Kaçak Yapı Şube Müdürlüğü çalışıyor

Kaçak Yapı Şube Müdürlüğü çalışıyor
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Pursaklar’ın 2010 yılında daha güzel bir görünüme kavuşması için Pursaklar Belediyesi kolları sıvadı. Kasım ayında Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan şantiye binasında faaliyete geçen Pursaklar Belediyesi Kaçak Yapı Şube Müdürlüğü Pursaklar’ın daha yaşanır bir yer haline gelmesi için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Pursaklar Belediyesi Fen İşleri’ne bağlı Kaçak Yapı Şube Müdürlüğü, Saray’ı Pursaklar merkeze bağlayan Kavacık bölgesinde yıkımlara başladı.

Geçtiğimiz aylarda Pursaklar’ı Ayyıldız mevkiindeki otuza yakın kaçak yapıdan temizleyen Pursaklar Belediyesi Kaçak Yapı Şube Müdürlüğü şimdi de Saray, Kavacık ve Pursaklar yolu üzerindeki mezbelelik alanların yıkımına başladı. Pursaklar Saray yolundaki atıl durumdaki fabrika binaları ve harabe barakalar yıkıldı. Bölgedeki yıkımlar tüm hızıyla devam ediyor.

Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin yıkımlarla ilgili şunları söyledi: “Şu an yıkımına devam edilen yerler özellikle mezbelelik görünümündeki imara aykırı yapılar. Böyle yerler hırsızlar, tinerciler tarafından kötü amaçlarla kullanılabilir. Böyle tehlikelerin önüne geçebilmek için, terk edilmiş, bu çirkin görünümlü, harabe olan bu yerler ekiplerimiz tarafından yıkılıyor. Suç işlenme potansiyeli taşıyan bu yerlerin yıkılması hem ilçenin güvenliği hem de görünümü açısından çok büyük katkılar sağlayacak”

Çetin, “Pursaklar’ın yüzde 85’i bakir alanı ile nizamlı ve planlı bir şehir olmaya müsait olduğunu söyleyen Başkan Selçuk Çetin, “Pursaklar’ın daha güzel bir ilçe olabilmesi için var gücümüzle çalışmaktayız. Önce ki dönemlerde plansız bir şekilde yapılaşmalar olmuş, bazı yerlerde binalar nerdeyse birbiri içine girmiş. İlçemizin beton yığını gibi gözükmesini istemiyoruz. Bu yüzden imar mevzuatına aykırı yapılaşmalara asla müsaade etmiyoruz. Yeni yapılaşmanın çok yüksek olduğu ilçemizde müteahhitlerden planlarına uygun olarak binalarını yaptırmalarını ve bu konuda hassasiyet göstermelerini istiyoruz” dedi.

PLANA UYMAYANA CEZA

Konuyla ilgili bilgi veren Kaçak Yapı Şube Müdürü Tufan Demiryürek, “İmar kanunu ve mevzuatına göre bizim görevimiz belediye sınırları içerisindeki sağlıksız ve düzensiz kentleşmeyi önlemek ve Pursaklar halkının içerisinde güvenle yaşayabileceği binaların yapımını sağlamak. Müdürlüğümüz aynı zamanda yapılaşmanın plana, sağlık ve çevre şartlarına uygun gelişimini takip ederek düzenli şehirleşmenin oluşumuna katkıda bulunmayı amaçlıyor.

İmar mevzuatında yer alan “Ruhsat alınmadan inşasına başlanılan yapılar ile ruhsat alınmasına rağmen ruhsat ve projelere aykırı inşa edilen yapılar ruhsatsız yapı niteliğindedir” hükmü uyarınca Pursaklar’da aykırı yapılaşmanın önüne geçmek için çalışmalarımıza hız verdik.

İmar kanunun bu hususlarında hemşerilerimizden duyarlı olmalarını istiyoruz. Daha güzel bir Pursaklar için imarla ilgili bu kanunlara riayet etmemiz gerekiyor.

İlçemiz sınırları içerisinde bulunan açık terasların büyük bölümünün imar kanuna aykırı olarak kapatıldığını denetim ve tespitlerin yapmaktayız. Bu tespitler sonrası imara aykırı olarak kapatılan tüm terasların tespitinde hem kapatılan terasın eski haline getirilmesini istiyoruz hem de kanuni işlem yapmak durumunda kalıyoruz. Böyle şeylere mahal vermemek için hemşerilerimizin planlarına aykırı davranmamalarını istiyoruz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.