Hangi parti kaç belediye kazandı?

Hangi parti kaç belediye kazandı?
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0

Kırıkkale’de 29 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde 23 ilçe ve kasaba belediye başkanlığı için sandıkta mücadele verildi. 2004 Mahalli İdareler seçimlerinde Kırıkkale’de 27 belediye başkanlığından 18 ‘i kazanan AK Parti bu seçimde umduğunu bulamadı. Ancak AK Parti 6 belediyesini kaybetse de Kırıkkale’de seçimi 1. parti olarak tamamlarken MHP 2. parti oldu.

DSP VE DP ŞOKTA
AK Parti 12 belediye başkanlığı kazanırken, bu seçimde ciddi bir çıkış yapan MHP 3 ilçe olmak üzere 5 Belediye Başkanlığını kazandı. CHP 3 belediye başkanlığı ile yetinirken, SP 2, ÖDP 1 belediye başkanlığı kazandı. DP ve DSP büyük şok yaşadı. Seçimlere büyük bir iddia ile giren Demokrat Parti’nin hiçbir belediye başkanlığı seçimi kazanamaması dikkat çekti.Demokratik Sol Parti, DP ile aynı kaderi paylaşarak Kırıkkale’de hiçbir belediye başkanlığı kazanmayan parti olarak seçimi tamamladı.

AK Parti
Kırıkkale merkez başta olmak üzere ilçelerden Keskin, Bahşılı, Çelebi, Sulakyurt ve Karakeçili’yi kazanırken, kasabalardan Irmak, Karaahmetli, Konur, Kulaksız, Köprüköy ve Güzelyurt 6 kasaba olmak üzere toplam 12 belediye başkanlığı kazandı.

CHP
İlçe belediye başkanlığı kazanamayan Cumhuriyet Halk Partisi kasabalardan Büyükavşar, Koçubaba ve Hamzalı olmak üzere 3 belediye başkanlığını kazandı.

MHP
Milliyetçi Hareket Partisi ilçelerden Balışeyh, Delice ve Yahşihan’ı kazanırken kasabalardan Hacılar ve Kılıçlar’ı kazandı Bu seçimde ciddi bir çıkış sergileyen MHP 5 Belediye Başkanlığı kazandı.

SP
Saadet Partisi ilçelerden belediye başkanlığı kazanmazken kasabalardan Büyükyağlı ve Çerikli olmak üzere 2 belediye başkanlığı kazandı.

ÖDP
Özgürlük ve Dayanışma Partisi Kırıkkale’de ilk defa bir seçim kazandı. Seçim öncesinde ÖDP’ye geçen Hasandede Belediye Başkanı Malik Ejder Coşkun tekrar seçildi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.'ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.

Yorumlara Kapalı