Necip Fazıl, Çorum’da konferansla anıldı

Necip Fazıl, Çorum’da konferansla anıldı
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Şair ve düşünür Necip Fazıl Kısakürek, ölümünün 27. yıldönümünde Çorum’da düzenlenen konferansla anıldı. Çorum Belediyesi ile Dil ve Edebiyat Derneği tarafından Devlet Tiyatro Salonu’nda düzenlenen “Necip Fazıl’ın Çağı Aşan Mesajı” konulu konferansa konuşmacı olarak şair ve yazaır Mustafa Miyasoğlu katıldı.
Programın açılışını yapan Belediye Başkan Yardımcısı ve DED Çorum Şube Başkanı Turhan Candan, Necip Fazıl Kısakürek adına düzenledikleri etkinlikler hakkında bilgi verdi. Çorum genelinde DED olarak Necip Fazıl şiirleri yarışması düzenlediklerini açıklayan Candan, dernek merkezinde ise Necip Fazıl semineri gerçekleştirdiklerini kaydetti. Şimdi de onun hayatının her yönüyle anlatılacağı bir konferans organize ettiklerini belirten Candan, davetlerini geri çevirmeyerek Çorum’a gelen ve Necip Fazıl’ı yakından tanıyan isimlerden biri olan şair-yazar Mustafa Miyasoğlu’na teşekkür etti.
Daha sonra kürsüye gelen şair ve yazar Mustafa Miyasoğlu, Necip Fazıl’ın hayatından bazı kesitleri davetliler ile paylaştı. Necip Fazıl’ı ilk kez 1965 yılında tanıdığını anlatan Miyasoğlu, onun yazılarını okuduğunu ve fikirleriyle tanışma fırsatı bulduğunu aktardı. Necip Fazıl’ın farklı bir yaşam tarzı olduğunu belirten Mustafa Miyasoğlu, “Üstat hep ilgi çeken bir kaderle yaşadı. Her şeyi her an izaha mecbur gibi hissediyordu kendini. Necip Fazıl olmak gerçekten zordu. Üstadın zekası inanılmaz derecedeydi. Buna ancak deha denebilir. Sağcısı-solcusu herkes Necip Fazıl’a ölünceye kadar üstat diye anardı. Üstat diye tanıyan herkes yazısını takip ederdi.” şeklinde konuştu.
Necip Fazıl’ın cenaze törenini de anlatan Miyasoğlu, şunları söyledi: “Fatih Camii’ndeki cenaze töreni resmi tören olmamasına rağmen çok kalabalıktı. Cenaze törenine rahmetli Özal’ın dışında hiçbir siyasetçi katılmadı. Fatih Camii’nin çevresi askerler ile çevriliydi. Tarihi bir kalabalık vardı. Tabutu camiden mezarlığa giderken, eller üstünde kayarak yol aldı. Asker bile tabutu alamadı kalabalıktan. En son Edirne Kapı civarında cenazeyi kalabalığın elinden aldılar. Üstelik 50-60 kişiyi de gözaltına aldılar. 5-10 kişi hariç kimseyi mezarlığın etrafın yaklaştırmadılar.”

BELEDİYE’NİN KİTAP JESTİ
Necip Fazıl Kısakürek’in ölüm yıldönümünde konferans düzenleyen Çorum Belediyesi, program için DTS’ye gelen davetlilere kitap hediye etti. Çorum Belediyesi tarafından baskısı yaptırılan Mustafa Miyasoğlu’na ait “Necip Fazıl Armağanı” isimli kitap büyük ilgi gördü. Miyasoğlu, okurları için kitaplarını imzaladı. Program sonunda ise Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, yazar Mustafa Miyasoğlu’na plaket takdim etti.
Konferansı İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Eker, Emniyet Müdürü Necmettin Emre, Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, Sağlık Müdürü Adem Bilgin, Belediye Başkan Yardımcısı ve DED Çorum Şube Başkanı Turhan Candan, üniversite öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.