Barskiya Zabavı’nda akşam yemeği

Barskiya Zabavı’nda akşam yemeği
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

KAFKASYA’DAN GELDİM…..(7)

Kuzey Kafkasya ziyaretimizde gündüz resmi ve özel görüşmeleri yapan delegasyon üyeleri geceleri de kendileri için düzenlenen eğlence mekanlarında günün stresini attılar. Bu organizasyonda işin en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş.

Maykop Krasnodar arasında yol kenarında Barskiya Zabavin eğlence tesislerinde gece onurumuza düzenlenen gecede Rus Elektro Kemancısının nefis konserine Dünyaca meşhur Akademi Nalmes Halk Dansları’nın gösterileri de eklenince katılımcılar gecenin geç saatlerine kadar eğlendiler.

24 Kasımda başlayan Rusya’nın Özerk Adıge Cumhuriyetinin Başkenti Maykop’daki misafirliğimiz sona ermişti. Sabah 05’de Tren garında bizim için özel ayarlanmış üç özel vagondaki yerimizi aldık.

Atlı saatlik yemyeşil coğrafyanın arasındaki yolcuktan sonra Rusya’nın Antalya’sı olan deniz kenti Soçi’ye ulaştık. Karadeniz kıyılarının görünmesiyle trendeki delegasyondan Gaziantep ekibinin “Çırpınırdın Karadeniz” sözleriyle başlayan duygulu anlarına herkes iştirak etmişti.

RUS KEMANİSTTEN NEFİS KONSER

Maykop Krasnodar arasında yol kenarında Barskiya Zabavin eğlence tesislerinde gece onurumuza düzenlenen gecede Bayan Arina Koromotiva Rus Elektro Kemancısı olarak üç saatlik bir konser verdi.

İzleyenlerin beğenisini kazandı bayan kemancı ısrarlar üzerine yanı eserleri iki kez sunmak durumunda kaldı. Kazan iş adamına ait eğlence merkezinde Türkler için bir de sürpriz vardı. İşletme sahibi Türkçe halk müziği okuyan bir sanatçıyı misafirlere sunarak jest yaptı.

AKADEMİ NALMES GÖSTERİDE

Daha dün gibi  iki ay önce Ankara’da üç saatlik nefis gösterilerini izlediğimiz Akademi Nalmes  Halk Dansları ekibinden bir gurup bulunduğumuz Barskiya Zabavin eğlence merkezinde gösterileri ile beğeni kazandılar. Kafkas müziğinin ritmiyle ahenk içinde dans eden ekip üyelerinin gösterisi bıçak atma ile nefes kesti.

BAŞKANLAR TEŞEKKÜR ETTİ

Her  gezinin bir başlangıcı olduğu gibi bir bitişi de olacaktı. Bu son kazınılmazdı. 24 Kasımda başlayan Rusya’nın Özerk Adıge Cumhuriyetinin Başkenti Maykop’daki misafirliğimiz sona ermişti.

Sabah 05’de Tren garında bizim için özel ayarlanmış üç özel vagondaki yerimizi alacaktık. Gecenin geç saatlerine doğru gösterilen ilgiye teşekkür eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey “ Topraklara adım attığımız saatten itibaren bizleri yalnız bırakmadınız.

Gösterdiğiniz misafirperverlik bizleri duygulandırdı. Şimdi Soçi’ye gitmek üzere aranızdan ayrılacağız. Sizlere minnettarız.”dedi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da aynı duygu ve düşünceleri paylaştığını belirterek “Burada bulunduğum süre içinde kendimi evimde gibi hissetmeme sebep olan herkese teşekkür ederim.”dedi.

SABAH 05’DE TREN GARINDAYDIK

Delegasyon’un Maykop programı sona ermiş Soçi için yola çıkılmıştı. Gece kaldığımız Sanatoryumdan erken ayrıldık ve Maykop tren garına zamanında ulaştık. Bizi Soçi’ye götürecek trende özel olarak bizim için tahsis edilmiş üç vagona yerleştik. Sabahın ışıkları ile yolculuğumuz başladı.

Maykop Soçi arası yolculuğumuz boyunca hafif yağmurluydu. Tren istasyonlarında durdukça etrafı izleme imkanımız oldu. Bir ara dışarı çıkıp çevreye de baktık. Her taraf yemyeşildi. Tren yolu boyunca yeşillik bitmedi. Çünkü Karedeniz ikliminin verdiği bol yağış vardı.

ZIRPINIRDIN KAREDENİZ

Ahmet Cevat’ın Çırpınırdın Karadeniz’in mısralarının söylenmesi  Soçi’ye giderken Karadeniz’in görünmesiyle başladı. Trendeki Gaziantep ekibinin “Çırpınırdın Karadeniz” sözleriyle başlayan duygulu anlarına herkes iştirak etmişti.

Bu duygu ve düşünceler içeresin de trende yolculuğumuz altı saat devam etti. Yolculuk sürecince Maykop gezisinin değerlendirmelerini yapanlar, buralara yatırım için plan yapanlar hep trende konuşuldu.


SOÇİ TREN GARINA ÖĞLE SAATLERİNDE İNDİK

Maykop da başlayan tren yolculuğumuz alta saatten sonra tren garında sona erdi. Rusya Federasyonu’nun en önemli tatil bölgesi olan Karadeniz sahilinde bulunan 300 bin nüfuslu Soçi, aynı zamanda Trabzon’un kardeş şehri.

Yemyeşil bir coğrafyada kuzeye doğru devam eden sahil yolu, Soçi’nin merkezi, burada denize dökülen Soçi Çayı’nın iki kenarındaki, Karadeniz manzaralı iki tepenin eteklerinde kurulmuş. Bu çok yeşil şehrin neredeyse tamamı büyük otellerden oluşuyor.

Geziyi Değerlendirdiler:

-Erol Aslan : Çok yararlı bir geziydi. Topraklarda yaşayan adıge kardeşlerimizle tanıştık. Bizim için gezi duygulu anılarla doluydu. Dönüşte buralar hakkında duyduklarımı değil gördüklerimi anlatarak kıvanç duyacağım.

-Mahmut Bozoğlu : Çok güzel bir coğrafyası var. Gezi boyunca bize adıgeler misafirperverliğin en güzelini gösterdiler. Kafkasya önemli bir bölge.

Ruhi Karadağ : Anlamlı ve dopdolu geçti. Hiç görmediğimiz bir kültür ve coğrafya ortamında kendimizi bulduk. Önemli gelişmeler olabilir. Rus ve Adıge bayrakları birlikte resmi yerlerde asılı. Azınlıkların hakları dikkatimi çekti.

-Birol Ülger : Her yönü ile tertipleyenlere teşekkür ederim. Buraları gezip görme imkanı bize verdiler. Önemli olan buralara sık sık gelip gitmektir. İşbirliği konusunda yapılması gerekenleri arkadaşlar yaparlar. Bizde gelmekten, görmekten mutlu olduk.

-Yılmaz Türk : İnsanımızın bu tür gezilerle ufkunun açıldığını biliyorum. Herkes fırsat bulursa buralara gelmeli. Ufkumuz açıldı.  Değişik kişiler ve coğrafya tanıdık. Mutlu olarak dönüyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ederim.

-Ümit Buzul : Yatırım konusunda önemli görüşmeler yapıldı. Bunun devam etmesi için girişimlerin karşılıklı devam etmesi gerekir. Heyetler sanırım bu gidip gelmeleri artıracaklar. Çok yararlı bir gezi oldu.

-Erhan Can : Benim için de önemli anılarla dolu bir gezi oldu. Kafkasya önemli bir bölge, Buralar bizim Karadeniz kıyılarıyla aynı tarihi ve coğrafi özellikleri taşıyor. Görmek iyiydi. Geziyi düzenleyenleri tebrik ediyorum.

-Fatma Çamdöker : Benim için de güzel bir gezi oldu. Bayan olara izlenimlerim farklıydı. Burada bayanların farkı konumda olduğuna şahit oldum. Her alanda kendilerini erkeklerden geri kalmadan yerleştirmişler. En ağır işlerde bile çalışabileceklerini ispatlamışlar. Geziyi düzenleyenlere teşekkür ederim.

-Hasan Hüseyin Sülü : Ben çok gezen biriyim. İş icabı çeşitli ülkelere gittim. Burası da dikkatimi çeken bölgelerden biriydi. Bize gezi boyunca gösterilen ilginin minnettarlığını ifade etmekte zorluk çekiyorum. Adıge bölgesinde önemli dostluklarımız oldu. Şimdi Soçi’ye geçiyoruz. Buradada önemli incelemelerimiz olacak. Emeği geçen Cengiz Atalar’ı tebrik ediyorum.

-Metin Pir : Çok değişik bir ortamda önemli yerler gördük. Coğrafya harika. İş görüşmelerinin yanı sıra tarihi ve turistik yerler benim dikkatimi çekti. Bu güne kadar gelmek gerekirdi. Şimdi nasip oldu. Geziyi tertipleyenleri tebrik ederim.

Haber: Aydın Tufan

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.