Hızlı Tren güzergâhı açıklandı

Hızlı Tren güzergâhı açıklandı
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter1

Samsun-Ankara hızlı tren projesinin ilk etap çalışması olarak yapılması öngörülen 450 km uzunluğunda olacak Samsun-Kırıkkale Demiryolu hattının güzergâhı açıklandı.

İSTASYON OLUŞTURULACAK
Samsun-Ankara hızlı tren projesinin ilk etap çalışması olarak yapılması öngörülen 450 km uzunluğunda olacak Samsun-Kırıkkale Demiryolu hattının güzergâhı açıklandı. Ankara- Samsun arasını 2 saate indirecek olan hızlı tren projesinde son durak Samsun belirlenirken, Kavak ve Havza ilçelerinde birer istasyon oluşturulacak.

TOPLANTI DÜZENLENDİ

Ulaştırma Bakanlığı ile Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü”nün yatırım programında yer alan 450 km uzunluğunda olacak şekilde inşa edilecek Samsun-Ankara hızlı tren projesinin ilk etap çalışması olarak öngörülen Samsun-Kırıkkale Demir yolu hattı projesi konusunda dün Kavak İlçesi”nde halkın katılım toplantısı düzenlendi.

SAMSUN-KIRIKKALE ARASI 284 KM

2010 yılında bakanlık tarafından demiryolu hattının etüt çalışmasının yapılması amacıyla düzenlenen ihaleyi 2 milyon 591 bin liraya almaya hak kazanan Yüksel Proje Uluslarası A.Ş yetkilileri, düzenlenen toplantıda tahminen güzergâhı bilenen hızlı tren projesi konusunda halkı bilgilendirdi.

Şirket yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Samsun, Amasya, Tokat, Çorum, Yozgat ve Kırıkkale illerini kapsayacak şekilde yapılacak 450 km uzunluğunda olması planlanan Samsun-Kırıkkale Demiryolu hattının ana güzergâhı 284 km uzunluğunda olacak.

VİYADÜK YAPILACAK

Bu ana hat güzergâhına Yozgat Yerköy ilçesi ile Çorum”un Sungurlu ilçesi arasında 67 km uzunluğunda bağlantı hattı inşa edilecek. Aynı zamanda Amasya”nın Merzifon ve Tokat”ın Turhal ilçeleri arasında 97 km uzunluğunda ikinci bir bağlantı hattı inşaa edilecek.
“119 tünel 64 adet köprü ve viyadük yapılacak”

112’İNCİ KM DELİCE İLÇESİNDEN BAŞLANACAK

Verilerin bilgilere göre, Kırıkkale-Samsun Demiryolu, Kayaş-Yerköy demiryolu hattının yaklaşık 112’inci Kilometresi’nden Kırıkkale ili Delice ilçesinden başlayarak sırası ile Çorum ili Sungurlu ilçesi, Çorum Merkez ilçe, Çorum Mecitözü ilçesi, Amasya Merzifon ilçesi, Samsun Havza İlçesi, Samsun’un Kavak İlçesinden geçerek Samsun’un merkezinde sonlanacak.

ANA HATTA BAĞLANACAK

Ayrıca Yozgat-Yerköy bağlantı hattında ise, Yerköy Sivas demiryolu hattının 186.km”sinden başlayarak Yozgat Merkez ilçe ve Çorum ili Boğazkale ilçesinden geçerek Çorum Sungurlu ilçesinden Kırıkkale-Samsun hattının yaklaşık 68’inci Km’ sinden ana hatta bağlanacak.

Amasya Turhal bağlantı hattında ise, Kırıkkale Samsun hattının 189 ile 191. km”leri arasında yer alan Merzifon istasyonundan ayrılarak, Amasya ili Suluova ilçesi ve Amasya merkez ilçelerinden geçerek Tokat”ın Turhal ilçesinde sonlanacak.

19 MİLYON METREKÜPLÜK DOLGU İŞLEMİ

97 km uzunluğunda yapılacak bağlantı hattının 27’inci Kilo Metresi’ne kadar kadar çift hat, ayrıca 27 km”sinde ise tek hat rehabilitasyonu olacak şekilde inşa edilecek.119 adet tünelin, 64 adet köprü ve viyadüğün ayrıca Çorum, Sungurlu, Merzifon, Havza ve Kavak olmak üzere toplamda 5 adet istasyonun olacağı sistemin inşaatında, 38 milyon metreküplük yarma ve 19 milyon metreküplük dolgu işleminin gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

HIZLI TREN’İN GEÇECEĞİ GÜZERGÂHLAR

İşte hattın geçeceği 450 km uzunluğunda olması planlanan güzergâh; Kırıkkale ili Delice ilçesi Baraklı köyü, Amasya ili Merzifon ilçesi Balgöze, Çaybaşı, Kamışlı, Saraycık, Sarıbuğday, Yeşil ören, Orta ova köyleri, Kayadüzü beldesi, Amasya ili Suluova ilçesi Armutlu, Cürlü, Çayüstü, Kurnaz, Salucu, Uzunoba, Harmanağılı köyleri, Amasya Merkez köyleri Boğazköy, Fındıklı, İpekköyü, Kapıkaya, Kayabaşı, Ovasaray, Aksalur, Damudere, Karaçavuş, Kızoğlu, Yeşildere köyleri, Yozgat ili Yerköy ilçesi Karacaahmetli, Hacıosmanlı köyleri, Yozgat Merkez Örencik, Söğütlüyayla, Aydoğan, Karalar köyleri, Çorum ili Sungurlu ilçesi Gafurlu, Beşdam, Karakaya, Kırankışla köyleri, Çorum Merkez, Narlık Salman, Kalehisar, Kiranlık, Sapa, Hamdi, Sazdeğirmeni, Sarımbey, Çayhatap, Yenice, Bozboğa, Ömerbey, Bayat, Ahmediye, Kuşsaray köyleri, Çorum Mecitözü ilçesi Çiftli, Gökçebel, Pınarbaşı köyleri, Çorum Boğazkale İlçesi Örenkaya, Evci Beldesi,

Tokat Turhal ilçesi Samurçay, Sütlüce köyleri ve Tokat Merkez, Samsun Havza ilçesi Merkez Çeltek, Paşapınarı, Mısmılağaç, Tuzla, Karageçmiş, köyleri, Bekdeğin Beldesi, Samsun Kavak İlçesi, Çukurbük, Kayabaşı, Doruk, Karadağ, Üçhanlar, Kuzulan, Muratbeyli, Dura, Yukarıçirişli, Aşağıçirişli, Tatarmuslu, Tabaklı, Kurşunlu, Germiyan, Güneyce köyleri ve Samsun”un Canik İlçesi Kaleboğazı, Demirci köyü ve Merkez Derebahçe mahallesi son durak olacak.

2018’DE İŞLETMEYE ALINMASI PLANLANIYOR

Öte yandan hazırlık çalışmaları devam eden Etüt çalışmaları sonrasında Samsun-Kırıkkale Demiryolu hattının ÇED raporu hazırlanıp bakanlığa sunulacak. Daha sonrasında hattın yapım ihalesi gerçekleştirilecek. Samsun ile Ankara arasını iki saate indirecek projenin 2018’de işletmeye alınması planlanılıyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin » 2 okuyucu yorumu.

  1. SAMSUN-ANKARA HIZLI TREN PROJESİNİN BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇMESİNİ İSTİYORUZ

  2. Avrupanın ve avrupalıların gelişmesine ve ileri çağı yakalamalarına neden olan sebeplerden ilk sıralarda yer alan sebeplerden biride çağdaş ulaşım projeleri. rahat bir yolculuk, zamandan tasarruf hizmetlerin yoğunlaştığı büyük şehirler değil bütün ülke nüfusunu büyük şehirlerde toplanması, şehir dışında kalanların bazı nimetlerden mahrum kalması gibi.
    Adı geçen yüksek hızlı tren projesini yerinde buluyor güzergahın da iyi seçildiğine inanıyorum. Adı geçen iller ilçeler kasabalar ve köyler gelecekte ülke ekonomisine katkı sağlayacak yerleşim alanları diye düşünüyorum. Büyük şehirlere göç duracak hatta göç alacak yerler olacağına inanıyorum bu projeyi düşünenleri ve uygulayıcıları tebrik ediyor başarılar diliyorum.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.