Lodos sebebiyle 4 gemi karaya oturdu, 1 gemi yan yattı

Lodos sebebiyle 4 gemi karaya oturdu, 1 gemi yan yattı
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

İstanbul’da gece boyu etkili olan fırtına ve lodos sebebiyle Pendik açıklarında demirli 4 gemi karaya oturdu, 1 gemi de yan yattı.

İstanbul’da dün gece başlayan lodos ve fırtına boğazda demirli gemileri olumsuz etkiledi. Lodos sebebiyle Pendik açıklarında bekleyen Malta Bandralı ‘Pearles’ isimli kuru yük gemisi, şiddetli lodostan etkilendi.

Fırtınanın etkisiyle gemi, kıyıya sürüklendi. Gemi şans eseri kayalıklara çarpmadan kıyıya oturdu. Yine Pendik sahilinde demirli bulunan Kumdaş adlı Türk gemisi de aşırı rüzgar sebebiyle karaya oturdu.

Rüzgarda sürüklenen Enko adlı Türkiye bandralı bir başka gemi ise karaya oturan Kumdaş ve İsmet Atasoy adlı gemiye çarparak durabildi.

Lodos Pendik’te demirli Bilgili Biraderler adlı boş durumdaki kuru yük gemisine de zarar verdi. Rüzgarın etkisiyle sürüklenen gemi, sahilde kayalıklara yan yatarak durabildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, kazalarda can kaybı ve çevre kirliliği yaşanmadığını açıkladı. Kaza yapan gemilerin kurtarma talebi bulunmadığını belirten Kıyı Emniyeti yetkileri buna rağmen Boğaz geçiş güvenliğini sağlamak için Kurtarma 2 ve 3, Kıyı Emniyeti tahlisiye botları ve römorkörlerinin bölgeye sevk edildiğini belirtti.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.