Ankara adliyesinin yeni yeri Toptancı hal

Ankara adliyesinin yeni yeri Toptancı hal
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başkanlığında toplanan  Belediye Meclisi’nde, Toptancı Hal’in şehir dışına taşınması ve boşalacak arazinin, Adalet Sarayı inşası için Ankara Başsavcılığı’na devredilmesine karar verildi.

Mevcut adliye binasının da, yıkılarak “yeşil alan, toplu taşım transfer alanı ve otopark alanı” olarak kullanılmak üzere Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi de karara bağlandı.

Meclis toplantısında oylamaya sunulan başkanlık yazısında, Ankara Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali’nin, yeni çıkan hal kanunuyla belediyeye gelir sağlama açısından hiçbir cazibesi kalmadığı belirtildi. Toptancı Hali’nin şehir içinde kalmasının trafik açısından da problemler yarattığını, dolayısıyla tesisin, Ankara çevre yolu kenarına çıkarılmasının planlandığı ifade edildi. Diğer yandan Ankara Adliyesi’nin, artan nüfus karşısında yetersiz kaldığı ve yeni bina için 400 bin metrekare alana ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

Belediye Meclisi’nde okunan başkanlık yazısına göre, Atatürk Orman Çiftliği sınırları içinde Yenimahalle yolu üzerinde yer alan Toptancı Hali’nin arsası, yasayla Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne satılmış ve başka bir amaçla kullanılamayacağı belirtilmişti. Ancak geçtiğimiz Kasım ayında yayımlanan kanun hükmünde bir kararnameyle yeniden düzenleme  yapıldı ve “Atatürk Orman Çiftliği Arazisinden 167 bin 500 metrekarelik kısmının Ankara Belediyesine Satılması Hakkında Kanunun” ilgili maddesine, “Adalet hizmetlerinde veya Bakanlar Kurulunca belirlenecek diğer kamu hizmetlerinde kullanılması amacıyla bu arazinin tamamı ya da bir kısmı ilgili kamu idaresine tahsis edilmek üzere bedelsiz olarak Hazineye devredilebilir”  ifadesi eklendi.

Bu yasal altyapı çerçevesinde, söz konusu arazinin toptancı hali olarak kullanımının iptali, toptancı halinin planda gösterilen yere taşınması, bu arazinin Ankara Başsavcılığına, Ankara Adalet Sarayı ve birimlerinin yapılması için bedelsiz devredilmesi, devir karşılığında boşalacak Ankara Adliyesi binasının yıkılarak, yeşil alan olarak kullanılmak üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi Meclis oluruna sunuldu. Adliye binasından boşalan yerin yeşil alan olarak kullanımıyla ilgili bölüme, yeşil alandan sonra gelmek üzere, “toplu taşım transfer alanı ve otopark alanı” ifadeleri de eklendi.

 

-ŞEHRİN MERKEZİNDE VE RAHATÇA ULAŞILABİLEN BİR ADLİYE…          

 

Başkan Gökçek, Adalet Bakanlığı’nın bu konuda istekte  bulunduğunu belirterek, Şap Enstitüsü’nün olduğu yeri teklif ettiklerini ancak buradaki  Hazine arazisinin yaklaşık 80 dönüm hesaplandığını, minimum ihtiyacının ise 400 bin metrekare kapalı alan olduğunu söyledi.

Başkan Melih Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaklaşık 400 bin metrekarelik dev bir inşaat yapılacak. Ankara’nın dışında herhangi bir yer bulabilirdik, ancak Adliye dediğiniz zaman kentin ortasında, rahatlıkla ulaşılabilen, herkesin kolayca gelip gidebileceği bir yer olması gerekiyordu. Ben bu konuda bizim fedakarlık yapmamızın uygun olacağını düşündüm. Ondan dolayı da durum bu şekilde gelişti. Zaten Toptancı Hal oradan kaldırıldıktan sonra alanı, Atatürk Orman Çiftliği’ne otomatikman iade etmek zorundayız. Ayrıca toptancı halinin, belediyeye gelir açısından hiçbir bir cazibesi kalmadı, Toptancı hali, kendisi de özel sektöre çıkmak istiyor. O yüzden Adliye’nin o araziye gelmesini uygun gördük. Yeşil alan olarak mevcut olan Adliye binasının yıkılarak bize devrini istemiştim. Ben aynı alanın, aynı zamanda otopark ve toplu taşım vasıtalarının transfer alanı olarak da değerlendirilmesi için devrini isteyeceğim. Nedir; metro, teleferik, yarın yapılabilecek bir monoray, otobüslerin durabileceği yani geniş bir alanda, geniş de bir otopark olursa, Ankara’ya ciddi anlamda ulaşım açısından nefes aldıracak bir yer olduğunu düşünüyorum.”

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin » 7 okuyucu yorumu.

  1. Ben 2005 den bu zamana kadar haldeyim.o zaman hal taşinacak söylentisi vardı.hala taşınamadı gitti.toptancı hali ankaranın ortasında tam bir görüntü kirliliği.hrm hammallar.sigortasız ve ne şarylarda çalıştığını gelinde görün bi.hammallarda hep çankırı ve çorumlu.amelayız emektarız işte. .zamanında melih gökçek baškanımız bile; bu çorumlular ankaranın heryerini inşaa ederler yaparlar a ma bir sanyelyelik oturmaya yerleri olmaz….saygılarımla…….

  2. Sayin editor bazı yazım hatalarımı düzeltip yayınlarmıs

    ın..tel;0533 617 68 02

  3. onca sene emek verdiğimiz hal taşınacak ve bize yeni yapılacak yerde iş imkanı tanımazlarsa yani biz emektarlara hammallara iş imkanı sunulmazsa başta ASEMKOM olmak üzere o hal derneklerine komisyoncularına bizim sırtımızdan kazandıkları paralar zehir zıhkım olsun göhçek e de verdiğimiz oylar haram olsun

  4. Sayın Melih Gökçek’in bilgisine düşüncem şu ankara adliyesi bu şehir için ne kadar önemliyse toptancı halde okalar önemlidir bence bu kadar hâli baside almayın halin Ankara’ya milyonlarca katkısı var ama adliyenin ne katkısı var.halin yeri değişirse çok insan işinden olabilir işsiz insan çoğalırsa sizlerin bir adliye daha yapmanız gerekebilir iyi düşünün artık küçük esnafın ekmeğiyle oynamayın Allah rızası için sizler büyük insanlarınız küçük esnafın yakasını bırakın devletimizin milletimizin parasını boşa harcamayın eğer harcıycaksanız bile evsizlere ev verin aç insanları doyurun Allah rızası için benim yorumum bu kadar daha çok şey var ama yazmayla bitmez..( Allah’a emanet olun Allah işinizi Raşit getirsin)

  5. toptancı halimizin yeri cok güzel sadece düzen istiyoruz sayın başkanımız melik gökçekten…

  6. halin yeri çok iyi tokunmayın bence adliyeyi başka bir yere yapın hem kül fiyet fazla olmaz

  7. ankara büyük şehir belediye başkanı sayın melih gökçek toptancı hale yer bulacağınıza adliye sarayına yer bulsanız daha iyi olur binlerce kişinin ekmeğinen oynuyorsunuz insanlar ne halde ve ne eziyetler ne çabalarla çalışıyor bu çalışan insanlar uyku nedir bilmedi sabah kahvaltısı nedir bilmedi gecesini günüzüne kattı yağmur demedi çamur demedi kar boran fırtına kasırga demeden o sıcacık yuvasına ailesine bir lokma ekmek götüre bilmek için eğer bunlarıda çok görüyorsanız alın hepsi sizin olsun sağgı ve sevgilerimle

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.