Yiğit Akü’den Çiçek Dağ’a 30 Milyon $ Dolarlık Yatırım

Yiğit Akü’den Çiçek Dağ’a 30 Milyon $ Dolarlık Yatırım
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

‘Yiğit’çe bir yatırım

Sektöründe Dünya liderliğine koşan Yiğit Akü, Kırşehir’in Çiçekdağ İlçesine bağlı Mahmutlu Köyü’nde yaptığı 30 milyon Euro’luk organik tarım yatırımıyla İç Anadolu Bölgesi’nde tarım sektöründe bir ilki gerçekleştiriyor.

500 DÖNÜMLÜK SERA KURULUYOR

Mahmutlu Köyü’nde yaklaşık 30 yıldır boş arazilere akan 76 derecelik sıcak su, Yiğit Akü firmasının 500 dönümlük arazi üzerine kurulmaya başlanan seralarında ülke ekonomisine katkı sağlayacak. 25 dönümlük etaplar halinde çalışmalara başlanılan seralardan ilkinin çelik konsültasyon montajlaması tamamlanma aşamasına geldi.

İL GAZETESİ MAHMUTLU’YA GİTTİ

İL gazetesi Genel Yayın Koordinatörü İbrahim Gökdemir, Yiğit Akü Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Yiğit ve Yönetim Kurulu Üyesi Osman Çakır ile bölgeye giderek çalışmaları bizzat yerinde izledi ve gördü. Çiçekdağ’ın Mahmutlu Köyü’nde ki o boz topraklarına Hamit Yiğit’in nasıl hayat verdiğine yakından şahit oldu.

HAMİT YİĞİT İLE ADIM ADIM GEZDİK

500 dönümlük araziyi Hamit Yiğit ve Osman Çakır ile yaklaşık 6 saat boyunca adım adım gezen İbrahim Gökdemir, Yiğit ailesinin bütün bürokrasi engeline rağmen memleketlerinde yatırım yapmak ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayabilmek için verdikleri mücadeleyi kaleme aldı. İlgiyle okuyacağınız müthiş yazı dizisi bugünden itibaren www.ilgazetesi.com.tr’de

Boşa akan bir 30 yıl, her türlü bürokratik engele rağmen bir Bozkır Yiğidinin azimli ve kararlı yatırımıyla yeniden hayat buluyor.
Boz toprakların yeşereceği yer Kırşehir’in Çiçekdağ ilçesine bağlı Mahmutlar köyü.

Bu topraklara yeni bir hayat verecek isim ise Akü sektöründe Dünya Liderliğine koşan Yiğit Akü’nün sahibi Hamit Yiğit.

BÜROKRATİK ENGELLER YILDIRMADI

Yıllar önce ekmeğini kazanmak için bir ceketini alarak gittiği memleketi Kırşehir’e yatırım yapma sevdasına rağmen bürokratik engelleri aşamayan ve yıllarca verdiği mücadelesinden yılmayan Hamit Yiğit, bu sevdasını Çiçekdağ’ın Mahmutlar Köyünde gerçekleştiriyor.

Yaklaşık 30 yıldır dere yataklarından akan giden 76 derece sıcaklığında ki yer altı suyu Hamit Yiğit sayesinde Türkiye Ekonomisine katkı sağlayacağı günleri bekliyor.

NASIL KARAR VERDİ?

Dostlarının ve Kırşehir Milletvekillerinin tavsiyesi üzerine MTA’dan ihale ile bu suyun kullanım hakkı ile yaklaşık 500 dönümlük araziyi alan Hamit Yiğit, ihalenin sonuçlanmasının hemen ardından yatırım için kolları sıvamış.
Bu suyu nasıl değerlendireceği konusunda ön araştırmalar yapmış. Suyun seracılıkta kullanılabileceğine karar veren Hamit Yiğit ve kurmayları, seracılık üzerine İspanya ve Hollanda da araştırmalarda bulunmuş.

KİMSENİN DÖNÜP BAKMAYACAĞI ARAZİLER

Sera kurumunun Hollanda da çok pahalıya, İspanya da ise daha uygun fiyata mal olduğunu öğrenir öğrenmez, kendi imkanlarıyla seraları oluşturmaya karar vermiş.

500 dönümlük arazileri önce 5’e daha sonra 4’e bölmüş. Yani 25’er dönümlük araziler üzerinde seraları oluşturmak için hedef belirlemiş.
İlk 25 dönümlük arazi üzerine kurulacak sera için çelik konsültasyonlar sipariş edilerek, ilk kazma vurulmuş. Bırakın insanı, hayvanların dahi uğramayacağı bu arazilerde şuanda tatlı bir telaş yaşanıyor.

MÜTHİŞ BİR ÇALIŞMA TEMPOSU

2 ziraat Mühendisinin yönetiminde 70 kişilik bir ekiple harıl harıl çalışma yapılıyor. Çelik konsültasyonlar bir bir montaj yapılarak, seranın iskeleti oluşturuluyor. Diğer tarafta, İş makineleri ikinci ve üçüncü 25 dönümlük arazilerde düzleme yapıyor. Kelimenin tek anlamıyla Mahmutlar köyünde ki boz topraklar hayat buluyor.

Yiğit Akü Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Yiğit, yönetim Kurulu üyesi Osman Çakır ile sahada incelemelerde bulunurlarken, bende bir taraftan bu tarihi görüntüyü ölümsüzleştirmek üzere bir yandan notlar alıp, bir yandan deklanşöre basıyorum.

Hamit Yiğit, şantiye sorumlusu Fatih Ayaz’dan çalışmalar hakkında kısa bir bilgi alırken, çalışmaların yoğunlaştığı ve işçilerin montaj yaptığı yere doğru yanaşıyor. Çeliklerin bir bir birleşerek yüzlerce kişiye iş imkanı sağlayacak seranın iskeletinin oluşmasını büyük bir zevkle izlerken, eksiklikler konusunda da çeşitli talimatlar veriyor.

GENÇ MÜHENDİSE KEPÇECİ SERZENİŞİ

Tam bu esnada İl özel idarede görevli olduğunu öğrendiğimiz Jeoloji mühendisi Nafi Mahmutoğlu sahaya intikal ediyor. Hamit Yiğit’i yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirecek.

Ama artık Bürokratik engellerden sıkılmış Hamit Yiğit genç mühendise fırsat vermeden “Nerde bu devlet” dercesine hafriyat çalışmalarında görevli İl özel idare tarafından tahsis edilen kepçelerden birisinin şoförünün o gün iş başı yapmadığından söyleniveriyor. “Böylesine önemli bir yatırım da biz işimizin aksamasını istemiyoruz.

İzin yapılacak zaman mı? Niye kepçeci izin almış. Kepçenin burada boş yatması aleyhimize işliyor” diyerek serzenişini ilk gördüğü devlet görevlisine böyle yapıyor.

Genç mühendis “Haklısınız, hemen gerekli yerleri arayayım ama burada telefon çekmiyor” diye kısık bir sesle cevap veriyor.
Kar, yağmur bastırmadan Seraların ilk 100 dönümlük bölümünün tamamlanması Hamit Yiğit için adeta memleket meselesi olmuş. Hamit Yiğit, yağışlarla birlikte çalışmaların duracağı kanaatinde. Bir yönde haklı da.Yumuşak topraklar en ufak yağışlarda çamur deryasına dönebilir. Haliyle çalışma yapılamaz.
Hamit Yiğit, Jeoloji mühendisi Nafi Mahmutoğlu’nu soğuk su bulmak üzere arazide araştırma yapmaları için beraberinde Ankara’dan getirdiği Hidrojeoloji Mühendisi Kadir Bilgiç’le baş başa bırakıp oradan ayrılıyor.

KEPÇECİDEN ÇAYCISINA KADAR HERKES BENİMSEMİŞ

Hamit Yiğit çelik konsültasyonların birleştiği çalışma alanının hemen arkasında ikinci ve üçüncü 25 dönümlük arazilerde hafriyat çalışmaları yapan kepçelere yöneliyor. Kepçe operatörü Hamit Yiğit’i görür görmez, aşağıya inerek “Hoş geldiniz” diyor. Aynı serzeniş kepçe operatörü Mithat Şahin’e de gidiyor. Operatör Şahin’in verdiği cevap ise hepimizi duygulandırıyor. “Hamit abi, burası sizin değil. Bizim. Biz bu gözle çalışıyoruz. Gerekirse 7/24 çalışır, senin dediğin güne burayı yine de yetiştiririz. Benim dayımın düğünü var. Gerekirse o düğünü de iptal edeceğim, gitmeyeceğim. Sen hiç merak etme biz buradayız” Şahin’in bu konuşmasından anlıyorum ki, Bölgede çalışan kepçecisinden çaycısına kadar bu yatırımı benimsemişler. Kendi işleri olarak bakıyorlar. Zira yüzlerce beklide ileride binlerce insanın ekmek kapısı haline gelecek ve bölgenin kaderini değiştirecek bir işte çalışıyorlar. Bunun hepsi farkında. Hamit Yiğit’in bu sözler üzerine neşesi daha da artıyor. Büyük bir şevkle, oradan ayrılıyor.

OT OLMAYAN YERE 130 BİNLİRA OT PARASI VERDİ

500 dönümlük arazinin üzerinde Hamit Yiğit’le adım adım geziyoruz. Durmak yok, yorulmak yok, dağ tepe geziyoruz. O devasa alanı bizlere gösterirken “Kısa süre sonra hayvanların dahi girmediği bu dağ tepeleri tanıyamayacaksınız” diyor.

Sahayı gezerken sohbetimiz iyice derinleşiyor. Hamit Yiğit, ot olmayan bu topraklardan kendisinden 130 bin TL’de ot parası alındığını söylerken biraz olsun kırgınlığını dile getiriyor. “Allah aşkına şurada hayvanların otlayacağı bir ot görüyormusunuz? Hiç ot yokken bizden ot parası adı altında 130 bin lira aldılar” diyor.

Hamit Yiğit, açıldıkça açılıyor. “Soğuk su arayışı içerisindeyiz. Suyunuzu da biz getirelim diyen yok. Borunuzu alın geriye kalan çalışmayı biz yaparız dediler. Boru parası sadece 180 bin TL tutuyor. Bunu da devlet karşılasın ya. Şu ana kadar yolumuzu açmaktan başka bir yardım görmedik. Ama her şeye rağmen bu suyu da getireceğim buraya” diyerek engellere takılmayacağını mücadelesine devam edeceğini birkez daha yineliyor.

Yarın: 500 dönümlük sera bölgeye ve ekonomiye ne sağlayacak?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin » 16 okuyucu yorumu.

 1. bennim işim olmadıgı için işbaş vurusu için başvurmak istiyorum

 2. görüyorsunuz zengin yatırım yapmak için kendini yırtıyor devlet oralı olmuyor işte sisze akp nin taktikleri yatırmıcı yabancı olsaydı asfalt bile bitmiş olup soguk suyu ta çopraşık köyünden getirirlerdi.

 3. evet yazılanlar doğru ama şirket yönetimi mühendisine güvenmiyor ki aylardır bir ölçü alamadılr….ve arkasında siyasi güç var evet doğru…

 4. seralar bölgesinde yaptığımız taş duvar hala ölçü bekliyor kemal kılıçdaroğluna iletecem …

 5. arkadaşlar, bu yatırım bölgeye çok büyük istihdam sağlayacak ayrıca soğuk hava ve paketleme tesisi kurulacaktır.lojistik sektörünede katkı sağlayacaktır. 12 ayın 10 ayında üretim olacak yaklaşık 500 kişi çalışacaktır. bölgenin makus talihi yenildi diyebiliriz önü açık bir sektör yeter ki bürokrasi rahat bıraksın ve firma da iş bilen kişilerle çalışsın. bunu örneği izmir/ dikilide bulunmaktadır ALLAH yolunu acık etsin

 6. keşke Kırıkkalemizde de olsa !

 7. değerli hemşehrilerim:soyadımdan da anlaşılacağı gibi akpınarlıyım,yıllardır kırşehirin bayrak olup göklerde dalgalanmasını,dalgalandırılmasını çok arzu ettim.ne devlet diğer illere verdiği desteği nede içinden çıkan iş adamları dönüp bakmadılar.taki yiğit akünün yiğit insanı ortaya çıkana kadar.ben üç aydır izmit-derincede ikamet ediyorum domates almaya markete gittiğimde çiçekdağının ,yiğit akü sahibi değerli hemşehrimin yetiştirdiği domatesi görünce izmit benim,buradaki vatandaşlarda kırşehirli gibi oldular.bu yüzden hamit yiğit beyefendiye çok teşekkür eder nice yatırımlara yönelmesini arzu ediyorum.

 8. o serada çok hak yiyorlar…

 9. hamza bey sana katılıyorumm

 10. selam.hamza.sana.teşekür.ederirim.köyüme.böle.fikirdüşündü.ğüniçin.ben.ankaradayım.numaram.3940241,cep,5398321611,çok.tşkkkkkkkkkkkkkkkk

 11. ewet size katılıyorum HAMZA VE MEHMET ÇOŞKUN kardesimbu hamit efendi kendi köyünde yatırım yapmak istemis köylüsü izin vermemis bu hamid en iyi tanıyan kendi köylüsüdür.Kendi köylüsü güvenmezken hükümet hamid efendiye peşkeş çekecek diye kovmuşlardır.Mahmurlu köyü başta muhtar olmak üzere azalar saf köylü yok pahasına köyü hamit efendiye teslim etmislerdir.Başta 75 dönüm diye oraya girdi simdi 750 dönüme çıkardı emin olun onun hedefi civar köylerdeki masum köylünün tarlaları SÖYLEDİĞİ AYNEN ŞU “NE KADAR AKILLI KÖYLÜLER AYNI KOYUN GİBİLER HİÇ YOK DEMİYORLAR” piskolojik baskı yaparak her geldiğinde MİLLET VEKİLİ, ALAY KOMUTANI,KAYMAKAM’I getiriyor SİZLERE CEMİL ÇİCEĞİN SELAMINI GETİRDİM (AMAN ALLAHIM BU ADAMDAN KORKULUR GÜCÜNE BAK YA HAVASINI YARATIP BEN BUYUM HIII… PİSKOLOJİK BASKI YARATIYOR.(Ayrıca BÜYÜK HAMAM sunuyunu sondaj vurarak kurtmuştur.)Bu su sulamada ve hayvancılıkta kullanılıyordu.Şimdiden susuz ve çorak kalmıştır.Bu sudan yararlanan köyler(MAHMUTLU,EGERCİ,ZEKERE,TEPE KÖYÜ,ŞAHİN OĞLU)köyleri DİKKAT!5 Köyün arazisi ve hayvanları hamit efendi sayesinde mağdur kalmıstır olsun varlığımız hamit efendiye armagan olsun.Resmen tekelcilik bu 750 dönüm arazi 108 daha sondajlanmamış sıcak su kuyusu kime tahsis edilir. Ancak memleketin nazlı evladı hamit ime ( o kuyularda kimin tarlasının altında olduğu belli değil bir ALLAH bir Hamit bilir. Sıcak su kuyularından dolayı tarlalar risk altında arazilerinize ve sularınıza köylerinize sahip çıkın

 12. HAMİT BEYİN YENİ SEKSEN DÖNÜM SERA YAPMAYA BAŞLADİK ASYA SERA OLARAK VATANA MİLLETE HAYİRLİ OLAMASİNİ, CENABİ ALLAH TAN DİLERİM.

 13. ben nigdeligim bizimde jootermal sularımız var ekonemi katki saglayak sera yaptiraca babayigitler yok hamit bey gibi yigitler göremedim başda doguş holdigk gibi henşerilerim var iken hamit bey gibi babayigitleri allah başimizdan eksik edmesim darisi nigdeye hamit bey gibi yigitler bekliyoruz dört çabulci degil bu kirşekir içim bir firsat yaratmiş hamit beyim yatirimlarinim hayeirli olmasini cenabi allah tan dilerim nigdeli alarak

 14. Ben böylesi güzel bir yatırımın şuan meyvesini alan başta yiğit akü firmasına böylesi güzel tesisi yaptığı için teşekürlerimi sunuyorum. inşallah gelecekte bu yatırımın dahada büyümesini istiyorom.ne olursa olsun uzayan kol bizden olsun diyorum.

 15. ALLAH hakkından hayırlısını versin

 16. ALLAH VATANA MİLLETE EKSİK ETMESİN SENİN GİBİ YİĞİTLERallah ahiretindede versin AMİN

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.