Nallıhan Beydili Köyü turizmle kalkınacak

Nallıhan Beydili Köyü turizmle kalkınacak
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Ankara’nın Nallıhan ilçesinde, Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteklediği Nallıhan’da Kırsal Kalkınma Temelli ‘Nallıhan Kırsal Turizm Projesi’nin açılışı yapıldı.

Nallıhan Ayhan Sümer Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, Nallıhan Kaymakamı İsmail Altan Demirayak, Nallıhan Belediye Başkanı A. Adnan Okur, Sarıyar Belediye Başkanı Halil Ünsal, Ankara Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ersin Akı, Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Müdürü Prof. Dr. Bülent Çubuklu ve çok sayıda davetli katıldı.
Nallıhan Beydili Köyü ve çevresini kapsayan Nallıhan Kırsal Turizm Projesi’ne Ankara Kalkınma Ajansı, Ankara Üniversitesi, Nallıhan Kaymakamlığı, Nallıhan Turizm Gönüllüleri Derneği ve Beydili Köyü Sosyal Dayanışma Derneği destek veriyor.

Proje, üniversite, kamu ve sosyal toplum kuruluşlarının desteklenmesi yönüyle Ankara’da bir ilki oluşturuyor. Projenin ilk yılında, Beydili Köyü’ne 4 evde 16 kişilik pansiyonun oluşturulmasıyla, 640 konaklamalı toplam 2 bin 600 ziyaretçi hedefleniyor.

Ankara Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ersin Akı, ilk defa bir köyün konferansına katıldığını söyledi. Nallıhan Belediye Başkanı A. Adnan Okur da “Nallıhan’da proje kültürünün yaygınlaşması güzel bir durum.” dedi.
Köylerin turizme açılmasına önem verdiklerini söyleyen Nallıhan Kaymakamı İsmail Altan Demirayak ise “Özellikle köylerin gelir getirecek projelerle kalkınmasını amaçlıyoruz.” diye ifade etti.

Beydili Köyü Sosyal Dayanışma Dernek Başkanı Mustafa Orman Beydili de köyün tanıtımını yaptıktan sonra Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Müdürü Prof. Dr. Bülent Çubuklu, projenin içeriğinden bahsetti. Projede kadınların aktif rol alacağını anlatan Prof. Dr. Çubuklu, Nallıhan ve özellikle Beydili Köyü’nün kırsal turizm potansiyeli olan yörelerden olduğunu ve yaşayan kültürüyle Türkiye’ye model olabileceğini söyledi. Program, Beydili Köyü folklor ekibinin yöreye ait halk oyunları gösterisiyle sona erdi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.