Engelsiz yaşam merkezi açılıyor

Engelsiz yaşam merkezi açılıyor
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından yaptırılan ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’nin yapımı tamamlanarak Mayıs ayında teslim ediliyor.

Mayıs ayında hizmete açılması planlanan Engelsiz Yaşam Merkezi’nde 60’ı yatılı 250’si ise gündüzlü olmak üzere toplam 310 kişi bu merkezden faydalanacak.

6 EVDEN MEYDANA GELİYOR

Kırıkkale Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’nin Mayıs ayı içerisinde yapımı tamamlanarak Kırıkkale halkının hizmetine açılacağı bildirildi.

Yapılan açıklamada; Engelsiz Yaşam Merkezi’nde 60’ı yatılı, 250’si ise gündüzlü olmak üzere toplam 310 kişi bu merkezden faydalanacak. Bağımsız ev görünümünde inşa edilen yaşam merkezinin 6 evden meydana geliyor. Her evde 10 özürlüye bakım hizmeti sağlanacak ve bu yaşam alanları ev ortamına uygun biçimde düzenlendi.

SAĞLIK ALANLARINDA HİZMETLER VERİLECEK

Merkezin kuruluş amacına uygun olarak bakım hizmeti alan özürlü kişilerin yaşam kalitesini artıracak nitelikte psiko-sosyal ve sağlık alanlarında hizmetler verilecek.

Yatılı hizmetin yanı sıra gündüzlü hizmet alanında da; özürlü kişilere yönelik olarak yine yaşamsal kalitesini artıracak ve boş zamanların etkin bir şekilde değerlendirmesini sağlayacak nitelikte hizmetler düzenlenecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının özürlülük alanındaki ‘Özürlünün insan onuruna yaraşır yaşam koşullarına sahip olması’ ilkesine uygun olarak Engelsiz Yaşam Merkezi Mayıs ayı itibariyle faaliyete geçecek.

TOPLUM İLE BÜTÜNLEŞECEKLER

‘Engelsiz Yaşam Merkezleri’ Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından özürlülük alanında bakım ihtiyacını karşılamak üzere inşa edilen bir kuruluş tipidir.

Bu merkezlerin amacı; doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan; 0-60 yaş grubunda korunma, bakım ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan engelli bireye toplum ile bütünleşmesi için rehabilitasyon programları uygulamaktır.

UYGULANACAK PROGRAMLAR

*Tıbbi rehabilitasyon çerçevesinde, sağlık sorunları olan engelli bireylerin sağlık kuruluşlarında planlanan tedavilerinin takibini yapmak. Engellinin hareket, kuvvet ve koordinasyonu artırmaya, kas iskelet sistemi fonksiyonlarını geliştirmeye yönelik fizik tedavi desteği sağlamak.

*Engellileri gelişimsel alanlarda desteklemek için Özürlü bireylerin motor, bilişsel, duygusal, iletişim becerileri, konuşma – işitme ve dil gelişimi alanlarında potansiyellerini en üst basamağa çıkarılabilmesi için hedefe yönelik bireysel ve grup eğitiminin verildiği zihinsel ve gelişimsel programları meslek elemanlarınca yürütmek.

* Psikolojik problemleri bulunan engellilere yönelik psiko-sosyal destek programları yürütmek.

*Özürlü bireylerin mevcut potansiyellerini en az yardımla veya bağımsız olarak yapabilmesi için Günlük yaşam becerileri kazandırmak
Sahip oldukları araç ve cihazlarını bağımsız olarak kullanabilmelerini sağlayıcı tekniklerin öğretildiği bağımsız hareket programlarını uygulamak.

*Fiziksel gelişimi desteklemek amacıyla, fiziksel gelişim alanları ile ilgili gereksinimlerini daha rahat ortamlarda karşılamak için planlanmış çeşitli spor, ritim, egzersiz, temel motor beceriler, gelişimsel aktiviteler, yarışmalara hazırlık gibi bireysel ve grup aktiviteleri ile ilgili rehabilitasyon amaçlı sportif programları uygulamak.

*Sosyal rehabilitasyon çerçevesinde özürlünün yakın ve uzak çevresine uyumunu sağlayacak becerilerin öğrenilmesine yönelik sosyal uyum ve kişisel gelişim programları uygulamak.
Özürlü bireylerin yeteneklerini ve becerini geliştirmek zamanlarını değerlendirmek için planlanmış müzik, resim, tiyatro gibi kültürel etkinlikler ile gezi, tatil gibi sosyal etkinlikleri içeren rehabilitasyon programları uygulamak.

*Bakım hizmetine yönelik olarak günlük yaşamını tamamıyla yetişkine bağlı olarak sürdürmek zorunda olan özürlünün, özellikleri dikkate alınarak hazırlanan bakım programı ile öz bakımını sağlamak; güven ve emniyet içinde olmaları için gerekli tedbirleri almak.

*Aile Danışma hizmetleri kapsamında, özürlü ailelerine psiko-sosyal destek sunmak ve ailenin yükünü hafifletmek amacıyla geçici süre kuruluş bakımı üstlenmek Engelsiz Yaşam Merkezlerinin hizmet alanlarındandır.

HABER: KENAN KUZUCU

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.