Mecidiye’de başarı tesadüf değil

Mecidiye’de başarı tesadüf değil
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

ULAŞ ÖZTÜRK

Keçiören’in en eski okullarından biri olan Mecidiye İlköğretim Okulu eğitim-öğretim hayatına normalde ev olan küçük bir binada başlamış. Okulun kurulduğu 1959 yılından bu güne kadar hiç ara vermeden sürdürülen eğitim-öğretim faaliyetleri her dönem başarılarla taçlandırılmış.

 

Mecidiye İlköğretim Okulu 1959 yılının 12 Kasım günü Kalaba İlkokuluna bağlı ve onun bir şubesi olarak. Şevkat Mahallesi Erciyes sokakta Yüksek Elektrik Mühendisi Rıfat Topluya ait 23 numaralı evde eğitim öğretime açılmış. Daha sonra mahalle sakinlerinin bir araya gelerek kurduğu okul yaptırma derneği 2 sınıflı bir bölüm inşa ettirmiş.  Ardından gelen yıllar boyunca artan ihtiyacı karşılamak için A ve B bloklar yapıldı.  Sürekli artan öğrenci sayısına kapasitesi yeterli olamayınca 1999 yılında 24 derslikli ek binanın yapılması için karar çıkarılmış. İnşaat halinde bir süre bekleyen bu bina 2002-2003 eğitim-öğretim yılında hizmete açılmış. Okulun bahçesinin düzenlenmesi için de eski bloklardan ikisi yıkılmış.  Mecidiye İlköğretim Okulu’nun yapımı tamamlanan 25 derslikli yeni ek hizmet binası ise önümüzdeki eğitim öğretim yılında açılacak.  Şu an itibariyle Mecidiye İlköğretim Okulu 27 derslik, 1 kütüphane, 1 bilgisayar laboratuvarı, 1 Fen laboratuvarı, 1 adet Atölye,1 adet çok amaçlı salon ve idare odalarından oluşan yapısıyla eğitim-öğretime devam ediyor.  1841 öğrencisinin kayıtlı olduğu okulda, 5 idareci, 76 öğretmen, 2 memur, 7 yardımcı personel görev yapıyor. Mecidiye İlköğretim Okulu’nun Müdürü ise Hürmüz Kevioğlu.

 

Türkiye ortalamasının üstünde

Ankara Keçiören’in en eski okullarından biri olan Mecidiye İlköğretim Okulu eğitim-öğretim hayatına normalde ev olan küçük bir binada başlamış. Okulun kurulduğu 1959 yılından bu güne kadar hiç ara vermeden sürdürülen eğitim-öğretim faaliyetleri her dönem başarılarla taçlandırılmış.

Akademik anlamada her zaman ilçede önde gelen okullar arasında yer aldıklarını aktaran Okulun deneyimli Müdürü Hürmüz Kevioğlu geçen yıl yapılan Seviye Belirleme Sınavı’nda Keçiören’de bulunan ilköğretim okulları arasında 17’inci sırada olduklarını kaydediyor. Türkiye genelinde de ortalamanın çok üstünde yer aldıklarını belirten Müdür Kevioğlu gelecekte çok daha iyi sonuçlar elde edeceklerinden de emin. Kevioğlu, bu yıl son sınıf öğrencilerinin geçen yıllara oranla daha başarılı olduklarını dile getirerek bunun SBS ortalamasına da yansıyacağını söylüyor.


BAŞARI DAHA DA ARTACAK

Başarıyı daha da yükseltmek için okul bünyesinde SBS kursları açtıklarını aktaran Müdür Kevioğlu, ayrıca okulda görev yapan branş öğretmenlerinin oluşturduğu soru havuzu içerisinden aldıkları sorularla zaman zaman deneme sınavları yaptıklarını anlatıyor. Okulun Rehberlik Servisi’nin de bu alanda ciddi çalışmalar yaptığını belirten Müdür Kevioğlu’nun aktardığına göre servisin çalışmalarından bazıları şunlar; test çözme teknikleri ile ilgili etüd, verimli ders çalışma teknikleri semineri, sınav kaygısının giderilmesine dönük seminerler, veliler için aile eğitimi seminerleri, temizlik-hijyen ve sağlık eğitimi.Velilere dönük seminerler arasında en ilgi çekici olanlardan biri de “Eşler arası iletişim ve çatışma çözme yolları” başlıklı seminer. Mecidiye İlköğretim Okulu Rehberlik Servisi’nin daveti ile okula gelen Keçiören Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Psikolog Ali Orhan velilere eşler arası iletişim ve çatışma çözme yolları, mutlu evlilik sağlıklı aile konularında eşlere düşen görevler konularını içeren bir seminer vermiş. Velileri tarafından çok beğenilen seminerin önümüzdeki eğitim öğretim yılında da tekrarlanması düşünülüyor.

GELECEĞİN GENÇ YAZARLARI

Mecidiye İlköğretim Okulu öğrencileri 2011-2012 eğitim öğretim yılında yazdıkları hikayeleri kitaplaştırmışlar. Öğrenciler hazırladıkları bu kitapları okulun kütüphanesinde sergileyerek okuyuculara sunmuşlar. Okulu tarafından yapılacak bir değerlendirmeden sonra seçilen eserler okul tarafından çoğaltılacak. Ayrıca düzenlenen bir etkinlikle Okulun öğrencileri yazar ve şairleri canlandırarak bu değerleri diğer arkadaşlarına tanıtmışlar. Kendilerini birer Orhan Veli, İpek Ongun , Gülten Dayıoğlu, Necip Fazıl Kısakürek olarak hazırladıkları monolog gösterilerini büyük bir heyecanla sunan öğrenciler bu etkinliği öğretmenleri Şenol Ertekin denetiminde gerçekleştirmiş.

Okul Müdürü Hürmüz Kevioğlu: Çocukları sevmek şart

Mecidiye İlköğretim Okulu Müdürü Hürmüz Kevioğlu 33 yıldır görev yapan deneyimli bir eğitimci. 15 Eylül 2010 tarihinde göreve gelen Müdür Kevioğlu bu süre zarfında çok işler başarmış. Okula girdiğinizde temiz ve bakımlı görüntüsünden bunu anlamanız mümkün. “Bu okula geldiğim için çok memnunum” diyen Kevioğlu, okulda idare, personel ve veliler olarak tam bir kaynaşma yaşadıklarını vurguluyor. Güzel ve sıcak bir ortamda eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürdüklerini aktaran Müdür Kevioğlu okul olarak yaşadıkları uyum ve dayanışmanın başarıya da net bir biçimde yansıdığını söylüyor. Öğretmenlik mesleğini yapabilmek için çocukları sevmenin şart olduğunu belirten Kevioğlu şunları kaydetti; “Ben çocukları çok seviyorum. Onlarla ilgilenmek beni çok mutlu ediyor. Bu mesleği sevmeyen yapamaz. Ben meslek hayatım boyunca hiçbir dönem gelip odasına oturan, çay içen klasik idareci olmadım. Dersler başlamadan önce sınıflara çıkarım çocuklarla günaydınlaşırım. Eğitimin sevgiyle başladığına inanıyorum. Okula gelince herkese selam veriyorum, şimdi çocuklar da alıştı, onlar da selam vermeden geçmiyor. Bir düşünürün dediği gibi ‘Çocuğu aşağılamak cinayettir!’ bu biz öğretmenlere çok şey anlatan bir söz.” Okuldaki tüm sınıflarla belirli periyotlarda toplantı yaptığını anlatan Müdür Kevioğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Toplantılarda öğrencilerden fikirlerini alıyorum, sorunlarını dinliyorum. Aynı şekilde velilerle de toplantılar yapıyorum. Çocuklarının eğitimiyle ilgili önemli konuları konuşunca veliler toplantılara geliyor, para konuşsak gelmezler. Okuldaki tüm çalışmalarımda da şeffaflığı esas alıyorum. Ayrıca odamın kapısı velilere açıktır, ne zaman gelseler benimle görüşebiliyorlar. Velilerle iletişimimiz ve uyum üst seviyede.”

Tiyatro ve Sinema Günleri

Mecidiye İlköğretim Okulu diğer okullarda pek göremeyeceğiniz türden etkinliklere de imza atıyor. Okul tamamen kendi bünyesinde ve kendi olanaklarıyla tiyatro ve sinema günleri gerçekleştiriyor. Tiyatro ve sinema festivallerini akla getiren bu etkinliklerde okulun öğrencilerinin ve öğretmenlerinin emeği var.  14-18 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Mecidiye İlköğretim Okulu Tiyatro Günleri’nde bu yıl öğrenciler tarafından “Şahin Bey” adlı tiyatro oyunu sahneye konmuş. Okulun çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen gösterimlerde okuldaki tüm öğrenciler, tüm veliler ve Keçiören Milli Eğitim yetkilileri oyunu izleme fırsatı bulmuş. Tiyatro çalışmaları öğretmen Sibel Özçakmak denetiminde gerçekleştiriliyor. Şahin Bey oyununun yazarı Reşat Gürel de oyunun gösterimlerinden birine gelerek öğrencilerle tanışmış. Öğrenciler bu sayede sergiledikleri oyunun yazarını görme ve onunla vakit geçirme fırsatı bulmuşlar. Okulun Sinema Günleri’nde de öğrenciler çok amaçlı salonda yapılan gösterimlerde bir çok klasik sinema eseriyle tanışma fırsatı buluyor. Sinema Günleri, okulun öğretmenlerinden Aysun Caymaz’ın organizasyonu ile yapılıyor.

Sinema Günleri’nde minikler patlamış mısırlarıyla sinema keyfi yapıyor

 

OKULUN KADROSU:

Okul Müdürü Hürmüz Kevioğlu

Müdür Başyardımcısı Halit Gürsal Müdür

Müdür Yardımcıları: Süleyman Üstün, Necla Özden, Hüseyin Uğur Anteplioğlu

Öğretmenler: Remzi Kanbureloğlu, Nihat Şahan, Emine Biner, Neriman Babaoğlu, Kemal Yavuz, Cemile Dumlupınar, Sibel Özçakmak, Cemalettin Çiçek, Gamze Kıraç, Asuman Özdemir, Habibe Taş, Aysun Caymaz, Mine Yüzbaş, Zeynel Gökdemir, Nuray İrfan, Yusuf Pekcan, Akif Akbunar, Ertuğrul Ertekin, Filiz Çeltik, Berna Akbunar, Süreyya Yılmaz, Nuray Sarıöz, Nuray Bozkurt, Sibel Kesgin, Zeynep Tıraş, Mustafa Caymaz, Metin Özel, Seyit Özdemir, Recep Gökmenoğlu, Meryem Korkmaz, Gülsen Koca, Şenol Ertekin, Abdullah Gültekin, Veda Selvi, Ebru Kaytan, Songül Sarıaslan, Hilal Afan, Serdar Bektaş, Sibel İştemen, Feridun Oskay, Halime Gökhan, Günay Oskay, Aynur İlhan, Deniz Duman, Sema Ersöz, Necati Sert, Bekir Mülayim, Filiz Altuntaş, İlknur Sevim, Hale Saraçoğlu Arslan, Özlem Yılmaz, Zeynep Can Altun, Halil İbrahim Turgut, Nigar Türkmen, Emine Öğürt, Hüseyin Tanış, Birgül Tanrıversin, Ebru Demirhan, Nalan Güler Güngör, Leyla Altıntaş, Çiğdem Öztürk Dağ, Gonca Seber Tongu, Yalçın Öztürk, Serap İlhan, Gönül Aksay, Fatma Arıoğlu, Mustafa Menteş¸ Mevlana Alıcı

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin » 8 okuyucu yorumu.

 1. Mecidiye İlköğretim Okulda yeğenim okuyor. Okul müdürü Hürmüz bey okulda tüm personeli ve öğrencileri arasındaki sıcak ilişkilerin kaynağı . Okulda görev yapan tüm öğretmenlerimizi kutluyorum. Mecidiye ilköğretim okulunun keçiören de başarı sıralamasında 1 .numara olmasını ümit ediyorum.Birlikte Dayanışma ile özgürleşen okullarımızın sayısının artmasını temenni ediyorum…

 2. eğitim kadrosu keçiörende sayılı olan okullardan biridir…
  okul müdürü hürmüz bey nasıl denir adam gibi adam bir adamdır.
  Okula boş gelen dolu gider. Böyle okullarda testisini dolduran öğrenci başarıyı yakalar…

 3. Sayın müdürüm ile bir önceki görev yaptığı okulda birlikte çalışma fırsatına nail oldum.müthiş bir insan,harika bir eğitimci ve çok başarılı bir yönetici…Mecidiye İlköğretim okuluna şimdiden birbirinden önemli başarıları şimdiden müjdeleyebilirim.Gururla Saygıyla…

 4. Hürmüz Kevioğlu ile mecidiye ilköğretim okulunda çok şey değişecek kendisi yenilikçi bir idarecidir. müdür yardımcılarıyla beraber okuldaki kodroyla çoşkulu bir şekilde çalışarak başarılarının gün geçtikçe artacağından eminim….

 5. hürmüz bey fenerbahçelidir. Karizmasıyla okula yepyeni bir eğitim anlayışı getirdi. Böyle idareciler keşke keçiörendeki tüm okullarda olsa…

 6. Mecidiye ilköğretim okulunun idareci kadrosu yenilendi…
  Hürmüz bey başta olmak üzere diğer idareciler okulun başarısı için canla başla calışıyorlar… okuldaki eksiklikleri fazlalıkları kısaca okulun yapısını iyi biliyorlar bu okulda başarının artmaması için neden yok…

 7. Elbette okul müdürümüz çalışkan ama benim dikkat ettiğim bir şey var okulun bence iftiharı müdürbaş muavini halit hoca.o ne ses ne karizma öyle allah bağışlasın.

 8. merhaba öğretmenlerim sizi çok seviyorom

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.