Kalbinden bıçaklanan genç hayata döndürüldü

Kalbinden bıçaklanan genç hayata döndürüldü
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Kırıkkale’de kalbine aldığı bıçak darbesi sonucu yaralanan şahıs zamanında müdahale edilerek hayat döndürüldü.

 
ZAMANINDA MÜDAHALE
Kalp Damar Cerrahı Kaan Özsiz “Ameliyatta baktık ki kesici delici alet sol göğüsten girmiş, akciğeri geçmiş, kalbin zarını delerek kalbin sol tarafındaki karıncığı yaralamış, zamanında yaptığımız müdahale ile genci hayata döndürdük” diye konuştu. Kırıkkale’de kimliği belirlenemeyen bir vatandaş, tartıştığı şahıs tarafından bıçaklı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan vatandaş Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılarak ameliyata alındı.

 
KALP YARALANMASI DÜŞÜNDÜK
Ameliyatı gerçekleştiren ekip içerisinde bulunan Kalp Damar Cerrahı Kaan Özsiz, ‘Hastamız acil servise getirildiğinde genel durumu kötü idi. Biz olası bir kalp yaralanması düşündük. Hemen tetkiklerimizi yaptık. Eko dediğimiz kalbin etrafına baktık. Kalbin etrafında sıvı toplandığını gördük. Hemen göğüs cerrahisindeki yardımcı doçent arkadaşımla beraber durumu hızlı bir şeklide değerlendirdik, ameliyata aldık. Bu tür yaralanmalarda önemli olan nokta hastanın ambulans beklemeden bir an önce hastaneye yetiştirilmesidir” diye konuştu.

 
BİRKAÇ GÜNE KADAR TABURCU EDİLECEK
Göğüs Cerrahı Nesimi Günal ise, ‘Bu tip yaralamalarda delici kesici alet yaralanmaları, göğüs yaralanmaları, kalp yaralanmaları hastaneye bir an önce gelmesi gereken yaralanma grubunu oluşturuyor. Genel trafik kazalarında olduğu gibi işte tüm vücut yaralanmalarında olduğu gibi değil de bir yaralanma görüldüğü zaman vakit kaybetmeden hastaneye ulaştırılması gerekiyor ki bir an önce müdahale yapılabilsin. Tabi hastamızın burada şansı vardı. Ekip olarak uygunduk hazırdık” dedi. İki gün yoğun bakımda kalan hastanın sağlık durumu gayet iyi ve birkaç güne kadar taburcu edilecek.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.