Bağırsak kısaltma hayatına mal oldu

Bağırsak kısaltma hayatına mal oldu
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Konya’da özel bir hastanede zayıflaması için bağırsakları düğümleme yöntemiyle kısaltıldığı öğrenilen Fatma Çukur(45), ameliyattan 12 gün sonra hayatını kaybetti.

Hastanede bir hafta tedavi gören Fatma Çukur’un ‘Artık iyisin’ denilerek taburcu edildikten 4 gün sonra öldüğü öne sürüldü. Acı günlerinde adliye işlemleriyle uğraşamadıklarını dile getiren kızı Emine Çukur(22), annesini ameliyat eden doktor hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Evli ve 3 çocuk annesi Fatma Çukur, Karaman’da yaşıyordu. 6 ay önce by-pass ameliyatı geçiren ve kilosu 100’ü geçen Çukur, guatr rahatsızlığı ile ilgili rutin kontrol için Konya’da özel bir hastaneye gitti. Bu sırada Fatma Çukur’a ‘Kilolarından memnun musun?’ diye soruldu.

Memnun olmadığını söyleyen Fatma Çukur, rutin kontrolünü yapan doktorun tavsiyesi üzerine Dr. Ali Ç.’in yanına gitti. Dr. Ali Ç’nin ‘bağırsaklarını kısaltırsak ilk yıl ayda 4 kilo verebilirsiniz’ teklifini kabul eden Fatma Çukur, 25 Ocak 2011 tahinde Konya’daki özel bir hastaneye başvurdu.
Bazı tahliller yaptıran Fatma Çukur, 1 gün sonra Operatör Dr. Ali Ç. tarafından ameliyata alındı.

Bağırsakları bağlanarak kısaltılan Çukur, ameliyatın ardından 1 hafta hastanede devamlı sıvı gıdalarla beslendi. Çukur, daha sonra taburcu edilerek evine gönderildi.

Hem hastanede hem de eve geldikten sonra yediği ve içtiği bütün gıdaları kusan Fatma Çukur, rahatsızlanarak 3 gün sonra kızı Emine Çukur tarafından Karaman Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Hastanede yapılan inceleme sonucunda bağırsağının hiç çalışmadığı tespit edilen Fatma Çukur, 5 Şubat Cumartesi günü acil olarak ameliyatın yapıldığı Konya’daki özel hastaneye kaldırıldı. Çukur, burada yapılan müdahaleye rağmen bir gün sonra yaşamını yitirdi.

“AMELİYAT DOĞRU YAPILMADI”

Annesinin ameliyat olduktan 2 hafta sonra gözlerinin önünde öldüğünü dile getiren kızı Emine Çukur, Fatma Çukur’un ameliyatın doğru yapılmadığı için öldüğünü iddia etti. Sorumlular hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağını anlatan Emine Çukur, yaşadıklarını şöyle anlattı, “Annem ameliyat sonrası 3 gün herhangi bir gıda almadı. Sadece sıvı gıdalar doktor kontrolünde verildi.

Hastanede yattığı süre içerisinde sürekli kustu. Doktora sorduğumuzda bunun normal olduğunu söyledi. Ameliyattan bir hafta sonra annemi taburcu ettiler. Ameliyat sonrasında hiç tuvalete de çıkmadı.”

Evde 3 gün kaldıktan sonra rahatsızlığı artan annesini acil olarak Karaman Devlet Hastanesi’ne kaldırdıklarını ifade eden Çukur, “Hastanede yapılan müdahalenin ardından annemin bağırsaklarının hiç çalışmadığı söylendi. Bunun üzerine Karaman Devlet Hastanesi’nde müdahale edilemeyeceği söylenerek bizi annemin ameliyat olduğu özel hastaneye sevk ettiler.

Burada yapılan tüm müdahalelere rağmen annemi kurtaramadılar.” diye konuştu. Sorumluların cezalandırılmasını isteyen oğlu Emine Çukur, “Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurularında bulunacağım.

Bir başkasının hayatını kaybetmemesi için gerekli önlemelerin alınmasını istiyorum.” İfadelerini kullandı. Ameliyatın yapıldığı özel hastanenin yetkilileri, doktor Ali Ç.’ye ulaşamadıklarını, telefon numarasını da veremeyeceklerini söyledi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.