratuvarı, bilişim teknolojileri sınıfı, müzik ve resim odaları, konferans salonu, kütüphane ve modern bir spor salonu bulunuyor.  Yaklaşık 2500 öğrencisi bulunan Gülen Muharrem Pakoğlu Ortaokulu’nda 113 öğretmen görev yapıyor.

DSC04709Okul Müdürü Bahri Yıldızbaş: Bırakın çocuklar sevgiyle büyüsün

Gülen Muharrem Pakoğlu Ortaokulu Müdürü Bahri Yıldızbaş lider özellikleriyle öne çıkan bir isim. Okulda öğrencilerle iletişim üzerine kurduğu sistem hiç kuşkusuz başarının anahtarı olmuş. Özgüven, sevgi ve saygı hem teker teker öğrencilerin hem de bir bütün olarak okulun karakteri haline gelmiş.  Öğrencilerinin mutlu ve başarılı çocuklar olduğunu söyleyen Müdür Yıldızbaş’ı bahçede çocuklarla ip atlarken, spor salonunda basketbol oynarken ya da odasında bir grup öğrenciyle sohbet ederken görebilirsiniz. Tüm mesleki birikimini, enerjisini ve yeteneklerini öğrencileri için seferber eden deneyimli eğitimci Yıldızbaş “Öğrencilerimin mutlu olduğunu gördüğüm zaman ben de mutluluktan havalara uçuyorum” diyor.

 

Müdür Bahri Yıldızbaş’tan çocuklar üzerine birkaç söz:

Bırakın çocuklar bazen ağlasın…

Bırakın çocuklar bazen mızıkçı olsun…

Bırakın çocuklar bazen düşsün…

Bırakın çocuklar kendileri yapsın…

Ve bırakın tüm çocuklar; büyüklerin tahammülü ve sevgisiyle büyüsün…

Mutlu ve başarılı çocuklar

Başkent Ankara’nın en elit okullarından biri olan Gülen Muharrem Pakoğlu Ortaokulu sadece Ankara’da değil tüm Türkiye genelinde de ilk sıralarda. Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında SBS’de 5 tam puanlı öğrenci çıkartan okulun başarı ortalaması hem ilçe hem de il ortalamalarının çok üstünde.

Bu başarı tablosunun altında bir kaç faktör yatıyor; okuldaki öğretmen kadrosunun uyumlu özverili çalışmaları, Okul Müdürü Bahri Yıldızbaş’ın lider kişiliği ve velilerin çocuklarının eğitimine gösterdikleri ilgi. Gülen Muharrem Pakoğlu Ortaokulu’nun koridorlarında gezerken okulun başarısını anlamanız için her köşeyi süsleyen kupaları, başarı plaketlerini ve madalyaları görmeniz şart değil. Bu başarıyı öğrencilerin gözlerindeki ışıltıdan da anlayabilirsiniz. Okul, Ankara’da kazandığı şöhreti kesinlikle hak ediyor.

‘HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR’

Okul öğrencileri akademik başarının yanı sıra sosyal, kültürel, sportif aktivitelerde ve bilimsel çalışmalarda  da bir çok başarının altına imza atıyor.

TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklığıyla düzenlenen “Bu Benim Eserim” proje yarışmasına 60 eser ile katılan öğrenciler ödüllerle dönmüş.  Yarışma sonucunda matematik projesiyle Furkan Bağcı ve fen projesi ile İpek Elçin Demirel bölge olimpiyatlarında ödüle layık görülmüş. İpek Elçin Demirel, TOBB Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Türkiye elemelerinde de Ankara’yı temsil etmiş. Arı Koleji’nin düzenlediği “5. Matematik Olimpiyatları Yarışması”nda da okulun öğrencilerinden Ahmet Akkurt, Cem Bora Arslan, Zeynep Kocaadam madalya almaya hak kazanmış. Okuldaki bu alanda dikkat çeken bir diğer proje de fen ve teknoloji öğretmenleri tarafından geliştirilen ‘Bilim Sokağı’ projesi. Proje ile öğrenciler bilimsel çalışma yapma alışkanlıkları kazandırılıyor.

PABUCU YARIM ÇIK DIŞARI OYNAYALIM

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Geleneksel Çocuk Oyunları Derneği (GEÇODER) işbirliği ile yürütülmekte olan “Papucu yarım çık dışarı oynayalım!” yarışmasına da katılan okul öğrencileri, “Yağ Satarım” oyununda ilçe birincisi olmuş. Gülen Muharrem Pakoğlu Ortaokulu öğrencileri bu başarı nedeniyle il müsabakalarında ilçeyi temsilen katılacak.

GENÇ YETENEKLERİN MÜZİK HEYECANI

Gülen Muharrem Pakoğlu Ortaokulu öğrencileri her sene olduğu gibi bu sene de “8. Klasik Batı Müziği Çalgılarıyla Eser Seslendirme Yarışması”nda okulu temsil etti.  Müzik öğretmenleri Erbil Keçeci ve Esin Hacısalihoğlu yönetiminde Derin Ergönül ve Sezin Su Uysal, İdil Eren, Zeynep Elif Sinangil, Cemre Demirtaş ve Seçkin Yaşar piyanoda, Melike Akaya, Yiğit Bora Çulaha kemanda, M. Emin Balamir gitarda yarışmaya katıldılar.  Öğrenciler şimdi önümüzdeki günlerde açıklanacak olan yarışma sonuçlarını heyecanla bekliyor.

BU OKULDA EDEBİYAT DA VAR

Sermaye Piyasası Kurulu’nun düzenlediği öykü Yarışmasında okul öğrencilerinden İrem Aslan, Ankara birincisi ve Türkiye dördüncüsü olmuş. İrem,  önümüzdeki günlerde ailesi ve öğretmeni Haydar Seçkiner’le birlikte İstanbul’a giderek ödülünü alacak.

Okulun Türkçe öğretmenlerinden Haydar Seçkiner ve öğrencisi Deniz Özmen, “Orhan Veli Kanık’ın İstanbul’u Dinliyorum” şiiri ile 5. Ankara Şiir Olimpiyatları Çankaya İlçe elemelerinde okulu temsilen katılarak Çankaya 2’ncisi olmuş.

GÜLEN MUHARREM’İN ALTIN ÇOCUKLARI

Gülen Muharrem Pakoğlu Ortaokulu’nda öğrenciler bir çok spor branşında yarışmalar katılarak madalya ve kupaları okulun müzesine kazandırılyor. Okulun en iddialı olduğu branşlardan biri de yüzme.  Ankara Küçükler Yüzme yarışmalarında, okul öğrencilerinden Berk Ulugöl, Berkay Ulugöl, Berkay Bağbaşı, Sadık Teoman Ayyıldız, Alper Polat “kelebek”, “sırt üstü”, “kurbağa”, “serbest” ve “bayrak” yarışlarında okulu başarıyla temsil etmiş. Takım olarak yarışmalara katılan Küçük erkek takımı açık ara farkla birinci olarak, okullar arası Ankara Şampiyonu olmuş.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Ankara Minikler Yüzme Yarışmaları’nda da okulun minik kız ve erkek yüzücüleri takım olarak “kelebek”, “sırtüstü kurbağa”, “serbest” yüzme dallarında yarışmalara katılarak madalyalarla geri dönmüş. Melisa Uysal, Ece Eren, Sude Gökalp, Ilgın Sertkaya ve Zeynep Nalçakan’dan oluşan minikler kız takımı, Ankara Şampiyonu olarak öğretmenlerini gurulandırmış.

 

MEB Okullar arası Yıldızlar Yüzme Yarışlarında da okul öğrencilerinin kazandığı madalyalar şöyle: Egemen Karasu: 3 altın madalya. Melisa Uysal: 3 altın,1 gümüş madalya. Zeynep Nalçakan: 3 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya. Ilgın Sertkaya: 1 altın, 1 gümüş madalya. Ece Eren: 13 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya. Sude Gökalp: 2 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya

Yarışmanın Adı: Yarışmayı Düzenleyen Kurum: Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü

OKULUN KADROSU

Okul Mürürü: Bahri Yıldızbaş

Müdür Başyardımcısı: Mahmut Necip Vardal

Müdür Yardımcıları: İsmail Mangıt, Hasan Uçar, Mehmet Akif Uzunoğlu

Öğretmenler: Ali Erdoğan, Ayşe Şenol, Birsen Özalp, Canan  Kara, Gül Deniz Çetin, Ayşe Demirci, Esra Şenol, Esin Keskin, Hürriyet Şahin, Gazi Tayfun Mit, Mine Şenocak,  Sevinç Koçak, Semra Parçal, Ali Çevik, Turgut Ayyılmaz, Aysel Vural, Yasemin Aytaç, Leyla Akkaya, Pakize Yılmaz, Aynur Altuntaş, Mahmut Yücedağ, Osman Özel, Ferit Aydın, Vedat Kökerer, Mehmet İnan, İnci Topal, Saliha Duydukoğlu, Tülay Kaya, Sabri Karaman, Meryem Bilge Oktay, Berin Özmeral, Said Doğan,Yasemin Örümcek, Çilem Turgay, Derya Öztop, Ferhan Akyaz, Gülcan Nurcan Gökdere, Oya Duru, Semiha Şahin,  Seval Yersel Eren, Türkan Gönülal, Ayşe Gül Özfuttu, Ayşe Gülden Çelik, Erdal Yemenicioğlu, Esra Akay, Mehmet Tatlıpınar, Nuran Saltür, Nurcihan Tiker, Ramazan Tarhan, Sezgin Köse, Şafak Havuroğlu, Ahmet Güzel, Cengiz Minnet, Demet Demir, Ekrem Alkan, Eylül Yeter Çetinbaş, Hakkı Ünal, Mehmet Tatar, Naime Yılmaz, Süleyman Demir, Veysel Zeybek, Aysun Doğan, Fadime Altın, Farah Erdoğan, Hasan Osmanoğlu, Hülya Mor, Ünzile Ünver, Ahmet Salih Öztürk, Aysel Kara, Ayşe Pelen, Ayşe Seda Helvacıoğlu, Fikriye Erevikli, Hanife Şahin, Meral Abataş, Özlem Şatana, Yasemin Nalçakan, Ali Küçükdağlı, Bilal Yaşar, İlyas Ceylan, Mürsel Odabaş, Şakir Okcu, Şevket Karaköse, Filiz Anteplioğlu, Halil Eroğlu, Kamuran Açıkalın, Metin Bayulu, Necla Ayvaz, Nevcivan Durdu, Tülin Ayhan, Yüksel Kaya, Abdullah Küçük, Ayla Deniz Yemenici, Gülay Tosun, Jale Pala, Erbil Keçeci, Esin Hacısalihoğlu, Betül Saygın, Asuman Bahadırlı, Mefküre Doğru, Nimet Kılınç, Serap Koçak, Süheyla Kefeli

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin » 1 okuyucu yorumu

  1. işte benim güzel okulım

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.