Keçiören ıhlamur kokacak

Keçiören ıhlamur kokacak
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Ankara çayının uzandığı 3 bin 100 metrelik alanın balçıktan ve kirli kokulardan arındırıldığına dikkat çekerek 4 etapta tamamlanacak Ihlamur Vadisi’nin Keçiören’in oldukça önemli bir projesi olduğunu kaydetti.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Ankara’da görev yapan medya mensuplarıyla bir araya geldi. Yapımı süren ve yapılacak olan projeler hakkında bilgi veren Başkan Ak, ilçenin çehresini değiştirecek olan Ihlamur Vadisi Rekreasyon Projesi’ni bu dönem içerisinde bitirmeyi hedeflediklerini söyledi. Başkan Ak, projenin adına Ihlamur verilmesinin nedenini de alan içerisinde güzel kokular saçan iğde ve ıhlamur ağaçları dikilecek olmasından kaynaklandığını ifade etti.

Türkiye’nin en büyük ilçe belediyesi olan Keçiören Belediyesi her geçen gün yeni bir projeyle Başkent’in çehresini değiştiriyor. Bu projeleri anlatmak amacıyla Ankara’da görev yapan gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelen Başkan Mustafa Ak, “Yapmakta olduğumuz ve yapacağımız projeler” başlıklı bir de bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.  İlk göreve geldiklerinde Keçiören’i tanıma ve röntgenini çekme evresi yaşandığını belirten Başkan Ak, zamanla ilçenin üstün ve zayıf yönlerini tek tek tespit ettiklerini, çalışmalarını da bunun üzerine kurduklarını söyledi.

IHLAMUR VADİSİ KEÇİÖREN’İN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK
Keçiören’in bu üstün ve zayıf yanlarından yola çıkarak bir plan yaptıklarını ve kısa, orta, uzun vadeli hedefler belirlediklerini aktaran Başkan Mustafa Ak, bu hedefler doğrultusunda birçok projeyi yaşama geçirdiklerini, birçoğunun yapımının halen sürdüğünü ve birçoğunun da yakın zamanda temelinin atılacağını dile getirdi. Yapımı süren ve yapılacak olan projelerin anlatıldığı bir sunum yapan Başkan Ak, bu projeler arasında en önem verdiklerinden biri olan Gümüşdere Ihlamur Vadisi Rekreasyon Projesi’nin etap etap hizmete gireceğini kaydetti.

İL gazetesi Genel Yayın Müdürü İbrahim Gökdemir’in sorusu üzerine Ihlamur Vadisi Projesi’ni bu dönem içerisinde bitirmeyi hedeflediklerini belirten Başkan Mustafa Ak, “Bu proje büyük bir proje, şu an inşaat aşamasında, temennimiz seçimden önce bu projeyi sonlandırmaktır” dedi. Çubuk Çayı’nın Kamil Ocak Mahallesi Fruko yanından başlayarak Kalaba Mahallesi girişindeki Botanik Parkı’nın bitimine kadar olan kısmın ıslahı ve yeniden düzenlenmesini hedefleyen projenin çok büyük aşama kaydettiğini aktaran Başkan Ak eskiden kokan, kirli bir görüntüsü olan derenin artık tertemiz olduğunu söyledi. Başkan Ak’ın verdiği bilgilere göre proje kapsamında; ışıklı su gösterisi, balıkçı göleti, balıkçı kulübesi, motorlu kayıkların gezintisi, gondollar ve kürekli kayıklar, gezinti yolları, oturma ve seyir terasları, yeşil alanlar, su bitkileri, soğanlı bitkiler ve tropik sera, iskele ve köprüler, bisiklet yolu, kaykay yolu ve yürüme yolları, uzaktan kumandalı araba pisti gibi aktiviteler ve uygulamalar Keçiörenlilerin hizmetine sunulacak.

Başkan Mustafa Ak’ın gerçekleştirdiği sunumda yer alan diğer projeler ise şunlar: Sosyal Hizmet Kampüsü, Damla Kültür Ve Kongre Merkezi, Planetaryum, Zümrüt Yaşam Alanları, Farabi Bilim Merkezi, Kuşcağız TOKİ Seyir Terasları, Kalaba Kent Meydanı, Mevlana Kültür Merkezi, Yunusemre Kültür Merkezi, Engelsiz Park, Muhtar Evleri, Belediye Önü Engelsiz Kent Meydanı, Hobi Parkı.

KULENİN YIKILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL
Başkan Mustafa Ak, bir basın mensubunun inşaatı yarım kalan kulenin son durumunu sorması üzerine mahkeme kararı ile yapımı durdurulan kulenin yıkılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Şu an sürecin temyiz mahkemesinde devam ettiğini söyleyen Başkanı Ak, “Kulenin 2007 yılında ilk ihalesi yapıldı. İlk ihaleden sonra firma temel attı. Daha sonra yapımı üstlenen firma değişikliği oldu. İkinci firmanın yapıma başlamasının ardından dava açıldı. Dava açılmasının iki nedeni var birisi imara aykırılık diğeri ise mânia hattının aşılması nedeni. Tabi bu arada inşaat devam ediyor. 2008 son aylında mahkeme durdurma kararı veriyor. Belediye ise durdurma kararını uyguluyor. Bu süreden beri biz bir çivi dahi çakamıyoruz. Bu gerekçeler kalkmadığı sürece burada bir faaliyet yapılamaz. Mania hattı problemi aşılmada ve imara uygun hale getirilmeden bu inşaat tamamlanamaz. Ama biz bu sorunlar giderildiği takdirde tamamlamak istiyoruz. Burayı yıkmak gibi bir düşüncemiz yok. Şuan konu temyiz mahkemesinde ve süreç devam ediyor” dedi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.