Yeni, genç ve dinamik okul

Yeni, genç ve dinamik okul
Share on Facebook17Tweet about this on Twitter0

ULAŞ ÖZTÜRK

2008-2009 eğitim-öğretim yılında açılmış olan Hayme Hatun İlköğretim Okulu modern ve görkemli binası ve 3 bine yakın öğrencisi ile bir ilköğretim kurumundan çok bir üniversite kampüsünü andırıyor. Okul yeni olmasına rağmen şimdiden başarıyı gelenek haline getirmiş. Açıldığı ilk yıl SBS sıralamasında Altındağ’da ‘sondan ikinci’ sırada yer alan okul kısa sürede büyük bir atak yaparak geçtiğimiz yıl ilk 15 arasına girmeyi başarmış.   

 

Hayme Hatun İlköğretim Okulu, Ankara’nın Altındağ ilçesinin hızla gelişmekte olan Karapürçek Mahallesi’nde inşa edilerek 2008-2009 eğitim-öğretim yılında hizmete açılmış. Mahallede yaşanan çok hızlı yapılaşma ve nüfus artışı nedeniyle öğrenci sayısında da sürekli bir artış söz konusu. Karapürçek Mahallesi,  Ankara’nın ve Türkiye’nin “Mobilya Başkenti” olarak bilinen Siteler mobilya yapım merkezine yakınlığı dolayısıyla, mobilyacı esnafı ve işçilerin yoğun olarak oturmayı tercih ettikleri bir bölge. Altındağ Belediyesi tarafından yapılan Su Parkı Spor Tesisleri, Kapalı Spor Salonu, Hanımlar Lokali, Anaokulu, gezi parkları gibi hizmetler de mahalleyi yaşamak için tercih edilen bir merkeze dönüştürmüş. Hayme Hatun İlköğretim Okulu’nda 32 derslik 4 laboratuvar 2 atölye ve çok amaçlı salon bulunuyor. Nakillerle nedeni ile öğrenci sayısı sürekli değişen okulda yaklaşık 3 bin öğrenci eğitim görüyor.  5 idareci ve 98 öğretmenin görev yaptığı Hayme Hatun İlköğretim Okulu’nun müdürü ise Seyfi Tiryakioğlu.

 

HEDEF ANKARA’NIN SEÇKİN OKULLARI ARASINA GİRMEK

Büyük bir hızla büyümekte olan Başkent Ankara’da eğitim-öğretim çağındaki genç nüfus da sürekli artıyor. Bu hızlı artışa cevap vermek için eskiden yapılmış olan okullara ek hizmet binaları yapılırken bir yandan da yeni ve modern okul binaları inşa ediliyor.

Ankara’da bulunan ilköğretim kurumlarını tanıtmak için başlattığımız yazı dizimiz kapsamında ziyaret ettiğimiz okullar arasında neredeyse Cumhuriyet’le yaşıt köklü çınarlar olduğu gibi, eğitim-öğretim camiasına yeni katılmış ‘genç’ okullar da mevcut. Hayme Hatun İlköğretim Okulu da bu genç okullar arasında yer alıyor. Henüz 2008-2009 eğitim-öğretim yılında açılmış olan okul yeni yapılmış modern ve görkemli binası ve 3 bine yakın öğrencisi ile bir ilköğretim kurumundan çok bir üniversite kampüsünü andırıyor. Okulun kuruluş aşamasından bu yana görev yapan Müdür Seyfi Tiryakioğlu “Burası adeta bir ilçe” diyerek durumu esprili bir biçimde özetliyor.

Hayme Hatun İlköğretim Okulu yeni olmasına rağmen şimdiden başarıyı gelenek haline getirmiş. Açıldığı ilk yıl Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sıralamasında Altındağ ilçesinde ‘sondan ikinci’ sırada yer alan okul kısa sürede büyük bir atak yaparak geçtiğimiz yıl ilk 15 okul arasına girmeyi başarmış. Bu alanda gelecek için umut vaat eden Hayme Hatun İlköğretim Okulu’nun Müdürü Seyfi Tiryakioğlu hedeflerinin Ankara’nın en seçkin okulları arasına girmek olduğunu vurguluyor.

UYUM BAŞARI GETİRDİ

Daha şimdiden bölgenin en çok tercih edilen okulu haline geldiklerini aktaran Müdür Seyfi Tiryakioğlu şunları kaydetti; “Okulumuz ilk hizmete girdiğinde normal eğitim yapıyorduk. Çok fazla talep olunca ikinci yıl mecburen ikili öğretime geçtik. Okulumuzda çok genç ve dinamik bir kadro görev yapıyor. Ben kadromuzun ilçenin en başarılı kadrosu olduğuna inanıyorum. Başarımızdaki bir diğer etken de okul yönetimi, öğretmenler, veliler ve mahallenin uyumlu bir birliktelik oluşturmuş olması. Tüm bunlar birleşince kısa sürede başarılar geldi.

“DAHA İYİ BİR DÜNYA İÇİN KAHRAMAN OL”

Hayme Hatun İlköğretim Okulu, Avrupa Birliği projeleri kapsamında yer alan Comenius Programı’na katılarak bir de proje geliştirmiş. Proje kapsamında okuldan bir grup öğrenci ve öğretmen Müdür Seyfi Tiryakioğlu’nun liderliğinde İspanya’yı ziyaret etmiş. “Daha iyi bir dünya için kahraman ol” adını taşıyan projenin öğrenciler üzerinde çok olumlu bir etki yarattığını, çocukların dünyayı tanıdıklarını ve ufuklarının genişlediğini kaydeden Müdür Tiryakioğlu bu tür projelere önem verdiklerinin altını çiziyor.  Projeyi organize eden ekipte şu isimler yer alıyor; İngilizce Öğretmenleri Nazlı İşlekkol Şimşek, Faruk Güner, Hande Sera Berber, Selim Güler Burcu Yücel, Görsel Sanatlar Öğretmenleri Meral Devran Baltaş, Oya Sarkan Tosun, Sınıf Öğretmeni İlyas Türkben ve Okul Müdürü Seyfi Tiryakioğlu.

Öğrenciler ve eğitim personeli arasında Avrupa kültür ve dil çeşitliliği ile değerleri hakkında bilgi ve anlayış oluşturmayı, işbirliğini güçlendirmeyi, aktif bir Avrupa vatandaşı olma yolunda öğrencilerin kişisel gelişimleri için gerekli olan temel becerileri ve yeterlilikleri edinmelerini amaçlayan Comenius Programı’na,  AB üyesi 27 ülkenin yanı sıra İzlanda, Norveç, Lihtenştayn ve Türkiye katılabiliyor. Makedonya ve Hırvatistan ise bazı alt programlarda yer alabiliyor.  Comenius Programı, okul eğitimindeki kaliteyi artırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmek amacıyla;  okullar ve öğretmen yetiştiren kurumlar arasında uluslararası işbirliği ile değişimi; Pedagojik metotlar ve materyaller geliştirmeyi; Okulların idaresine yönelik güzel çalışmaların ve yeniliklerin uluslararası boyutta yaygınlaştırılmasını; Okul eğitiminde ve okul eğitiminde görev yapan personelin eğitiminde Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin kullanımını teşvik ediyor.

BEYAZ BAYRAKLI OKUL

Hayme Hatun İlköğretim Okulu Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ortaklaşa verdiği “Beyaz Bayraklı Okul” unvanına da sahip. Okulların temizlik ve hijyen açısından belirli kriterler esas alınarak iki bakanlık işbirliği ile denetlenmesi, okul sağlığının iyileştirilmesi hususunda teşvik edilmesi için uygulanan projede gerekli kriterleri sağlayan okullara Beyaz Bayrak veriliyor.  Bu belgeyi almaya hak kazanmış okullarda daha sonra yapılan izleme amaçlı denetimlerde, belirlenen kriterleri artık karşılamadığı tespit edilen okulların “Bayrak ve Beratı” denetim komisyonu tarafından iptal edilerek geri alınıyor.  Denetimlerde okul içi ve çevresi, idari birim, öğretmen odası, kütüphane, ısıtma durumu, spor ve tiyatro salonu, atölyeler, laboratuvarlar, revir, kantin, tuvaletler ve içme suları göz önüne alınarak 100 puan üzerinden bir değerlendirme yapılıyor.  İki bakanlığın yetkililerince yapılan değerlendirme sonucunda 90 ve üzerinde puan alan okullara, sağlık ve temizliği simgeleyen beyaz bayrak ve sertifikası veriliyor.

Aynı zamanda Çevre Bakanlığı’nın verdiği “Çevre Mansiyon Ödülü”ne de sahip olduklarını belirten Müdür Tiryakioğlu yakında Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın belli kriterlere dayanarak ortaklaşa verdiği “Beslenme Dostu Okul” belgesine de sahip olacaklarını söylüyor.

Okul Müdürü Seyfi Tiryakioğlu: Velilerin tercihiyiz

Kayıt zamanları velilerin ikametgâh değiştirip Hayme Hatun İlköğretim Okulu’na kayıt yaptırmaya çalıştıklarını aktaran Müdür Seyfi Tiryakioğlu bölgenin en çok tercih edilen okulu olduklarını söylüyor. Öğretmen kadrosuna çok güvenen Tiryakioğlu, “Genç, dinamik ve başarıya susamış ve kenetlenmiş bir kadromuz var.  Birlik ve beraberlik üst düzeyde. Bu kadro okulun tercih edilmesinin sebeplerinden biri. Bir diğer neden ise binamızın, yeni, bakımlı ve çevre düzenlemesinin düzgün olması” diyor.

Nüfus artışı nedeni ile bölgedeki okulların yetersiz kaldığını belirten Müdür Tiryakioğlu, yeni yapılmış olmasına rağmen daha şimdiden kendi okullarının da kapasitesinin dolduğunu ve mahallede yeni bir okula gereksinim duyulduğunu ifade ediyor. Tiryakioğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da bu açığı kapatmak için bölgede yeni okullar yapılması amacıyla projelerinin olduğunu belirterek “Bölgenin Nüfusu 70 bin, 3 okul hizmet veriyor ve 1 okul da yapım aşamasında. Bölgede nüfus çok hızlı bir biçimde yükseliyor, okul yetmiyor, yeni yapılan okullar da kısa sürede ihtiyacı karşılayamaz hale geliyor” diye konuşuyor.

Minik ressamlar hep zirvede

Hayme Hatun İlköğretim Okulu kısa sürede sosyal-kültürel ve sportif faaliyetlerde de önemli bir noktaya ulaşmış. Okul özellikle resim alanında çok başarılı ve iddialı. Okulda görev yapan Görsel Sanatlar öğretmenlerinin çok başarılı olduğunu kaydeden Müdür Tiryakioğlu bu alanda katıldıkları hemen hemen tüm yarışmalardan dereceyle ayrıldıklarını aktarıyor.  Aynı zamanda voleybol, Badminton, futbol, alanlarında da yapılandıklarını ifade eden Tiryakioğlu tekvandoda da çeşitli turnuvalara katılmaya başladıklarını belirtiyor.

Hayme Hatun İlköğretim Okulu’nun resim alanında katıldığı yarışmalardan aldığı bazı başarılar şunlar; 

-Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği “24 Kasım Öğretmenler Günü” konulu resim yarışması: Ayşegül Gül (Altındağ 1’incisi), Asya Çiftçi (Altındağ 3’üncüsü), Merve Nur Karkaş (Altındağ 3’üncüsü)

-Pursaklar Belediyesi’nin düzenlediği Atasözleri Resimleme Yarışması: Kibar Bezeyiş  (Ankara 2’ncisi)

-Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği “İstiklal Marşı ve Kurtuluş Savaşı Sahneleri” konulu resim yarışması: Rabia Yaylacı (Ankara 2’ncisi)

-Ankara Hayat Koleji’nin düzenlediği “Bir Destandır Çanakkale” isimli resim yarışması: Ceyda Ece Kıymaz  (Ankara 2’ncisi), Ayşegül Gül (Ankara  4’üncüsü), Rabia Yaylacı (Ankara 9’uncusu), Merve Nur Karkaş (Ankara 11’incisi)

-Osteoporoz ve Yaşam Derneği’nin düzenlediği “Sağlıklı ve Güçlü Kemikler” isimli resim yarışması: Tuğba Akdağ (Altındağ 1’incisi), Sema Coşkun (Ankara 2’ncisi), Fatmanur Şahin, Esra Gürbüz, Asya Çiftçi (Özendirme Ödülü)

-Monami tarafından düzenlenen “Çocuk ve Çevre” konulu resim yarışması, Büşra Kahveci (Türkiye geneli 106 bin resimden ilk 200’e girdi)

-Bayındır Hastanesi’nin düzenlediği “Sağlıklı Yaşam” konulu resim yarışması, Büşra Kahveci (Ankara 1’incisi),  Asya Çiftçi (Ankara 2’ncisi),

Hayme Hatun İlköğretim Okulu öğrencileri huzur evinde yaşlıları ziyaret etti

 

 

 

 

 

 

Okul öğrencileri sadece resim değil görsel sanatların tüm alanlarında eğitim görüyor. Sınıf Öğretmeni Serkan Karafilikoğlu’nun denetiminde yapılan ebru çalışması

 

 

 

 

OKULUN KADROSU

Okul Müdürü Seyfi Tiryakioğlu

Müdür Başyardımcısı Mehmet Yağmurcukardeş

Müdür Yardımcıları: Celal Topçuoğlu, Faruk Guner, Ali Duygu, İdris Turhan

Öğretmenler:  Bilge Şirin Uzunlar, Bengül Kızılay, Münise Serap Elmas, İlyas Türkben, Suzan Mengütaycı, Mediha Kılınç,Hamide Karafilikoğlu, Hatice Ertuğral, Ersoy Karabıyık, R. Serap Yıldırım, Saadey Aygün, Zeynep Göktaş¸ Ayşe Atasoy, Ayşe Oruç, Bahar Sürücü, Ertan Özgül, Esengül Acar, Esra Doğan Analı, Evrim Şahin, Evrim Şahin, Figen Tekçe, Funda Yıldız Özturk, Hasan Göktaş, Işıl Özdemir, Mete Bozkurt, Nurbey Beggi, Ruken Melis Tunay, Selma Bahadır, Semra Kılıç, Serkan Karafilikoğlu, Ünal Ulutaş, Yalçın  Akbayır, Yusuf Duman, Ahmet Civelek, Ayşe Karabulut, Ayşe Terzi, Ayşe Tuncer, Burcu Yücel, Ceren Pelit, Duygu Nesli Yiğiter, Ebru Zeray, Elif Bilgin Tural, Elif Doğan, Emel Öztürk, Erbay Fındık, Esra Meclis Ateş, Fatih İslicik, Habibe Erdoğmuş, Handan Topçuoğlu, Hande Sera Berber, Havva Merzifonluoğlu, Tuğba Demir, Fatma Aycan, Yusuf Elitaş, Katibe Sandık, Kıyafet Şimşek, Merve Pazarlıoğlu, Meryem Altındağ, Mukerrem Kalkan, Nazlı İşlekkol Şimşek, Oya Sarkan Tosun, Neriman Engin, Özlem Ok, Özlem Rabia Akis, Pınar Yıldız, Sami Çetin, Seçil Babaoğlan, Selim Güler, Selma Toğrul, Serap Akay, Sevda Sayın, Şevket Bideci, Tuba Yılmaz, Tuğba Koden, Yavuz Öztürk, Yılmaz Atak, M. Devran Baltaş, Zeynep Şahin

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.