Mamak’ta temizlik harekâtı

Mamak’ta temizlik harekâtı
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Havaların ısınmasıyla birlikte Mamak Belediyesi temizlik çalışmalarına hız verdi. Mamak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünce katı atık toplama ve süpürme işlerinin yanı sıra hastalık oluşumunu önlemek amacıyla bahçe, yol boyları ve dere kenarlarında ilaçlama işlemi gerçekleştiren belediye, Lalahan, Kutludüğün, Ortaköy ve Yeşilbayır mahallelerinde bina önlerine çöp konteynırı dağıtımına başladı.

Belediye ayrıca ambalaj atıklarının çöpten ayrıştırılarak geri dönüşüme katkı sağlaması amacıyla Geri Dönüşüm Projesini uygulamaya koyarak Mamaklılardan tam puan alıyor.

Katı atık toplama ve süpürme işlemi günlük ve iki günlük programlar dâhilinde gerçekleştiriliyor. Günlük ortalama 400–500 ton çöp toplayan ekipler,  çöpleri belirli saatler içinde poşetleme sistemiyle alıyor. Ayrıca belediyece Lalahan’dan Mamak merkeze kadar, Mamak’ın her bölgesine çöp konteynırı dağıtılmaya başlanıyor.

Gecekonduların yoğun olduğu yerlere büyük çöp varilleri, bina önlerine de çöp konteynırları yerleştiriliyor. Yaz aylarında ULV dumanlama yöntemiyle hastalık oluşumu ve böceklenmeyi önlemek amacıyla sokak, yol boyu ve dere kenarlarında gece gündüz ilaçlama yapan belediye, okullarda da 1–2 hafta arayla temizlik gerçekleştiriyor.

Öğrencilerin daha hijyenik koşullarda eğitim alabilmesi için okul bahçeleri süpürüldükten sonra yıkanıyor.

Belediyenin temizlik çalışmaları bununla da sınırlı değil. Mamak’ta kurulan semt pazarlarının temizliğini de hummalı bir şekilde sürdüren ekipler, önce çöpleri süpürüyor, ardından da pazarların kurulduğu alanları yıkıyor.

Mamak Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü de yıl içinde 4 defa periyodik olarak ibadethanelerde hem kuru temizleme hem de yıkama gerçekleştiriyor. 2011 yılı itibariyle 150 ibadethanenin temizliğini 3 kişilik kuru temizleme, 6 kişilik te yıkama ekibi gerçekleştiriyor.

Mamak Belediyesi ambalaj atıklarının çöpten ayrıştırılarak geri dönüşüme katkı sağlanması amacıyla zaman zaman projeler gerçekleştiriyor. Belediye, sokak başları ve sonlarına yerleştirdiği geri dönüşüm konteynırlarıyla vatandaşların, ambalaj atıkları, cam, plastik, metal kâğıt ve kompozit atıklarını çöplerden ayrıştırmasına yardımcı oluyor. Belediye geçtiğimiz aylarda Mamak’taki 8 ayrı mahalle de Mamak Geri Dönüşüm Projesini uygulamaya koymuştu.

Geri Dönüşüm ve kazanım sürecinde cam, kâğıt, karton, plastik ve metal atıklar çöp dökme sahalarından, temizlik işçilerince toplanılıp ham madde kaynağı olarak çeşitli sektörlerde kullanılıyor.

Geri kazanımla kâğıt kartona, metal konserve kutusuna, kırık camlar sağlam camlara, su şişesi, pis su borularına ve pet şişe de ipliğe dönüştürülerek değerlendiriliyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.