Orman köylülerine ceviz desteği sağlanacak

Orman köylülerine ceviz desteği sağlanacak
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Türkiye’nin iklimi ve toprağı ceviz üretimine müsait olmasına rağmen cevizin yüzde 60’ını ithal etmesi yetkileri harekete geçirdi. Eskişehir Orman Fidanlığı’nda yetiştirilen ceviz fidanları orman köylüsünü kalkındıracak. Bin Köye Bin Ceviz Ormanı Projesi kapsamında çalışmalarını sürdüren Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Eskişehir ve Afyon’daki 30 köye ceviz ve badem ormanları kuracak.

Milli gelirden en düşük payı alan orman köylülerini kalkındırmak, alternatif geçim kaynakları ortaya koymak için ülke genelinde Orman Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Bin Köye Bin Ceviz Ormanı Projesi’ kapsamında fidan üretimine de hız verildi. Eskişehir Orman Fidanlığı’nda yetiştirilen ceviz ve badem fidanları orman köylülerine dağıtılacak. Eskişehir ve Afyonkarahisar illerindeki 30 köyde de ceviz ve badem ormanları kurulacak.

Orman Fidanlığı’nda yetiştirilen aşılı 4 bin ceviz fidanını yerinde inceleyen Orman Bölge Müdürü Nadir Sarıkaya, Fidanlık Müdürü Metin İnan’dan bilgi aldı. Eskişehir ve Afyonkarahisar iklimine uygun 12 çeşit cevir türü aşıladıklarını belirten Bölge Müdürü Sarıkaya, Fidanların dikimine önümüzdeki sonbaharda başlayacaklarını söyledi. Türkiye’nin ceviz rezervinin yüzde 60’ını ithal ettiğini belirten Sarıkaya, böylelikle ülke ekonomisine de katkı sağlanacağını sözlerine ekledi.

Afyonkarahisar ve Eskişehir illerinde kurulacak 30 ceviz ve badem ormanlarındaki ağaçlar meyve vermeye başlayınca köydeki hane sayısına bölünerek ailelere dağıtılacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.