Kazakistan’a OSTİM

Kazakistan’a OSTİM
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nur Sultan Nazarbey ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan’a sanayi bölgesi kurma projesini OSTİM Başkanı Orhan Aydın’dan dinledi.

Aydın’ın yaptığı sunumda Kazakistan’a önce ticari işbirliklerinin artırılması ve ardında sanayi bölgesinin kurulmasına katkı ve model sağlanacağını belirterek ortak projenin önceliklere göre hızla hayata geçeceğini anlattı.

Ostim Başkanı Orhan Aydın ile ikili görüşmeler yapan Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Yeni Teknoloji Bakanı Aset Isekeşev Kazakistan’da ortak Türk-Kazak OSB’si kurulması için anlaştık. İki yıl içinde hayata geçecek” dedi.

Türkiye-Kazakistan Ticaret ve Yatırım Forumu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in de katıldığı zirvede Türk ve Kazak işadamları 1.3 milyar dolar değerinde 17 anlaşmaya imza attı. Ayrıca yatırım değeri 834 milyon dolar olan 6 anlaşma iki liderin huzurunda imzalandı.

Zirvede konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yeterli düzeyde olmadığını belirterek 2015 yılına kadar 4 milyar dolar ticaretin 10 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerini söyledi. İnşaat, turizm otoyol, demiryolu, liman, köprü yapımı gibi alanlarında önemli işbirliği yapabileceklerini ifade eden başbakan Erdoğan, uçak bilet fiyatlarının ucuzlaması için de THY ve Kazak Havayolları’nın çalışma yapacağını sözlerine ekledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ise,  ülke olarak son 2.5 yılda 11 milyar dolarlık 450 projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.  Nazarbayev,  ”2020 yılına kadar 500 büyük işletme açmayı düşünüyoruz. Bu projelerin toplam yatırım değeri 56 milyar doları bulacak” diye ifade etti. Kazakistan’ın Çin’le 25 milyar dolar, Rusya’yla 30 milyar dolar, Avrupa’yla ise 50 milyar dolarlık ticaret yaptığını ifade eden Nazarbayev, “İki ülke arasındaki 4 milyar dolar yeterli değil. Bunu daha yukarılara çıkarmalıyız” dedi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.