Türkiye’nin en yüksek bayrak direği

Türkiye’nin en yüksek bayrak direği
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

“Başkent’in “Şehir Terası” olarak nitelendirilen 50. Yıl Parkı’na, Türkiye’nin en yüksek bayrak direği dikildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce özel vinç ve ekiplerle dikilen 110 metre yüksekliğindeki direkte 300 metrekarelik Türk Bayrağı dalgalanıyor.

Başkentlilerin ‘Çamlık’ adıyla da bildiği 50. Yıl Parkı’na, Türkiye’nin en büyük bayrak direği dikildi. Altına beton bir kaide yapılan, önünde tören alanı şeklinde kullanılabilecek bir meydan oluşturulan ve 110 metre uzunluğunda 65 ton ağırlığındaki bayrak direğinin kentin her yanından görülerek, parkın tüm ihtişam ve güzelliğini sergilemesi amaçlandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’e kazandırdığı rekreasyon alanları, büyük parklar, yürüyüş ve koşu yollarının yanı sıra mevcut olan parkları da yeniden düzenleyerek, vatandaşların rahatlıkla yararlanabilecekleri konuma getiriyor.

Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmalar kapsamında Cumhuriyetin kuruluşunun 50. yılı nedeniyle hizmete açılan Cebeci’deki 50. Yıl Parkı’nda da yeni düzenlemeler yaptı. Aynı zamanda Başkent’in ve Türkiye’nin en uzun Bayrak direğinin ve parkın en yüksek yamacına yerleştirilen Türk Bayrağı’nın parkı daha da anlamlı hale getirdiği belirtildi.

110 METRELİK DİREK ÖZEL EKİPLERLE 3 GÜNDE YERLEŞTİRİLDİ

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hatice Akgül, Cebeci Ertuğrul Gazi Mahallesi sırtlarındaki tepede yer alan ve hizmete hazır olan 50.Yıl Parkı’nın, bulunduğu konum itibariyle Başkent’in her noktasının kuşbakışı görülebileceği ayrıcalıktaki bir güzelliğe sahip olduğunu kaydederek şunları söyledi: “Bu görkemli parkımıza bir de tüm Ankara’dan görülebilecek şekilde dev bir bayrak direği yerleştirdik. Bayrak direği 11 parça galvanizden oluşuyor. Birbirine eklenmek suretiyle oluşturulan 110 metre uzunluğundaki direği özel vinç, uzman ve dağcı ekipler eşliğinde 3 günde zor yerleştirdik. Yaklaşık 300 metrekarelik büyüklükteki Türk Bayrağımızın dalgalandığı park da artık Başkent’in her noktasından fark edilebiliyor. Bayrak direğinin hemen altında ise bir tören alanı oluşturduk ve peyzaj çalışmalarımızı tamamladık. 65 ton ağırlığındaki bayrak direğinde aynı zamanda otomatik bir bayrak asansörü de mevcut. Bu sayede bayrak rahatlıkla göndere çekilip indirilebiliyor.”

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin » 3 okuyucu yorumu.

  1. Muhtesem bir gorunum yapanlarin ellerine saglik,en uzun minareler bizde en uzun bayrak direkleri de bizde, zaten her turk vatandasinin beynine yazilmiz kalbine kazinmis bayragimiz, bayragimiz ve minarelerimizle gururda duyuyoruz Peki o bayrak diregine yapilan masrafin +/-yarisi ile bir Elektrik turbunu yapilipta parkta kullanilacak elektrik, donen doloplarin v.s elektrigi uretilse parktan artan elektrigide cevre semtlere dagitipta vatana millete daha faydali bir is yapip economiye katkida bulunsaydik daha yararli olmazmiydi..

  2. Ulvi Bey sanırım sizinle komşuyuz ve aynı şeyleri düşünüyoruz. İlk bahar aylarında yurda dönünce Trübün konusunda konuşmalıyız. Saygılar..

  3. ekonomiye “economi” diyorsunuz. sonrada vatan millet diyorsunuz.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.