Deveci köyü şenlikle coştu

Deveci köyü şenlikle coştu
Share on Facebook4Tweet about this on Twitter0

Sarıcalar Deveci Köyü Yörük-Türkmen Şenliği bayramın ikinci günü geniş bir katılımla gerçekleşti.

Şenliğe, Akpınar Kaymakamı Yıldız Özdoğan, Akpınar Belediye Başkanı Mustafa Karahan, Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Musa Taşdelen, İstanbul Deveci Köyü Dernek Başkanı Hamza Türk, Deveci Köyü Muhtarı Haydar Türkmenoğlu, Kırıkkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Çetin, İL gazetesi kurucu sahibi Ali Çetin, Dervişoğlu Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İbrahim Demir, Akpınar İlçesi Bölük Komutanı Hakan Özdemir ile  İstanbul, Ankara, Kırıkkale ve yurtdışında yaşayan Deveci Köylüleri yoğun ilgi gösterdiler.

Şenliğin açılış konuşmasını İstanbul Dernek Başkanı emekli öğretmen Hamza Türk yaptı. İstanbul’da dernek yeri aldıklarını, cenaze kaldırmanın dışında bir sürü sosyal etkinliklerde bulunduklarını belirten başkan Türk, “geçen sene birincisini düzenlediğimiz şenliğin bu sene ikincisini daha coşkulu bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Katkılarından dolayı muhtarımıza ve Kırıkkale dernek yöneticilerine ve hassaten Ramazan Çetin hemşerime teşekkür ediyorum.” diyen Türk, “şenliğin üçüncüsünü İstanbul, Ankara ve Kırıkkale Dernekleri olarak daha kapsamlı bir şekilde yapılmasını ümit ediyorum” dedi.

Köy Muhtarı Haydar Türkmenoğlu şenliğe katılanlara teşekkür ederek köye yapılan hizmetleri anlattı. Muhtar Türkmenoğlu, “Bu tür şenliklerle gerçekleşen sıla-i rahim ziyaretleri köyde yaşayan bizleri son derece memnun etmektedir. Bizler dışardan gelen akrabalarımızı her zaman büyük bir coşkuyla kucaklıyoruz ve kendilerini her zaman köyümüzde görmek istiyoruz” dedi.

 

Dervişoğlu Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve İstanbul Deveci köyü derneği kurucu başkanı İbrahim Demir, İstanbul’da yaptıkları hizmetleri anlatarak, “Abdullah Taşdelen hocayı rahmetle anıyoruz. Onun izinden yürüyerek bize kurdurmuş olduğu vakfı geliştiriyoruz” dedi. Ayrıca “İstanbul’daki köylülerimizle sık sık bir araya geliyoruz. Öğrencilerimize burs veriyoruz. Gençliğimizin geleceğini kurtarmak için yoğun bir mesai harcıyoruz” diyen İbrahim Demir, “sıla-i rahim ziyaretimiz de bizi geçmişimizle buluşturan önemli bir davranıştır” dedi.

 

Prof.Dr. Musa Taşdelen şenlikte yaptığı konuşmada Türk dünyasındaki çalışmalardan bahsederek, Türkmenlerin Türk dünyası içerisindeki kökenleri üzerinde durdu. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu terör sıkıntısından bahseden Prof.Dr.Taşdelen, ülkemiz insanının her zamankinden daha çok birlik ve beraberlik içerisinde kaynaşmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

 

İL gazetesi kurucu sahibi Ali Çetin’de şenlikte yaptığı konuşmada “364 gün dışardan gelen köylülerimize düğün ve cenazelerde hizmet eden köyde yaşayanlara yılda bir gün de bizler hizmet etmeliyiz ve onları bu şenliğin misafirleri kabul etmeliyiz.” dedi. Ayrıca yılda bir kez yapılacak olan şenliklerin bir hedefi olmalıdır diyen Ali Çetin, “Bu hedefler projeye dönüşmelidir ve her yıl köyümüzün bir eksiği giderilmelidir. Örneğin, köyümüzün ciddi bir altyapı sorunu vardır. Kanalizasyon konusu projelendirilmeli ve takip edilmelidir. Bu yılın hedefi bu konu olmalıdır. İnşallah bir dahaki şenliğe geldiğimizde köyün altyapı sorununun tamamlanması için il ve ilçe yöneticilerimiz başta olmak üzere milletvekillerimizin de katkılarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Akpınar İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Karahan, “Deveci köylüleri tebrik ediyorum. Böylesine güzel bir şenlik düzenlediler, geçen sene de bu şenliğin birincisine katılmıştık. O günden bu güne Deveci köyü şenliği kültürü gelişerek devam ediyor. Bizler ilçe yöneticileri olarak Deveci köyüne her türlü hizmete hazırız” dedi. Aynı gün yapılacak Akpınar Hedik Şenliği’ne de Deveci köylüleri davet etti.

Akpınar İlçesi Kaymakamı Yıldız Özdoğan, “Deveci köylülerinin böylesine güzel bir şenlik düzenlemeleri hem de mübarek bayram gününde bir araya gelmeleri bizleri son derece memnun etmiştir. Çünkü ülkemizin her yerinde birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Sizleri tebrik ediyorum.” diyen Kaymakam Özdoğan, “bizden önceki konuşmacılardan Ali Çetin bey’in altyapı önerisine teşekkür ediyorum. Gerçekten de Deveci köyü başta olmak üzere birçok köyümüzün önemli bir sorunudur kanalizasyon. Ancak mevzuat gereği bu konunun projelendirilmesi ve proje bedelinin yüzde otuzunun köy halkı tarafından karşılanması gerekmektedir. Bu yılın hedefi projenin yapılması ve projeye maddi katkının sağlanması olmalıdır. İnşallah bir dahaki şenliğimizde birlikte oluruz ve bu proje gerçekleşmiş olur” dedi.

Öğretmen Funda Kaplan ve Yusuf Yılmaz’ın sunumlarıyla gerçekleşen şenliğe, köyde yaşayanlar başta olmak üzere çok sayıda katılım oldu. Katkılarından dolayı köy muhtarı Haydar Türkmenoğlu, İbrahim Demir, Musa Taşdelen, Ali Çetin, Deveci dergisinin editörleri Mustafa Asil ile Sinan Asil ve Sarıcalar Obası ve Deveci köyü kitabının yazarı Mali Müşavir Mehmet Çetin’e teşekkür plaketleri verildi. Sanatçıların da yer aldığı şenlikte katılımcılar gönüllerince eğlendiler ve ikram edilen Türkmen pilavını tattılar.

 

 

 

Hacı Bayram Aydede-İl Genel Meclis Üyesi

 

 

 

 

 

Deveci Dergisinin çıkartılmasındaki katkılarından dolayı Mustafa Asil (solda) ve Sinan Asil’e (ortada) teşekkür belgesi takdim edildi.

 

 

 

 

 

Mehmet Çetin adına teşekkür plaketini alan Kırıkkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Çetin’de köylülerin birlik ve beraberlik içerisinde olmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

 

 

 

Deveci köyü kadınlarından şenliğe büyük ilgi

 

 

 

 

 

 

 

Köy İmamı Mustafa Taşdemir açılışta Kur’an-ı Kerim okudu

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.