Çocuk müzesi

Çocuk müzesi
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Ankara, farklı bir müzecilik anlayışına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sadece çocuklara hitap edecek müze, bilinenlerin aksine camekanların arkasına saklanmış nesneleri içermeyecek. Çocuklar bitkileri, hayvanları, meslekleri, tarihi, coğrafyayı, kuklaları, oyuncakları hatta puzzle’dan fosillere kadar farklı bir dünyaya yolculuk yapacak.
Bu müzede çocuklar, sadece simgeleri görmekle kalmayacak onlara dokunabilecek, yerlerini de değiştirebilecek.
Ankara Kent Konseyi, çocukların daha aktif bir şekilde yararlanabileceği ve öğretici niteliklerin ön plana çıkacağı bir müze projesini Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne sundu. Büyükşehir Belediyesi Çocuk Komisyonu’nda görüşülen proje, oy çokluğuyla kabul edilirken Meclis’te de onaylandı. İlgili daire başkanlığının görevlendirilmesiyle birlikte Ankara’da çocuklar, kendilerine ait bir müzeye kavuşacak. Komisyon raporunda müze kavramına işaret ederek, modern müzeciliğin dokunulabilir ve yer değiştirilebilir bir tanıma kavuştuğu belirtildi.
Komisyon’dan yapılan açıklamada, dünyada çok sayıda çocuk müzesi bulunduğu ancak Türkiye’de bu kapsamda oluşturulan müzelerin daha çok oyuncak müzesi şeklinde olduğuna değinilerek, şöyle denildi: “Ankara’da oluşturulması hedeflenen bu müzenin diğerlerinden farklı olması için öncelikle seçilecek yerin büyük önem taşıdığı düşünülmektedir. Açık alanda ziyaretçilerin doğa ile iç içe olacağı ama aynı zamanda ulaşımının kolay olacağı ve geniş alanları yayılacak bir çocuk müzesi bir binaya sıkışmış müzeye göre daha fazla ilgi çekecektir.”
Fiziki yapısının nasıl olması yönünde de bilgi veren Komisyon, Çocuk Müzesi’nde çocukların oyun da oynayabileceği alanlar, restoran ve kafeler de kurulmasının hedeflendiğini ifade etti.

SOKAK SOKAK KURULMASI DÜŞÜNÜLEN ÇOCUK MÜZESİ’NDEKİ BÖLÜMLER
Botanik Sokağı: Çocuklara doğa ve hayvan sevgisini aşılamayı amaçlayan ve ormanı andıran bu sokağa, çocukların balık tutabileceği yapay bir gölet oluşturulup tavşan, ördek, civciv, kedi, köpek ve kuş türlerinin yer alabileceği, ayrıca çocukların ilgisini çekecek ağaç ve yerleştirilecek.
Çiftlik Sokağı: Çocuklara köy hayatını tanıtmak ve sevdirmek amacıyla düşünülen bu sokakta, içerisinde yer sofrası, divan, yayık, dokuma makinesi, el değirmeni gibi nesnelerin bulunduğu bir çiftlik evi oluşturulabileceği ve bahçesinde ise çocukların süt sağabileceği inekler, yumurtasını alabilecekleri tavuklar, ufak bir gezinti yapabilecekleri at arabası, kağnı ve su çekebilecekleri bir kuyu yerleştirilecek.
Sanat Sokağı: Bu sokakta ise çocukların resim, ebru, hat, tezhip, heykel, seramik gibi çalışmalar yapabilecekleri küçük atölyeler oluşturulabilecek. Söz konusu çalışmalar burada açılacak bir sergi salonunda teşhir edilebilecek. Ayrıca, çocuklar kanun, gitar, ud, bağlama, akordion gibi müzik aletlerini çalma imkanı bulabilecek.
Meslek Sokağı: Çeşitli meslek grupları hakkında bilgi edinebilecekleri ve uygulamalı olarak öğrenebilecekleri bu sokakta çocuklar, polis olup trafiği yöneterek trafik işaret ve kurallarını öğrenebilecek; doktor olup insan maketlerini muayene ederek inan vücudunu tanıyabilecek, itfaiyeci olup yangın söndürme araç ve malzemelerini tanıyacak; temin edilen eski bir uçağın kokpitinde pilot bilgisi alabilecek; uzay gemisi olarak dizayn edilecek bölümde de çocukların astronomiye ilgisi çekilebilecek.
Kukla Sokağı: Hacivat, Karagöz, Nasrettin Hoca, Keloğlan gibi Türk kültürünü yansıtan kuklaların oynatıldığı bu bölümde çocuklar ayrıca kukla yapımı ve nasıl oynatıldığı hakkında bilgi sahibi olup arzu ederlerse oluşturulan satış noktalarından kuklaları satın alabilecek.
Makine Sokağı: Çocukların bu bölümde çamaşır, bulaşık makinesi, televizyon, radyo, otomobil gibi mekanik eşyaları inceleyip, tamir edebilecek. İllerin yer alacağı animasyonlu büyük bir Türkiye haritası oluşturulup, bu harita üzerinde çocuklara şehir bulmaca oynatılarak uygulamalı bir biçimde çocukların zihninde Türkiye hakkında bilgi sahibi olabilecek.
Tarih Sokağı: Türk tarihinin önemli olaylarının, animasyon ve maketlerle yansıtılacağı bu bölüm sayesinde çocukların Türk tarihini kahramanları yaşayarak öğrenebilecekleri, ayrıca kahramanların bal mumu heykelleri ile fotoğraf çektirerek çocukların buradaki anlarını ölümsüzleştirecek.
Fabrika Sokağı: Halk ekmek fabrikasının minyatürü kurularak çocuklara bir fabrikanın düzeni, işleyişi içerisinde bulunan makineler ve ekmeğin nasıl yapıldığı hakkında bilgi alınabilecek.
Puzzle Sokağı: Ankara Kalesi, Ayasofya, Sümea Manastırı, Sultan Ahmet Camii, Boğaz Köprüsü gibi mimari eserlerin yanı sıra ünlü çizgi film ve animasyon kahramanlarının dev yap-bozları oluşturulacak.
Fosil Keşif Sokağı: Kum ve toprakla kaplı bir alanın altına yerleştirilecek fosil parçalarının çocuklar tarafından fırçalarla bulmaları sağlanacak. Ayrıca burada görev alacak bir paleontolog tarafından fosiller hakkında bilgiler verilecek.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.