Beton yerine yatakta yatan Sarıkız’ın süt verimi yüzde 30 arttı

Beton yerine yatakta yatan Sarıkız’ın süt verimi yüzde 30 arttı
Share on Facebook4Tweet about this on Twitter0

Ünlü yatak firması İşbir, artık hayvanlar için de yatak üretmeye başladı.  Şirket Müdürü, “Hayvan deyip geçmeyin. Onların da konfora ihtiyacı var” diyor, hayvan sahipleri ise verimi yüzde 30 artıran yataklardan çok memnun.

İşbir Genel Müdürü Metin Gültepe, “Sarıkızın rahatı ne kadar artarsa o kadar da verimli olur. Yataklarda dinlenen hayvanlardan alınan ortalama süt miktarı 24 litreden 30 litreye kadar çıktı.” dedi.

YEMEK HARİCİNDE YATAKLARINDAN KALKMIYORLAR

Süt inekleri genellikle beton zeminde yatıyor ve bundan dolayı çeşitli yaralanmalara maruz kalıyor. Yaralanmalardan ötürü çeşitli ilaçlar kullanıldığı için ilaç verilen hayvanların süt verimi de önemli ölçüde düşüyor. İşbir’in geliştirdiği yatak sayesinde bu tür yaralanmaların önüne geçiliyor. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) çiftliklerinde hayvanlar için yere yatak serilmeye başlandı. Bu sayede bir hayvandan alınan ortalama süt miktarı 24 litreden 30 litreye kadar çıktı.

Yataklarda yatan hayvanların daha kaliteli dinlendiği için süt verimlerinin yüzde 30 arttığının tespit edildiğine işaret eden Metin Gültepe, söz konusu yataklardan besicilerin de memnun olduğunu aktaran Gültepe, “Hayvanlarımızı yemek haricinde yataklarından kaldıramıyoruz.” şeklinde geri dönüş aldıklarını belirtti. İşbir, buzağılar için de bir çalışma hazırlığında. Şirket, buzağılara özel kulübe yapmayı planlıyor.

ÇALIŞMALAR TİGEM’İN İSTEĞİ ÜZERİNE BAŞLADI

Yıllardır sünger ve yatak üzerine hizmet veren İşbir, 2007 yılında TİGEM’in talebiyle bu işe başlar. Bu alan için İşbir Ziraat’i kuran firma, 6 aylık Ar-Ge çalışmalarının ardından sağmal hayvanlara özel yatak üretir. Merkezin daha önce bu tür yatakları yurtdışından tanesi 600 TL’ye mal ettiğini ancak kendi üretimleri ile bunu 150 TL’ye kadar indirdiklerini belirten Gültepe, ilk etapta 2 bin 200 yatağı teslim ettiklerini söyledi.

Hayvanlara özel yatakları ‘Ranch Bed’ adıyla piyasaya da sürdüklerini aktaran Gültepe, şöyle konuştu: “Daha önce bir hayvan ortalama beton zeminde 8 saat yatarken, yatak sayesinde 12 saate kadar çıkıyor. Yatağın temizlenebilir bir yüzey olması da hijyenik bakımdan önemli. Ayrıca yatağın yüzeyindeki özel doku sayesinde kayıp düşmesi, sakatlanma yaralanmaları da sona erdiriyor. Yataklar, hayvanları soğuktan da koruyor. Yataklar ultraviyole ışınlarla aside karşı da dayanıklı, 10 yıla kadar kullanılabiliyor.”

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.