Delice’nin Baraklı köyü

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Bir zamanlar her birinden bir, ya da birkaç koyun, keçi, sığır, kuzu, dana-buzağı sürü çıkan, birkaç çobana, köy imamına, köy bekçisine, bunların âilesine ekmek, yâni ücret veren, odalar ve daha nice güzelliklerin beşiği olan köylerimizin bâzıları tamâmen, bâzıları da yarı veyâ yarıdan fazla dağıldı, yok oldu.

Tarlasından, bağından, bahçesinden karnı doymayan, çocukları köyde işe yarar iş bulamayan, okuyamayan köylüler o güzel ve özel köylerini barınmak için terk edip, şehirlerde gecekondular yapıp, oralara taşındılar. İlgililerin, ilgisizliği nedeniyle şehirlerimizde varoşlar, gecekondular icat edildi.

Kırıkkale İli Delice İlçesi’nin Baraklı Köyü ve Halkı da bu köylerden biri. Bu köylerden biri amma Baraklı’nın farklı bir yönü, farkı fark eden bir anlayışı, ona göre kıpırdayan, hareket eden bir tavrı, yüreği var…

Ankara’nın çeşitli merkez İlçe ve Mahallelerinde oturan Baraklı’lar köylerini, köylerindeki yaşantılarını canlı tutmak, geleneklerini yaşatmak için Ankara’da dernek kurmuşlar.

Ankara’daki Baraklılar her yıl olmasa bile çoğu yıllarda köylerine gidip, orada geleneklerini yaşıyor, yaşatıyor, saya geziyor, akşam saatlerinde uğradıkları evlere hediyeler veriyor, uğradıkları evlerin sâhipleri de saya gezenlere karşı hediyeler veriyorlar.

Baraklı köylülerini bunlar da tatmin etmemiş olmalı ki, Dernek Yönetim Kurulu yaz aylarında Baraklı’da şenlik düzenliyor, çeşitli meslek sâhibi insanları köylerine dâvet ediyor, güzel günler yaşıyor ve yaşatıyorlar.

Baraklı köylüleri öylesine coşkun bir ruh taşıyorlar ki, kurdukları Dernek; Dernek Başkan ve Yönetim Kurulu ile el ele veriyor, bir araya geliyor, Ankara’dan çıkıp Baraklı’ya ulaşıyor, yüreği orman sevgisiyle yanmış Baraklı Dağlarına çam ve diğer çeşitli fidanları, 50 kişilik insan gücü ile 14 Mart 2009 târihinde ve iki saat içinde toplam, 674 fidanı dikiveriyorlar…

Orman Genel Müdürlüğü de 460 adet tüplü çam, 100 adet bâdem, 10 adet mâvi servi, 4 adet kızılcık, 100’e yakın ıhlamur, zakkum, akasya fidanı ile elaman vererek Baraklı halkına yardımcı oluyor. Ne güzel!

Şimdi Baraklı Dağlarında fidanlar, yetişecek, fidanların gölgesinde insanlar oturup “oh be yaşamak varmış” diyerek, kahve ve çaylarını yudumlayacak, çeşitli kuşlar Baraklı’nın tepe ve derelerinde konser verecektir.

Baraklı’nın Dernek Yönetim Kurulu; fidanlar zarar görmesin diye fidan diktikleri tepeyi önceden tel örgü ile çevirmiş, yolunu şaşıran herhangi hayvanın fidanlığa girmesini, fidanları yemesini, tepeleyip yok etmesini önlemişler. Darısı diğer köylerimizin başına.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Görüşünüzü iletin » 5 okuyucu yorumu.

  1. evet bende bir baraklılı olarak dernegimizin yapmış oldugu bu fidan dikme olayına canı yürekten kutluyorum köylerimizde yeni nesil genclerin olmayışı köylerimizi boşalmasına sebep oluyor bu yüzden dernek faliyetleri cok önemli çünkü köyle hep ic ice onun için dernek cok önemli

  2. bence bende 1baraklı köylü olarak çok güzel 1fikir diyorum. derneğimizi canı yürekten kutluyorum ve nice başarılar diliyorum ve köyümüve dernek başkanını çok seviyorum
    25temmuzdakişenliğin çok güzel olacağını biliyorum

  3. ben bu köyden deyilim ama neden bizim köyümüzde böyle şeyler olmuyor yan köyümüz olmasına rağmen onlarla gurur duyuyorum keşke diyer köylerdede böyle olsa

  4. verdiyiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim

  5. başarılarınızının devamını diliyorum

Görüşünüzü iletin ( kurallar)

Kuralları okudum, yorumum şartlara uygun.