Lalegül Çarşısı hayata dönüyor

Lalegül Çarşısı hayata dönüyor
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Yıllardır Yenimahalle’nin en merkezi yerinde olmasına rağmen yeterli ilgi görmemesi nedeniyle atıl vaziyette bulunan Lalegül Çarşısı’nın kaderi artık değişiyor. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, yeni adı Yenimahalle-Demetevler Semt Arasta’sı olarak değişecek olan çarşıyı, Yenimahallelilerin hem alışveriş yapabilecekleri hem de dinlenme ve gezinti yapabilecekleri bir çekim merkezine dönüştürmek için kolları sıvadı. Yenileme çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Yaşar, “Atıl vaziyette kalan bu alanı tekrar modern ve canlı bir hale getirerek Yenimahalle halkının hizmetine sunacağız” dedi.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLECEK

Yıllardır vatandaşın ilgi göstermemesi nedeniyle ekonomik sıkıntı içinde olan küçük esnafın çarşı alanının çehresinin değişmesi ile birlikte yüzünün güleceğini kaydeden Yaşar, çalışmaların hızla tamamlanacağını söyledi. Yaşar, “Yenimahalle’nin en merkezi ve işlek yerinde olmasına rağmen çarşı bu kötü görüntüsü ile atıl vaziyette duruyor. Esnaf da alışverişte canlılık olmaması nedeniyle sıkıntı içinde yaşıyor. Zaten yaşanan ekonomik krizle birlikte küçük esnaf zor bir duruma düştü. Dükkânların çoğu iş yapamadığı için kapalı durumda. Burayı tekrar canlandıracağız. Yenimahalle’nin cazibe merkezlerinden biri haline getireceğiz. Vatandaş hem ailesi ile bu alanda gezecek, dinlenecek hem de alışveriş yapacak. Bu bölge hem vatandaş açısından hem de küçük esnaf açısından ticari açıdan hareketli ve canlı bir hale gelecek” diye konuştu.

ÇARŞININ ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

Adı Yenimahalle-Demetevler Semt Arastası olarak değişecek olan alandaki çalışmalar da tüm hızıyla sürüyor. Çarşıda bulunan 74 dükkâna tadilat yapılıyor. Dükkânların dış cepheleri yenilenirken; modern bayan – erkek tuvaletler, aydınlatmalar ve otopark alanları da yeniden düzenlenerek genişletiliyor. Yeşillendirme ve ağaçlandırma yapılacak olan çarşıda, oturma alanları ve cafeler de yer alacak. Yenimahalle-Demetevler Semt Arastası, yeni yapılacak olan meydan park ve 23 Nisan Dünya Çocuk Parkı’na bağlanarak geniş bir kompleks haline getirilecek. Daha önce çarşının yanında yer alan ve Veteriner Müdürlüğüne ait olan birim de çevre düzenlemesi yapılarak arasta içine dâhil edilecek.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.