Hergün Aşura heryer Kerbela

Hergün Aşura heryer Kerbela
Share on Facebook1Tweet about this on Twitter0

Bugün Aşura… Hz. Hüseyin ve 72 yareninin Kerbela’da tarihin eşine ve benzerine hiç tanık olmadığı şekilde ailesi ve en yakın akrabalarıyla acımasızca ve hunhar bir şekilde, aç ve susuz bir şekilde katledildiği gün…

ZEYBEK KATILIYOR

Bab-ı Ali Vakfı tarafından yapılan basın açıklamasında tüm Kırıkkaleliler “Her gün Aşura, her yer Kerbela” sloganıyla Hz. Hüseyin Kerbela şehitleri ve dünya mazlumlarıyla dayanışma merasiminde buluşmaya davet edildi. Dünyasının değerli fikir ve aksiyon adamı Kültür eski Bakanı Namık Kemal Zeybek’in katılacağı bildirildi.Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi “İlimizde bir gelenek haline gelen Aşura Merasimleri (Hz. Hüseyin ve Kerbela Faciası yıldönümü) münasebetiyle düzenlenen hadis ve şiir yarışması tamamlandı. Her yıl büyük ilgi ve alaka gören yarışma bu yılda ilgi gördü. Yarışmaya amatör, profesyonel her kesimden katılım oluyor. İlimiz şair ve ozan ve aydınları zaman-zaman aldıkları ödüllerle gündeme geliyorlar. Yarışma bu yıl hadis ve şiir dallarında yapılıyor. Yarışmada araştırma kaynak gösterme ve ilmi edebi ve sanat ölçülerine dikkat edilmekle birlikte, zaman-zaman içeriği özgün ve zengin eserler yazılmasına rağmen edebi ve sanatsal bir takım eskilliklerde yeni şair ve edipler kazanmak adına hoş görülerek, görmezden geliniyor.”

ÖDÜL VERİLECEK

“Şiir yarışmalarında derece alan birinciye 600, ikinciye 400, üçüncüye 200 YTL ödül ve ayrıca kitap seti hediye ediliyor. Hadis yarışmasında ise dereceye girenlerden her bir kişiye 300’er yüz YTL ve kitap seti veriliyor. Hadis yarışmasında dereceye girenler ödüllerini 26 Aralık 2009 Cumartesi günü saat 17.00’deKırıkkale Gök Düğün solonun da düzenlenecek olan konferansta alacaklar. Şiir yarışması konusu ise: Hz. Hüseyin ve Kerbela ile ilgili herhangi bir konu. Şiir yarışmasında dereceye girenler ödüllerini 27 Aralık 2009 Pazar günü saat 13.00 de Ankara Büyük Şehir Belediye konferans salonunda düzenlenecek olan Hz. Hüseyin ve Kerbela’yı anma merasiminde alacaklar. Ayrıca sürpriz jüri özel ödülü de yarışmacıları bekliyor.”

KONUŞMALAR OLACAK

Hüccet-ül İslam araştırmacı-yazar Musa Aydın hocanın mersiye ve hitabesiyle her yıl özlem ve merakla beklenen Aşura Merasimleri, Bu yıl 26 Aralık 2009 Cumartesi günü saat:17.00’da Kırıkkale Gök Düğün salonunda gerçekleştirilecek. Katılmak isteyenler içinse ikinci konferans 27 Aralık 2009 Pazar günü saat 13.00’de Ankara büyük şehir belediyesi konferans salonunda gerçekleştirilecek. Vakıf yetkililerince yapılan açıklamada Hz. Hüseyin ve 72 yaranı Ceddi Muhammed’in(s.a.a) İslam dininin aziz kalması ve beldelerinde ıslahat yaparak mazlum kullarını kurtarmak için kerbela kıyamını gerçekleştirdiğini belirterek bu sebeple Kızılay ve İ.H.H. işbirliğiyle kan alma ve nakdi yardım toplanacağını belirterek tüm Kırıkkale halkını bu hususta duyarlı olmaya çağırdı. Programın sonunda tüm dünya Müslümanlarının birlik ve beraberliği için vahdet duası yapılacak. Programın sonunda önemli bir gelenek olan Hüseyin ve Kerbela şehitleri için gök düğün salonu yetkililerince hazır paketlerde yapılan yiyecek dağıtılacak.”

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.