Altındağ Belediyesi Beşikkaya’da köy kuruyor

Altındağ Belediyesi Beşikkaya’da köy kuruyor
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Ankaralılar artık “Orada Bir Köy Var Uzakta, O Köy Bizim Köyümüzdür Gitmesek de Gelmesek de O Köy Bizim Köyümüzdür” demeyecek. Çünkü Ankaralıların artık gidebilecekleri bir köyleri olacak.

Altındağ Belediyesi gelecek nesilleri köy hayatından uzaklaştırmamak adına Ankara’nın göbeğinde müthiş bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Adı Köypark Projesi olan çalışma Beşikkaya Mahallesi’nde 400 dönüm arazi üzerinde kurulmaya başladı bile. İlk misafirleri ise gazeteciler oldu. Projeyi Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki bizzat yerinde anlattı.

 

 

altindag-koy-park1ÇOCUKLARIMIZ SÜTÜN FABRİKADA ÜRETİLDİĞİNİ ZANNEDİYOR

At üstünde basın mensuplarının karşısına çıkan Başkan Veysel Tiryaki “100 yıl önce bir köy hayatında neler varsa Köypark’ta da o olacak” dedi. Tiryaki projede ki amaçlarının şehir hayatı içerisinde köy hayatını unutan gelecek nesillere bu yaşantıyı canlı göstermek olduğunu ifade etti. Tiryaki “Ben köy çocuğuyum ama çocuklarım sütün fabrikada üretildiğini zannediyor. Aynı şekilde marketlerde satılan tavukları gören çocuklar ebeveynlerine canlı bir tavuk gördüğü zaman bunların üzerinde neden tüy var diye soru sorduklarını duyuyoruz“ dedi.

 

 


camii130 YILLIK CAMİ SÖKÜLEREK GETİRİLDİ

Başkan Tiryaki şöyle devam etti; “Hayvancılık yapılacak, çocuklar, Ankara’da yaşayanlar koyun, kuzu, kümes hayvanlarını buralarda görebilecekler. Yayık ayranı içebilecekler. Bütün geleneksel yaşam tarzı burada devam edecek. Onun için Anadolu’nun birçok yerinden bu köy evlerinde kullanılmak üzere malzeme getiriyoruz.

cami (1)Şuradaki cami 130 yıllık bir camidir. Tamamen sökülerek gelmiştir. Evleri, camiyi, yel değirmenini, su değirmeninde buğdayın nasıl una dönüştüğünü çocuklar görebilecek. Köy fırınından köy ekmeğini, doğal ortamında yetişen meyve sebzeyi buradan alabilecekler. Buralarda çalışacak olan insanların kalacağı kütük evler de şu an inşa ediliyor. Çocuklarımız bir sütün nasıl üretildiğini, bir peynirin nasıl yapıldığını, bir bahçede domatesin nasıl yetiştiğini de burada görecekler” şeklinde konuştu.

 

 

tiryaki-at-üstünde1TÜRKİYE’DE ÖRNEĞİ YOK

Bu projeye 2012 yılında başladıklarını ifade eden Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Üniversiteler arasında bir proje yarışması düzenledik. O projelerden de esinlenerek bu köyü geliştiriyoruz. Köyün çamaşırhanesi bitti. Çeşmeleri, doğal kuyuları ve daha birçok detaylarıyla 100 yıl öncesinin köyünü oluşturmaya gayret ediyoruz. Burada kesinlikle otomatik ve mekanik araçlar olmayacak. Tamamen at arabaları, öküz arabaları, faytonların yürüyebileceği gerçekten çok geniş bir alan. Burada gecekondular vardı. Gecekondulardan arındırılarak bu proje gerçekleştiriliyor. Türkiye’de örneği yok. Maliyeti çok büyük para değil. Aslında daha çok para harcamak lazım ama şu andaki bizim hesabımız 15 Milyon TL” dedi.

 

 

 

asma köprü 2

ASMA KÖPRÜLERİ BİLE VAR

Köypark içerisinde yaylaların olacağını da söyleyen Başkan Tiryaki “ Oradaki her evin içinde koyun, kuzu, keçi, büyükbaş hayvanlar, at ve evcil hayvanlar olacak. Bu projenin içinde birkaç tane köprü var. Bir tanesi asma köprü tarzında yapıldı. Türkiye’nin en uzun asma köprüsü. Burada doğal bir dere 24 saat akacak. Dünyada bunlara “Açık Hava Müzesi” (Open Air Museum) diyorlar. Ama biz buraya Köy Park dedik. Aynı zamanda bir park görünümünde. Normal orman alanlarından oluşuyor. Orman olmayan bölgeleri de ormanlaştırıyoruz. Kendi doğal ağaçları var. Söğüt ağaçları, kavak ağaçları. Alt yapı çalışmaları devam ediyor. İçerisinde göletler var.  Yukarıda, Yel değirmeninin olduğu bölgede Temmuz aylarında düven sürülecek. Yani buğday düven sürülerek işlenecek. Çeşmesiyle, meydanıyla, kahvesiyle, bakkalıyla, ahırları, tarlaları, ekinleri ve hayvanlarıyla tamamen bir köy yaşamı sürecek burada.

 

 

tarihi evler 2

100 YILLIK EVLER

Proje kapsamında köy içerisine 80 adet ev yapılacağını belirten Tiryaki, bu evlerinde tarihi köy evlerinden oluşacağının altını çizerek şu anda çeşitli köylerden tarihi 150 yılı bulan ahşap evleri alarak Köypark’ta yeniden hayat buldurduklarını belirtti.

Tiryaki şunları söyledi “100 yıllık bir geçmişe sahip olan, Anadolu’da terkedilen, fırınlara odun olarak satılan, kullanılmayan bu ahşap evleri alarak buraya getirdik. Bunları orada korumak gerekir aslında. 150 yıllık evler, tamamen geçme sistemde ve o günün imkanlarıyla yapılmış bu evleri Köylülerle anlaşarak, Karabük’ün bir köyünden söküp Altındağ’a getirdik. Mesela 12 kamyonla getirdiğimiz evler var. Bir evin ağırlığı 50 – 150 Ton arasında değişebiliyor. Bu evlerin çatıları da kullanılabiliyor. Meşe ve köknar ağacından yapılan 89 yıllık ve 140 m2’lik bir tarihi çanta evi tam 4300 parça sökülüp birleştirilerek meydana getirilmiş. Tarihe meydan okuyan bu sapasağlam evlerin özelliği ise üzerinde tek bir çivinin bile bulunmaması.

 

 

 

tarihi-evler-11KÖYDE AT ARABALARI FAYTONLAR OLACAK

Başkan Veysel Tiryaki basın mensuplarının karşısına at üzerinde çıktı. “Gürsoy” isimli atla ilgili bilgiler veren Tiryaki, “Buraya çok yakın bir bölgedeki bir at çiftliğinden getirdik bu atı. Ülkenin değişik bölgelerinde yarışlara katılan atlardan bir tanesi. Burada yarışlara hazırlanıyor ve Haziran ayında bir yarışa katılacak. Ben yarışlara katılmıyorum tabi. Ama biraz daha öğrendiğimde burada bir atım olacak. Artık bu parkta bu atlardan da olacak. Atlara, at arabalarına, faytonlara binme imkanı olacak bu köyün yaşamında. Normal araçlar buraya giremeyecek” dedi.

 

altindag-koypark (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

altindag-koypark

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Fotograf : Necdet Gürsoy)

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin » 9 okuyucu yorumu.

  1. Bu haber beni çok mutlu etti. Büyük şehirden kırsala kaçmış birisi olarak henüz altı ay oldu fakat şunu anladım ki büyük şehirlerde hayat çok zor karmaşık ve çok anlamsız hastalıklar beliriyor insanda hem ruhen hem bedenen dileğim böyle yerleşim yerlerinin hızla artması emeği geçenlere çok teşekkürler.

  2. bu larda yaşayan olçakmı

  3. Kimler yerleşecek bu evlere..? bilgisi olan varmı?

  4. köylüyüm orada yaşamak için kime müracat etmeliyim

  5. muhtar ve çifçilik yapmak isterim şartlar neler umarım hayırlısı olur kime müracat edilecek

  6. Koyluyum bende orda yasamak istiyorum bitlis tatvanda oturuyorum burda hayvancilik ve ciftcilikle ugrasiyorum

  7. Köy çocuguym 16 yıldır imamlık yapıyorum.Bu köyün camisine imam olmak istiyorum bunun yanında başkanımızın arzu ettigi at arabası koşmak öküz koşmak arı yapmak inek beslemek yogurttan tereyag yapmak yayık ayranı yapmak tavuk beslemek tavuk kuluçkaya yatırmak bahçede domates üretmekten testere ile odun kesmek gibi köyde yapılacak ne iş varsa yaparım kendim yapmasamda yapanlara yardımcı olacak kapasitedeyim.Başkanımızın fikirlerine katıldıgımı şu örnegi vererek açıklıyayım.Görev yaptıgım köye istanbuldan gelen gençler çekirge görmedikleri için üzerlerine çekirgeler zıplayınca sanki üzerlerine kaplan saldırmış gibi korktuklarına şahit oldum.Ve böyle bir projenin oldugunu ögrenince ülkem insanı için orada olmak istedim.Takdir büyüklerimizindir. Arz ederim.

  8. Mezaman tamamlanacak proje cocuklarim hic köye gitmediler onlsri proje bitince ziyaret etmek isterim

  9. benim bu gün haberim oldu karabükden ahşap ev topladıkları bendede var bir ahşağ ev mazemesi daha iyi bende verirdim fiyatlarını tamda bilmiyom ama 25 30 dan falan bahsediyolar hiç olmassa bende ahşapın yerine pirefabrik yapardım eyer ahşap eve daha ihdiyaç varda bende var dahada çok satan olur benim tel 05426027608 iletişim

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.