Hamsi mi? Çaça mı?

Hamsi mi? Çaça mı?
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter1

Ankara’da havaların soğuması ve balık mevsiminin başlaması ile birlikte balık tüketimi artış gösterdi. Balıkçıların yanı sıra haftalık pazarlarda da taze balık bol miktarda satılırken hamsi en çok satan balık ünvanını koruyor.

Ankaralıların hamsi aşkı kötü niyetli satıcılar tarafından bazen istismar ediliyor. Özellikle pazarlarda hamsinin içine katılan ve hamsiye çok benzerliği ile bilinen “Çaça” balığı hamsi severlerin ağzının tadını bozdu. Görünüşü hamsiye çok benzeyen hamsiye karıştırıldığı takdirde ayırt etmesi çok zor olan bu balığın tadı ise acı ve hamsiyle alakası yok.

ÇAÇA BALIĞI

Ticari değeri olmayan Çaça balığı daha çok balık çiftlikleri için yem olarak avlanıyor. Kötü niyetli satıcılar ise çaçayı hamsinin içine katıp haksız kazanç elde etmenin yollarına bakıyorlar.

Çaça nasıl ayırt edilir: Çaça balığı ele alındığında hamsiye nazaran daha sert ve pullu bir yapıya sahiptir. Üstte ve altta çok küçük kalın sert yüzgeçleri vardır. Rengi ve kafa yapısı hamsi ile neredeyse aynıdır. Gözleri biraz küçüktür ve karın bölgesi daha yassı ve sivridir. Ayıklarken kılçığı zor çıkar tadı acımsı ve lezzetsizdir. Haftasonu yaptığınız balık keyfine gölge düşmemesi için aldığınız balığa dikkat edin.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin » 1 okuyucu yorumu

  1. resimdeki caca mı hamsi mi ?

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.