1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. 1 Muharrem Hicri yılbaşıdır
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

1 Muharrem Hicri yılbaşıdır

A+A-

Hicri yılbaşı, Hicretten 17 yıl sonra, Hz. Ömer r.a. devrinde, Hz. Ali’nin teklifiyle 16 Temmuz 622 tarihi, hicrî takvimin birinci senesi olarak alınmış ve sene başı olarak da Muharrem ayının bir'i kabul edilmiştir.
O halde Müslümanların yeni senesi, Muharrem ayıyla başlamaktadır. Müslümanlar yeni senelerine Muharrem ayı ile girerler. Mukaddes değerlerini unuttukları için dermanları kesilen ve Miladi yılbaşına sahip çıkma gafletini gösteren günümüz Müslümanlarına, yeni senelerinin Muharrem ayı ile başladığını bir kere daha hatırlatmayı İslâmî bir görev sayıyorum.
Bu gün (20 Ağustos 20), 1 Muharrem 14442 Hicri yılbaşımızdır. Alem-i İslam ve bütün insanlık için yeni senemizin hayırlı olmasını diliyorum.
Kameri aylar:         
1-Muharrem 2- Safer 3- Rebiulevvel 4- Rebiulahir 5-Cemaziyel-evvel 6- Cemaziyel-ahir 7- Receb 8- Şaban 9- Ramazan 10- Şevval 11- Zilkade, 12- Zilhicce 
Muharrem ayı, Kur’an’ı Kerimde kıymet verilen dört aydan biridir.(Tevbe/36) Bunlar: Zilka’de, Zilhicce, Recep ve Muharrem. Bunlara “Eşhüru hurum” ‘Haram aylar’ denir. Bu Muharrem ayında meydana gelen olaylar (sağlam bir kaynağı olmamakla beraber) şöyle rivayet edilmektedir: 
1- Bir çok duaların kabul olduğu ‘Aşûre günü’ bu ayda bulunmaktadır.
2- Hazreti Adem’in tevbesi bu ayda kabul olmuştur.
3- Hz. Nuh aleyhisselam’ın gemisi bu ayda karaya inmiştir. (Ahmed, 2/360)
4- Hz. Yunus aleyhisselam bu ayda balığın karnından kurtulup çıkmıştır.
5- Hz. İbrahim aleyhisselam bu ayda ateşe atılmış ve ateşten kurtarılmıştır.
6- Hz. Yusuf aleyhisselam bu ayda kuyudan çıkartılmıştır.
7- Hz. Yakub aleyhisselam bu ayda oğlu Hz. Yusuf’a kavuşmuştur ve gözlerindeki perde (katarakt) bu ayda kaldırılmıştır.
8- Hz. Eyyüb aleyhisselam yakalandığı hastalıktan bu ayda şifa bulmuştur.
9- Hz. Musa aleyhisselam bu ayda Kızıl denizi geçip kurtulmuş, firavun ve askeri suya boğulmuştur. (Buhari Savm/69)
10- Hz. İsa aleyhisselam bu ayda doğmuş ve bu ayda Yahudilerin öldürmesinden kurtularak göğe çekilmiştir.
12- Muharrem ayı Kameri ayların birincisidir. Ve Hicrî senenin birinci ayıdır.  
11- Sevgili Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin 10 Muharrem 61 Hicri ve 681 miladî günü, 54 yaşında Kerbelâ’da şehit edilmiştir.
Böyle olduğuna göre biz bu günlerden nasıl yararlanmalıyız?
Bu konuda aşağıdaki hadisler bize ışık tutmaktadır:
 “Ramazan ayından sonra en faziletli oruç Allah’ın ayı olan muharrem ayında tutulan oruçtur, farzdan sonra kılınan en faziletli namaz da gece (kılınan teheccüd) namazıdır.” 
Ashabtan bir zat: Ya Rasûlallah Ramazandan sonra ne zaman oruç tutmamı tavsiye edersiniz? diye sordu. “Muharrem ayında oruç tut. Çünkü o Allah’ın ayıdır. Onda öyle bir gün vardır ki, Allah o günde bir kavmin tövbesini kabul etmiş ve o günde başka kavimlerin tövbelerini kabul edecektir.  
Muharremin onuncu gününe Aşure günü denir. Bu günle ilgili olarak hadis-i şerifte şöyle buyurulur: 
Aşure gününde tutulan oruç Allah katında bir önceki senenin günahlarına kefaret olacağını ümit ediyorum. 
Herkim aşure gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder. 
İbn-i Abbas (r.a.)dan rivayete göre Peygamberimiz Medine’ye geldiğinde Yahudilerin Aşure günü oruç tuttuklarını gördü. Onlara niçin oruç tuttuklarını sordu. ‘Bu hayrlı bir gündür. Bu, Allah’ın İsrail oğullarını düşmanlarından kurtardığı, bu sebeple de Hz. Musa’nın oruç tuttuğu gündür’ dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.) “Ben Musa’ya sizden daha layığım” buyurdu ve hem kendisi bu günde oruç tuttu, hem de Müslümanlara oruç tutmalarını emretti.(Buhari Savm/69) 
Yalnız cuma veya yalnız cumartesi gününde ve bilhassa Muharremin “Aşûre günü” denilen yalnız onuncu gününde tutulan oruçlar tenzihen mekruhtur. Oruç tutmak isteyen isterse Muharremin on gününün tamamını, isterse sadece dokuz ve onuncu, ya da on ve on birinci günlerini oruç tutar. 
Hazreti Peygamber (s.) önceleri Muharremin tamamını oruç tutardı. Ramazan orucu farz edildikten sonra bunu bıraktı. Sahabelerden isteyen istediği kadar tuttu. Onları engellemedi.

Bu yazı toplam 385 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.