Kuzuluk Kaplıca Evleri ve Termal Otel

Share on Facebook1Tweet about this on Twitter0

Reklama da kaçsa bazı beldeleri, faydalı tesisleri tanıtmak gerekir. Peygamber efendimizin“Seyahat et sıhhat bul!” tavsiyesine uyarak her herkesin mutlaka görmesi gereken bir dinlenme ve tatil beldesi kuzuluk.

Evliya çelebi nin seyahatnamesinde orman denizi diye nitelendirdiği yeşilin her tonunun mevcut olduğu mükemmel sağlık ve dinlenme merkezi kuzuluk kaplıcaları.

27 blok sayısı ile 1500’e yakın daire ve çok özel termal oteli ile sıcak soğuk ve kaplıca suyunun mevcut olduğu görülmeye değer bir otel. 5000-6000 nüfuslü koca bir tatil beldesi olmuş Kuzuluk Kaplıca Evleri. Sıradan bir kaplıca özelliğini aşıp, sahasında bir benzeri olmayan “turizm beldesi” haline gelmiş.

Gidilen tatil beldesinde, insanı değişik aktivitelerle meşgul edecek, dinlendirecek şeyler olmayınca sıkılma başlıyor. Kuzuluk Kaplıcaları’nda sıkılmak sözkonusu değil; aksine 15 günlük devre az geliyor. Bazı görülecek, gezilecek yerleri bir sonraki seneye bırakmak zorunda kalıyorsunuz.

Anadolu’nun her beldesinden insanı bir araya toplamış Kuzuluk Kaplıca Evleri. 10-15 senedir görmediğiniz dostunuzu, arkadaşınızı görebiliyorsunuz burada. Bilhassa, Anadolu’da doğup büyüyen kimseler hiç yabancılık çekmiyor. Kendi köyünü, beldesini hatırlıyor. Kuzuluk Kaplıcaları, tabiatla iç içe. Sabahleyin kuş sesleri ile, kuzu melemeleri,çıngırak sesleri ile uyanıyorsunuz. Civarında bulunan köylerden getirilen, ineğinden yeni sağmış sıcacık sütü bulabiliyorsunuz. Hatta, isterseniz gözünüzün önünde sağıp veriyor köylü kadınları. Yine bahçesinden yeni koparılan domatesi, biberi, patlıcanı… bulabiliyorsunuz.

İsterseniz, biraz da içeriden bahsedeyim sizlere… Her dairede olan şifalı kaplıca suyu ile yetinmek istemezseniz iki adet 130 kişilik kaplıca suyu havuzlardan istifade edebiliyorsunuz.

Sabahın serinliğinde yürümek mi istiyorsunuz, 1500 metre uzunluğundaki yürüyüş parkurunda yürüyün. Bu yürüyüşte Orman yolunda her türlü ağaç,rengarenk çiçek ve bitki örtüsü,cıvıl cıvıl kuş sesleri sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor.

Spor sevenler için, biri 760 m2,diğeri 450 m2 olmak üzere iki adet halı saha mevcut. Ayrıca 450 m2 alan üzerinde kurulu bir de basketbol sahası var.

Evler dayalı döşeli. Her türlü yemeği pişirmek mümkün. Fakat siz, ormanda ağaçlar altında, piknik yaparak ızgara şiş vb. şeylerle açık havada da karnınızı doyurmak isterseniz bu imkana da sahipsiniz. Ama hanımlar tatilde yorulmasın diyorsanız, 500 kişiye hizmet verebilen Türk mutfağının zengin çeşitleri ile dolu lokanta da mevcut.

Kendine has özel bir damak zevkini yakalamış olan lokantası çeşit çeşit pideleri ile emrinizde. Türk halkı olarak, damak zevkine düşkün olduğumuzdan bunlarla da yetinilmeyip şelalesiyle de hizmet vermektedir.

Çeşit çeşit yemekler, pideler yenir de üzerine tatlı yemeden olur mu? Onüç çeşit tatlı çeşidi,dondurmasi ve sıcak soğuk içecekleri ile modern bir de pastahane mevcut tesislerde.

Sadece büyükler değil, küçükler de düşünülmüş. Çocuk parkları, oyun salonları,bisiklet turları ve şelalenin çevresindeki havuzda yüzen kaz ve ördekler çocuklar için neşe kaynağı. Kısacası; yaşlısı genci,çocuğu, herkes kendine göre bir meşgale bulabiliyor burada.

Yakın çevrede, fırsattan istifade ziyaret edilecek islam büyüklerinin, kabirleri, türbeleri de mevcut: 70 km. mesafedaki Göynük’de Akşemseddin hazretleri, Akyazı Pazarköy’de Eshabı kiramdan Abdülkerim hazretleri yine Adapazarı Emirdağ kabristanında Eshabı kiramdan Eyüp Sultan hazretlerinin amcası Osman bin Zeyd hazretlerinin türbesi ziyaret yerlerinden bazıları.

Çok şirin camisinden bahsetmeden hiç olur mu.. Camiyi yakından inceleyenin hayran kalmaması mümkün değil. Her şey inceden inceye düşünülerek yerleştirilmiş. Tam bir sanat eseri cami. Mihrabındaki, kürsisindeki o zarif mermer işçiliği insanı mest ediyor. Bütün bunlar tabii ki, kendiliğinden olacak işler değil. Profesyonelce çalışan, uyumlu bir ekiple olacak işler. görün ve ne kadar mutlu olduğunuzu ve dinlendiğinizi göreceksiniz.

Kalın sağlıcakla…

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.