Bedelli askerlik ücreti kaç para olacak?

Bedelli askerlik ücreti kaç para olacak?
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Başbakan, bedelli askerlik çalışmasını doğruladı. İçeriği henüz netleşmese de bedelin en az 10 bin euro olacağı söyleniyor. Öte yandan bankaların bedelli askerlik kredisi için hazırlık yaptığı bildiriliyor. Bedelli askerlik kredisinin faiz oranı aylık yüzde 1,39 olacak. Bedelli askerliğin yasalaşması ve 200 bin kişinin başvurması durumunda, bedelli askerlikten elde edilecek gelir 2 milyar Euro civarında olacak.

 

Uzun bir süredir binlerce kişinin beklediği bedelli askerlik müjdesi bu kez en yetkili ağızdan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Başbakan Erdoğan, bir süredir gündemde olan bedelli askerlikle ilgili çalışma olduğunu doğruladı. Bedelli askerliğin en az 10 bin euro olabileceği konuşuluyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Almanya’ya hareket etmeden önce soruları yanıtlarken, bedelli askerlikle ilgili şunları söyledi: “Yeni bir çalışma değil, eski bir çalışma ama süreç itibarıyla ‘şu gün olacak’ diye bir şey yok. Bizim de tabii gönlümüzde yer alan bir an önce neticelendirip, tüm çerçevesini, içeriğini açıklamak suretiyle bu adımı atmaktır. Tahmini çerçevesi ne olacak, içeriği ne olacak bunun üzerindeki çalışmalarımızı Milli Savunma Bakanlığı vasıtasıyla yapmak suretiyle belli bir noktaya getirdikten sonra zaten açıklarız. Ama şu anda ‘içeriğinde şu var, tarih şudur’ dememiz yanlış olur. Netice alacağımızı umuyorum.”

En az 10 bin euro olabilir

Yeni çıkarılacak olan bedelli askerlikte ise bedelin en az 10 bin euro olabileceği konuşuluyor. İlk etapta yararlanabileceklerin sayısının 100 bin olduğu, sayının 200 bine kadar çıkabileceği tahminleri yapılıyor. Eğer yaş sınırı 28’de tutulursa başvuracakların sayısının 200 bin civarında, eğer 30 ve daha üstü olarak kabul edilirse 100 bin civarında olacağı belirtiliyor. Bedelli için başvuru 100 bin dolayında olursa, gelecek gelirin 1.8 milyar lira olması bekleniyor. Elde edilecek gelirin şehit ailelerine verileceği, yine deprem için de kullanılabileceği ifade ediliyor.

Daha önceki Genelkurmay başkanları bedelli askerliğe karşı çıkarken, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, bedelli askerlikten şimdiye kadar toplam 125 bin 844 vatandaşın yararlandığını belirterek, “Bedelli askerliğe karar verilirken halkımızın hassasiyetleri, anayasada belirtildiği şekilde vatan hizmetinin herkes için hak ve ödev olduğu, fakir-zengin ayrımcılığına gidilmemesinin çok önemli hususlar olduğunu düşünüyorum” demişti.

En son depremde çıkmıştı

Bedelli askerlik 1987, 1992 ve 1999 yıllarında olmak üzere 3 kez çıkarıldı. 1999 yılındaki bedelli askerlik o yıl 17 Ağustos’ta meydana gelen Marmara depreminin ardından gündeme geldi. Yaklaşık 72 bin kişi yararlandı. Elde edilen gelir ise deprem için kullanıldı. 1999 yılında çıkartılan kanunda, 1973 ve öncesinde doğanlara bu hak tanındı. 1999 yılında çıkan Bedelli Askerlik Kanunu’nda öngörülen bedel, 40 yaşın altındakiler için 15 bin Alman Markı (yaklaşık 7.500 euro), 40 yaşını aşmış olanlar içinse 40 bin Alman Markı idi. Bu bedeller, ilki başvuru esnasında olmak üzere, 3 taksitte ödendi. 1 milyar 66 milyon mark gelir gelde edilmişti. 1987’de 18 bin 433, 1992’de 35 bin 111 ve 1999 yılında da 72 bin 290 vatandaş bedelliden yararlandı.

‘Kâğıttan kaplanlar’a teşekkür

Van’a yardım edenlere teşekkür eden Erdoğan, Radikal’in duyurduğu kâğıt toplayan çocukların yardım kampanyasıyla ilgili de şöyle dedi: “Sokaklarda kâğıt toplayarak geçimlerini sağlamaya çalışan ama kazandıklarını Van’a gönderecek kadar gönlü zengin kardeşlerime teşekkür ediyorum. Hendek’te tekerlekli sandalyesiyle balon satarak geçimini sağlayan ve aldığı iki battaniyeyi Van’a gönderen Murat Özer kardeşime de teşekkür ediyorum.”

CHP’ye Erçiş ve Kayseri yanıtı

CHP’nin Kayseri’yle ilgili iddialarına sert yanıt veren Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘edep dışı’ mektubuna karşılık kendisinin de mektup gönderdiğini belirterek, “İddialarının aksini belgelerle kanıtladık” dedi. Erciş’in eski Belediye Başkanı şimdinin AKP milletvekili Fatih Çiftçi’nin yıkılan binalara izin verdiğine ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine de Erdoğan, herkesin hesap verebileceği mesajını verdi.

Deprem değil iletişim vergisi

Erdoğan, deprem vergisi tartışmasına da değinerek, “Bizim dönemimizde Özel İletişim Vergisi olarak bu süreçte yerini almıştır, deprem vergisi değil. İletişim vergisi Avrupa Birliği süreci ile alakalı olarak, IMF programını desteklemek üzere konulmuştur” dedi. (Radikal)

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin » 7 okuyucu yorumu.

  1. yaş sınırı kesinlikle 28 olmalı yoksa bedelli askerliğin bir anlamı kalmaz

  2. peki bu bedelli askerlik 10 bin euroya cikiyor ama bu avrupada yasayan gurbetciler icin de mi ayni. yoksa turkiyede yasayanlar icin mi?

  3. 10,000 € çok para, bence 5000 € ile 7000 € arası bir miktar belirlenirse çok iyi olur. Yoksa ayrımcılık yapılmış olacak. Normal bir vatandaş 10000 € ödeyemez.

  4. kesinlikle.

  5. bedelı askerlık cok guzel ama bence bunu bız devlete odememız gerekmıyor devletın bıze odemesı gerekıyor daha ustumuzden y7anı sırtımızdan ne kadar para kazanacaklar burada devlet ve bankalar kocabı pasta kazanacaklar ya akılı olalım bıraz almanyada para ıle askerlık yapılıyo turkıyede ıse para vererek askerlık yaptırılmaya calısıyo kım kalkıp 22 bın tl verıpte askere gıdecek boyle mantık varmı sızce sahsen ben boyle bı olusuma karsıyım gerekıyosa sesve seve gıderım askerlık yapmaya ama baskları para kazanacak dıye ben askerlık yapmam 😕

  6. yurt dışında yaşayanlara veya yurt dışında sigortalı bir işte 3 yıl kendisini çalışmış gösterenlere 5.000 dolar karşılığında burdurda 21 gün askerlik yaptırılırken türkiye sınırlarında yaşayan vatandaşlara 10.000 euro ya askerlik yaptırmak haksızlık oluyor.bedelli bekleyen herkes zengin insanlardan oluşmuyor.ayrımcılığı kaldırmak istiyorlarsa bu ücreti makul bir yaşa çekmeleri gerekiyor

  7. adamların tuzu kuru aylık 30binTL 20bin TL alıyorlar bütün milletin böyle para kazandığını sanıyorlar onların bir ayda kazandığını ben 1 senede kazanamıyorum bence gelire göre bi dağılım yapılsın ondan sonra adaletli bir iş yapıldığına inanırım yoksa paran varsa hayhay paran yoksa baybaysa hiç bişey demiyorum artık ;ÇÜNKÜ GEREK YOK

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.