Adres değişikliği yapanlar dikkat

Adres değişikliği yapanlar dikkat
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Naci Tekinay, adres değişikliliğinde bulunan vatandaşlarımızı uyardı. Başkan Tekinay, Adres değişikliği yapan, mahalle değiştiren, bir apartmanda oturup aynı apartmanın başka dairesine taşınanlar ve şehirlerarası nakil olan vatandaşların adres değişikliğinde nüfus müdürlüğünce istenen belgeler hakkında bilgi verdi.

İSTENİLEN BELGELER

İstenen belgeler hakkında bilgi veren Tekinay, “Durum yeni taşınılan evin elektrik, su ve doğalgaz faturasının taşınan kişi adına olduğunda fatura yeni adres ise yeterli ve fatura eski adres ise belediye imar müdürlüğünden adres teyid yazısı ve faturası istenmeli. Durum elektrik ve su faturası taşınan adına değilse, belediye imar müdürlüğünden adres tespit yazısı ve ek olarak noter onaylı kira sözleşmesi, ev sahibi ile birlikte müracaat – ev sahibi yanında eve ait tapu fotokopisi ile gelecek”

DEĞİŞİKLİĞİ 20 GÜNDE BİLDİRMELİLER

“Apartman ya da site yöneticisi yazılı beyan yönetici T.C. numaralarını taşınanın ve kendisinin açık adresini imar müdürlüğünden alınan belgenin arkasına yazacak ve imzalayacak. Durum anne baba yanına taşınma taşınan çocuk ile evde oturan anne ya da baba birlikte müracaat edecek. Durum farklı aileler birlikte ikamet edeceklerinden ailelerin reşit kişileri birlikte müracaat edeceklerdir. Vatandaşlarımızın 20 iş günü içerisinde adres değişikliği yaptırılması kanunu gereğidir”

322 TL PARA CEZASI

“Yaptırmayanlar hakkında yasal işlem yapılır. 322 TL: para cezasına çarptırılır. İşlemler nüfus idaresince yapıldıktan sonra nüfus müdürlüğünden aldıkları adres kayıttı işlem evrakını bağlı bulundukları köy ve mahalle muhtarlarına vermek sureti ile muhtarlarda gelen evrakı mahalle kütüğüne işleyeceklerdir. Hususlara uyulması ve adres kayıt sisteminin kolaylıklarından vatandaşlarımız faydalanmalıdır” dedi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin » 4 okuyucu yorumu.

  1. ya ben kiracı değilim kiracı olarak oturduğum mahalleden yeni ev aldım ne yapmalıyım.Sizin açıklamalarınız kiracılara yönelik lütfen kapsamlı bilgi rica ediyorum.

  2. taşınılan evin faturaları ev sahibinin üzerine ayrıca eve fatura gelmesi zaten 30 gün civarında 22 gün yeterli değil.ben telefonun nakil kağıdını kullandım.ama fatura olmadığı için ceza ödeyen arkadaşım var

  3. Yahu adres değiştiriyoruz, Vatandaşlığa geçmiyoruz bukadar prosedür olurmu? Fatura gelsin diye bekledik gelene kadar cezayı yemişiz artık devletimize helal mı olur harammı bilmiyorum ama gönülsüz gönülsüz ödüyorum…

  4. evsizseniz, akrabalarınızdan birine ait bir depoda yaşıyorsanız cezayı yediniz.
    Yaşadığınız yer ”mesken görünmek zorunda” nüfus memurları mesken olarak göremedikleri aadrese nakil yapmıyor. Kpss için hazırlanan 28 yaşında bir gencim, kendime ait bir evim ya da ailem yok. Bir akrabamın işyerinin deposunda kullanılmayan bir odada yaşıyorum, burası nüfus müdürlüğünde arsa olarak görünüyor, şahsıma ait bir mülk olmadıgı için belediyeden numarataş alamıyorum. Genel sağlık sigortasına gelir bildirimi yapmak istiyorum ama adresimi kayıt edemiyorum. bu yüzden bana bir de para cezası kesildi. Söylemek istedğim gerçekten çok şey var ama yazık ki buradan iletemiyorum. Günde 8 saat ders çalışıyor, arada akşamları part time işlere gidiyorum. Bu yüzden sosyal güvencem yok ama devletten böyle bir beklentim de yok, yapılan her reform yeni bir angarya.

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.