Petrol-İş’de kongre heyecanı

Petrol-İş’de kongre heyecanı
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Petrol-İş Sendikası Kırıkkale Şubesi 11. Olağan kongresinde mevcut Başkan Recep Sefer seçilerek güven tazeledi. İki listenin yarıştığı 125 üyeden 118 üye oy kullandı. Mevcut Başkan Recep Sefer güven tazeliyerek tekrar başkanlık görevine seçildi.

EMEKÇİLER RAHMETLE ANILDI

Kırıkkale Kültür Merkezi’nde yapılan kongre saat 10.00’de başladı. Kongrede Divan başkanlığını Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın yaptı. Genel Kurul, iş kazası sonucu hayatını kaybeden emekçilerin rahmetle anılmasıyla başladı.

Kongreye Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın yanı sıra Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda davetli katıldı.

İŞ KAZALARI PEŞ PEŞE GELİYOR

Batman’da 17 Şubat’ta bir patlama olduğunu belirten Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, patlama sonucunda 3 işçinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Bir kez daha ucuz atlatıldısöylemleriyle bu olayın geçeştirildiğini dile getiren Öztaşkın, bu facianın son olmadığını vurgulayarak Türkiye’de ki iş kazalarının peş peşe meydana geldiğini söyledi.

İŞ KAZALARI

Yaşanan iş kazalarının hepsinin aynı özellikte olduğunu dile getiren Öztaşkın, Hepsinde kayıt dışı ve denetsizlik olduğunu vurgulayarak, “Eğer güvenlik tedbirleri alınmazsa işçinin, halkın sağlığı ön planda düşünülmezse kurallı bir çalışma sistemi getirilmezse ve denetim mekanizmaları yeterince oluşturulmazsa Türkiye’de yeni iş kazaları, yeni iş faciaları ne yazık ki olmaya devam edecektir. İş sağlığı ve güvenlik tedbiri alınmıyor”

HESAP SORACAĞIZ

Önümüzdeki yapılacak olan seçimlerin önemine değinen Öztaşkın, “Gidişhattan memnun değil isek bu sistemin bu şekilde sürmesini istemiyorsak seçimlerde doğru bir tavır almalıyız. Seçimler geleceğimize yön verebilmenin en iyi araçlarındandır. Bu hesabı sorarken iktidarın karneleriyle değerlendirmek zorundasınız. İktidarın 8 yılda neler yaptıklarını sizler biliyorsunuz”

TARAF TUTUYORUZ

Türkiye’de insanların köle gibi çalıştığını belirten Öztaşkın, üniversiteli gençlerin iş bulmakta zorlandığını söyledi. Taraf tuttuklarını dile getiren Öztaşkın, ‘Bizler emekten, işçiden yana tarafız. Bizler insan gibi yaşamak için tarafız. Bizler toplumsal barış için tarafız. Önümüzdeki yapılacak olan seçimlerde Petrol-İş Sendikası tarafsal kaydını ortaya koyacaktır” dedi.

BÜYÜK BİR KRİZ YAŞANDI

Mevcut Başkan Recep Sefer ise, 2009 yılında büyük bir kriz yaşandığını belirtti. Dünyada işsizlik oranları yüzde 6,5’lara geldiğini dile getiren Sefer, 200 milyon insanın işini kaybettiğini söyledi. Ülkemizde bir milyona yakın insanın işini kaybettiğini ifade eden Sefer, Milyonlarca insan açlık ve yoksulluk sınırına sürüklendi. Dünyada ve ülkemizde milyoner sayısı arttı. Krizlerde biz yokluk içinde olurken fakirleşirken onlar milyoner sayısını artırdılar”

KENDİ ÜYELERİMİZİN MÜCADELESİNİ VERMİYORUZ

Başkan Sefer, “Petrol İş Sendikası’nın 60 yıldır sadece kendi üyelerini mücadelesini değil nerde ezilmiş var, itilmiş var, yoksul var kimsesiz var savaşa maruz kalmış insanlar var her zaman onun yanında yer almışlardır. Şunu bilin ki bu sendika 60 yıldır mücadele eden maceracı olmayan yandaş olmayan ama mücadele eden bir sendikadır.

Ve dünyada uyuşturulmuş gibi morfin verilmiş gibi sanki bir şey yokmuş gibi bu tüm saydıklarım yaşanmamış gibi televizyonlar sadece bizim ülkemizde değil magazinsel sorunlara anlatmayan başka uğraşlarla uğraştıran ve insanların kafalarını beyinlerini satın alarak yayın yapmaktadır”

İŞ KAZALARINDA AVRUPA BİRİNCİSİYİZ

‘İş kazalarında Dünya ikincisiyiz, Avrupa birincisiyiz’ diyen Başkan Sefer, “Bunun sebebi ucuz işçilik güvencesiz çalıştırmak. İş kazaları utanılacak bir durumdayız. Her taraf taşeron müteahhit işçisi oldu.

Hepimizin kendi sendikam da dahil olmak üzere bu koltuk sevdalıyla bu hükümet yandaşlığıyla hükümetler yandaşlığıyla sendikacılık yapılmaz sendikacılar ortak mücadele etmediği sürece ortak tavır koymadığı sürece taşeron işçiliği kazanımlar ile elde ettiğimiz toplu sözleşmeleri ortadan kaldıracaktır” dedi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.