Genel Sağlık Sigortası: Aylık ne kadar prim ödenecek – ZEKİ GÜMÜŞ

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Aynı aile üyelerinden biri veya birkaçı başvuruda bulunsa bile başvuru formunda hanede yaşayan tüm fertlere ait bilgiler yer alacak. Gelir testine tâbi tutulacak kişilerden, aile içinde kişi başına düşen gelirinin asgarî ücretin iki katından fazla olduğunu beyan edenler için gelir testi yapılmaksızın, beyan edilen gelir esas alınarak genel sağlık sigortası tescili yapılacak. Genel sağlık sigortası tescili yapılanlar, gelir durumlarının ödenecek prim miktarını etkileyecek şekilde değişmesi hâlinde bir ay içinde vakfa başvurmak zorundadır. Kendisine gelir testi yapılmasını istemeyenler ile genel sağlık sigortası tescilinin yapıldığına dair tebligatın yapıldığı tarihten itibaren bir ay içinde gelir testi yapılması yönünde muvafakat vermeyenlerin gelirleri asgarî ücretin iki katı olarak (1.773 TL) kabul edilerek 212.76 TL prim ödeyecekler. Doğum, ölüm, evlenme, boşanma ve benzeri nedenlerle hanedeki aile bireyi sayısının değiştiğinin tespit edilmesi durumunda gelir tespiti yenilenecek. Genel sağlık sigortası tescili yapıldığı tarihten itibaren primi Devlet tarafından ödenenler ile asgarî ücretin üçte biri üzerinden prim ödeyenlerin hane ziyaretleri her yıl yenilenecek.  Genel sağlık sigortası tescili yapıldığı tarihten itibaren doksan günde bir aile içindeki bireylere ait veriler otomatik olarak güncellenecek. Güncelleme sonucu durumunda değişiklik olduğu tespit edilen sigortalıların, tespit edilen aile içindeki kişi başına düşen gelirin aylık tutarına göre ödeyeceği prim miktarı yeniden belirlenir ve buna göre genel sağlık sigortası tescili yapılacak.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI İÇİN AYLIK NE KADAR PRİM ÖDENECEK

4/a (işçi), 4/b (bağ-kur), 4/c (memur) kapsamında sigortalı olan kişilerden, prime esas kazançlarının % 12.5’i tutarında, isteğe bağlı sigortaya prim ödeyenlerden ise prime esas kazançlarının % 12’si tutarında genel sağlık sigortası primi alınmaktadır. Bunlardan 4/b kapsamındakiler genel sağlık sigortası primini tamamen kendileri öderken, işçilerin ve 1/10/2008 tarihinden itibaren memuriyete girenlerin priminin % 7.5’ini işverenleri, % 5’ini kendileri ödemekte, 1/10/2008 tarihinden önce memuriyete girmiş olanların ise genel sağlık sigortası priminin tamamını işverenleri yani devlet ödemektedir.
Yalnızca genel sağlık sigortasına tabi olanlar, yani 4/a – 4/b – 4/c kapsamında herhangi bir işte çalışmayan ve isteğe bağlı sigortaya prim ödemeyenler ise yapılacak gelir testi sonucuna göre tespit edilen aile içindeki aylık gelirin kişi başına düşen tutarına göre;
– Aylık kazancı brüt asgari ücretin üçte birinden (01/01/2012-30/06/2012 tarihleri arası 295,50 TL’den) az olduğu tespit edilenlerin genel sağlık sigortası primini devlet ödeyecek.
– Aylık kazancı brüt asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olduğu tespit edilenlerden yani aylık kazancı 295,50 TL’den 886,50 TL’ye kadar olan kişilerden aylık brüt asgari ücretin

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Yorumlara Kapalı