Adres kayıtı ile Muhtarların ilgisi yoktur

Adres kayıtı ile Muhtarların ilgisi yoktur
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Naci Tekinay, basın açıklaması yaparak adrese dayalı nüfus kayıt sistemine yazılmanın muhtarlarla ilgisi olmadığını söyledi.

YAKININI YAZDIRIYOR

Adrese dayalı kayıt sistemine yazılmanın muhtarlarla hiç bir ilgisi olmadığını dile getiren Naci Tekinay, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Kayıt işlerini nüfus müdürlükleri yapmaktadır.

Konu MKE fabrikalarına işçi alımı nedeni ile çevre illerden Kırıkkale’ye gelen şahısların eş dost ve akrabalarını yanlarına gelerek onların yardımı ile nüfus müdürlüklerine birlikte giderek ikametgâhını akrabasının refransı ile bu benim yakınımdır bununla birlikte bu hanede ikamet etmekteyiz diyerek adrese dayalı kayıt sistemine gelen yakınını yazdırmaktadır”

MUHTARLIKLARA UĞRAMIYORLAR

“Bu şahıslar sisteme girdikten sonra ikamet gösterdiği evde oturuyor olması ile Nüfus Müdürlüğünden yerleşim yeri ikametgâh belgesi alarak iş ve işçi bulma kurumuna yazılmaktadır. Muhtarlar, başka illerden gelen şahıslara belge veremezler.

Adrese dayalı kayıt sistemi dâhil olduktan sonra muhtarın yapacağı bir şey yoktur.  Şahıslar adrese dayalı kayıtlarını Nüfus Müdürlüklerine yaptırdıktan sonra muhtarlıklara da uğramamaktadırlar”

PARA CEZASI UYGULANIYOR

“Bu sisteme yazılanları, Nüfus müdürlükleri ilgili ayın sonunda forum adlı bir belgeyi, muhtarlıklara göndererek bu şahıslar mahallenize taşınmıştırlar diyerek muhtara bilgi verilmektedir ve ikinci ayın son haftasına kadar şahısların gerçek beyanda bulunup bulunmadığı tespiti istenmektedir.

Şahısların gösterdikleri adreslerde yapmış olduğumuz tespitlerde hanede varmı? yok mu? diye sorduğumuzda bu şahıs bizimle kalıyor dediklerinde yapılacak bir şeyin olmadığı yok denildiğinde şahıslara Nüfus Müdürlüğü ilgili kanun maddesine göre yanlış beyanda bulunduğu için 720 TL para cezası takkuk ettiriliyor” dedi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.