Tibet’te renkli 60. yıldönümü kutlamaları

Tibet’te renkli 60. yıldönümü kutlamaları
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Çin güneybatısındaki Tibet Özerk Bölgesi’nde, “Tibet’in Barışçı Şekilde Kurtuluşa Kavuşması”nın 60’ıncı yıldönümü dolayısıyla kutlama etkinlikleri düzenlendi. Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve merkezi hükümet heyetinin de hazır bulunduğu kutlamalar renkli görüntülere sahne oldu.

Çin Merkez Televizyonu’nun (CCTV) Çince ve İngilizce yayın yapan haber kanalları tüm etkinlikleri canlı olarak yayınlarken, Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Xi Jinping’in kutlamalar sırasında yaptığı konuşmanın Tibet diline çevrilmesi dikkat çekti.

Hafif yağmur altında düzenlenen etkinliklerde bölge halkının yerel kıyafetleri ile yaptığı gösteriler büyük ilgi topladı. Xinhua Haber Ajansı, Çin Bölge Hükümeti ve tüm üst düzey yetkililerin katıldığı kutlamalarda 20 binden fazla kişinin olduğunu bildirdi. Bayrak töreni ve Çin milli marşı ile başlayan tören yapılan konuşmalarla devam etti.

Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve merkezi hükümet heyeti başkanı Xi Jinping yaptığı konuşmada, Tibet Bölgesi’nin ekonomik olarak kalkınmasını hızlandırmanın önemini vurguladı. Xi Jinping, Tibet’te kalkınmanın hızlandırılmasının, bölgedeki bütün sorunların çözümünün anahtarı olduğunu dile getirdi.

Çin’in Tibet Özerk Bölgesi Başkanı Padma Trinley, günümüzde Tibet ekonomisindeki gelişmeye, halkın yaşam seviyesindeki yükselişe ve kültürel zenginliğe bakıldığında, Tibet’in tarihinin en parlak dönemini yaşadığını vurguladı.

Tibet‘in ‘barışçı şekilde kurtuluşa kavuşmasını‘ simgeleyen sözleşme Çin merkezi hükümeti ile Tibet yerel hükümeti arasında 23 Mayıs 1951 tarihinde imzalanmıştı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.