Bakan Yıldırım’dan, görme engellilere müjde

Bakan Yıldırım’dan, görme engellilere müjde
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, görme engellilere müjde verdi. Bakanlık aracılığıyla dağıtılacak navigasyon cihazlarıyla engellilerin gidecekleri adresleri kimsenin yardımı olmadan bulacağını söyleyen Yıldırım, “Bu cihaz görme engellilere bir nevi rehberlik yapacak. Bunun adı ‘gören göz’ olacak.” dedi.
Gören Eller İlköğretim Okulu’nu ziyaret eden Bakan Yıldırım’a programın başında özürlülere dönük yaptığı kolaylaştırıcı çalışmalar nedeniyle plaket verildi. Brail alfabesinin de bulunduğu plaketi alırken Yıldırım, “Bizim gibi kabiliyetsizlere uygun yazılar da var. Önemli olan gönül gözünün açık olması.” temennisinde bulundu.
Ardından bir konuşma yapan Yıldırım, engelli öğrencilerin yetişmesi için harcanan paranın hiç önemi olmadığını söyledi. Görme özürlülere bir müjde vereceğini dile getiren Yıldırım, “Gören Göz Projesi’nde sona gelindi. Görme engellilerimize kolaylık sağlayacak bir nevi navigasyon cihazı.

Ankara ve İstanbul’da pilot uygulaması yapılacak. 5 bin adet dağıtacağız. Bunun sayesinde görme engelli vatandaşlarımız gidecekleri adrese başka kimseye ihtiyaç duymadan ziyaret edebilecek. Bunlar sosyal devlet olmanın gereğidir.” şeklinde konuştu.
Evde engellilere bakım için 1 milyar lira ayırdıklarını söyleyen Yıldırım, özürlülerin toplumda yük değil, iş hayatında olmaları için çalışmalar yapıldığını dile getirdi.

ENGELLİ ÖĞRENCİLERLE TÜRKÜ SÖYLEDİ, MEKTUP ALDI
Bakan Yıldırım ardından engelli öğrencilerin eğitim gördüğü sınıfları gezdi. Görme engelli öğrencilerin bilgisayar başında haber okuyup haber dinlemelerini görünce çocuklarla sohbet eden Yıldırım, Engelli Ömer’in saz eşliğinde söylediği Şirin Erzincan türküsüne eşlik eden Yıldırım, başka bir sınıfta kendisine yazılan mektubu dinledi. Yıldırım, görme engellilere yönelik alfabeyle yazılan mektubu hediye olarak kabul etti. Yıldırım, mektubu evinin en güzel yerine asacağını söyledi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.